Nieuw bod Barclays op ABN is te laag dood Weerbusiness is strijd op leven en TomTom biedt bijna 1,8 miljard voor TeleAtlas Fiat blijft vrolijk groeien Abonnementen op dagbladen dalen in aantal PZC Dinsdag 24 juli 2007 13 TURIJN - De Lingotto, de gigantische autofabriek in het zuiden van Turijn, met op het dak een testbaan. De testbaan, met uitzicht op de Alpen, is te bereiken via een wentelgang langs vijf verdiepingen. Autofabrikant Fiat, lang gezien als het zielige neefje van de Europese autofamilie, publiceert vandaag weer vrolijke groeicijfers. De combinatie van nieuwe modellen, een nieuw logo en scherp snijden in de kosten, doen analisten verwachten dat de resultaten van het eerste kwartaal (8,9 procent meer omzet) in het tweede kwartaal zullen zijn voortgezet. Fiat maakt behalve auto's van dit merk ook Alfa Romeo's, Lancia's, Maserati's en Ferrari's. Daarnaast zijn er Iveco-vrachtwagens en New Holland-landbouwmachines. In alle sectoren no teerde Fiat in de eerste drie maanden van dit jaar groeiende verkopen. In 2006 zette Fiat als geheel meer dan 52 miljard euro om. De winst bedroeg netto 1,2 miljard euro. Bij de fabrieken in de hele wereld (van Italië tot Viet nam) werken 44.000 mensen. In totaal gingen er vorig jaar bijna twee mil joen voertuigen de deur uit. foto Catrinus van der Veen/GPD Bankentrio nog steeds de grootste kanshebber volgens analisten. door Thomas Olivier DEN HAAG - Het nieuwe bod van Barclays op ABN Amro is te laag om het rivaliserende bankentrio buitenspel te zetten. De drie (For- tis, Royal Bank of Scotland en Ban co Santander) zijn volgens analis ten nog steeds de grootste kans hebbers om ABN over te nemen. Barclays maakte gisteren bekend dat het 67,5 miljard euro biedt, waarvan 24,8 miljard in contan ten. Het oude bod bedroeg 65 mil jard euro, volledig in aandelen. Maar het bankentrio biedt 71,1 mil jard euro en betaalt 93 procent in contanten. „Het bod van het con sortium is nog steeds superieur", stelt Rabo Securities. Volgens ING is het nieuwe bod te laag. Barclays heeft voor het nieuwe Leverancier van digitale wegenkaarten staat open voor overname. AMSTERDAM - Routeplannerfabri kant TomTom wil een overname bod van bijna 1,8 miljard euro uit brengen op TeleAtlas, de leveran cier van digitale wegenkaarten. Het Nederlands-Belgische TeleAt las, dat zijn Nederlandse hoofdkan toor in Den Bosch heeft, be schouwt het bod als een vriendelij ke overname. Directeur A. de Taeye en W. Dik, voorzitter van de raad van commis sarissen, hebben toegezegd dat het management zijn aandelen in Te leAtlas zal aanbieden aan Tom- Tom. Zij hebben tezamen 17,4 pro cent van de aandelen-TeleAtlas in Buienradar.nl breekt record na record met bezoekersaantallen. door Mare Laan AMSTERDAM - Het is oorlog tussen de weermannen op internet. Nieuwkomer Buienradar.nl breekt record na record met bezoekersaan tallen. De gevestigde weerleveran- ciers maken intussen ruzie met het KNMI. Oprichter Edwin Rijkaart van de site Buienradar bekent dat hij blij is met rotweer. „Daar verdienen wij ons brood mee." Zijn site haal de vorige week maandag 1,1 mil joen bezoekers, een record. Het vo rige werd precies een week daar voor gebroken, toen de hoosbuien 667.000 bezoekers naar de weersi te brachten. De website, die in april vorig jaar begon, leeft van zijn adverten bod de hulp ingeroepen van twee Aziatische financiers. De Singapo rese staatsinvesteringsmaatschap- pij Temasek en de Chinese staats bank China Development Bank in vesteren samen 13,4 miljard euro als de overname van ABN Amro door Barclays doorgaat. Na de fu sie krijgt de Chinese staatsbank 8 procent in handen en Temasek ruim 3 procent. Barclays-topman lohn Varley liet weten het nieuwe bod niet verder te verhogen. „Waarom zouden we nog verder gaan?", zei hij in Lon den. „Ik denk dat de aandeelhou ders van ABN Amro de waarde zullen herkennen van wat we hen hebben voorgelegd." Maar zakenbank Theodoor enis le De Britse bank Barclays brengt met de hulp van twee Aziatische financiers een nieuw bod uit op ABN Amro. Dit ligt onder dat van een consortium met Fortis. handen. TomTom betaalt de over nameprijs in contanten. Zij ver wachten de deal eind dit jaar af te ronden. TomTom wil TeleAtlas zo graag inlijven dat het de aandeel houders 32 procent meer betaalt dan de beurskoers van afgelopen vrijdag. De overname heeft geen gevolgen voor de werknemers, al dus de twee bedrijven. Wel zal Te leAtlas zijn beursnoteringen aan het Damrak en in Frankfurt zo snel mogelijk beëindigen. TeleAtlas heeft 2400 werknemers. Na jarenlange verliezen behaalde het in het laatste kwartaal van 2006 voor het eerste een netto winstje van 5,4 miljoen euro. Te leAtlas en zijn iets kleinere concur rent NavTeq hebben samen vrij wel de hele wereldmarkt van digi tale routekaarten in handen. tie-inkomsten. Hoe slechter het weer, des te meer bezoekers. De adverteerders betalen meer naar mate hun advertenties door meer ogen bekeken worden. Winst maakt de site nog niet. Rijkaart verwacht in 2008 het break-evenpoint te bereiken: ge noeg bezoekers zodat de kosten ge lijk zijn aan de opbrengst. „Wij fi nancieren de site met de inkom sten uit onze website Beurs.nl. Die is winstgevend en haalt een omzet van zeven ton. Op een flink natte dag krijgen we gemiddeld driehon derdduizend bezoekers. Als het droog is, zakt dat in tot enkele tien duizenden", zegt Rijkaart. Rijkaart kreeg het idee voor een buien- en onweerradar in Ameri ka, waar tankstations en wegres taurants hun klandizie op beeld schermen waarschuwen voor nade rende plensbuien. Het kopiëren van dit idee in Ne sen acht de kans klein dat de aan deelhouders van ABN Amro het met Varley eens zijn. Een groot deel van het aandelenkapitaal van ABN Amro is in handen van hed- gefondsen. „Hun keuze zal geba seerd zijn op het hoogste rende ment, dus het hoogste bod en dat is nog steeds afkomstig van het consortium." In een reactie verklaarde ABN Am ro blij te zijn met het verbeterde bod. De bank heeft haar voorkeur voor Barclays nooit onder stoelen of banken gestoken. Dat de Britten met de hulp van geldschieters uit Azië een nieuw bod doen, stemt de Nederlandse bank positief Toch is ABN Amro voorzichtig bij het verwelkomen van het nieuwe bod. De bank wil tot elke prijs voorkomen dat het een juridische aanvechtbare voorkeur uitspreekt. „ABN Amro vindt het prettig dat aandeelhouders nu een gelijkere keus hebben." Brussel verbiedt vrachtverbod Tirol BRUSSEL - De Oostenrijkse deel staat Tirol mag niet allerlei vracht verkeer verbieden op een stukje snelweg aan de Duitse grens. Dat is strijdig met het vrije verkeer van goederen in de EU, oordeelde Eu ropees Commissaris Barrot giste ren. Tirol had het vrachtverbod op de A12 aan de grens bedacht om zo de lucht schoon te houden. Farmaciegigant Merck boekt meer winst NEW YORK - De Amerikaanse far maciegigant Merck heeft in het tweede kwartaal van dit jaar 11 pro cent meer winst geboekt dan een jaar eerder. De nettowinst kwam uit op 1,7 miljard dollar. De omzet nam met 6 procent toe tot 6,1 mil jard dollar. Het bedrijf profiteerde van een sterke vraag naar zijn nieu we vaccins en medicijnen. derland viel nog niet mee. Volgens Rijkaart werd hij tegengewerkt door de bestaande weersites. „Wij stapten naar Meteo Consult en Weathernews, die de radarbeelden voor het KNMI doorverkopen. Maar toen die doorkregen dat wij de beelden gratis op het web wil den zetten, weigerden zij ons te le veren. Uiteindelijk zijn we recht streeks in zee gegaan met het 'Eigenlijk zot dat wij voor die beelden moeten betalen' KNMI. Wij betalen twee ton per jaar voor de radarbeelden." Over en weer worden inmiddels juridische zaken aangespannen. Rijkaart stapte naar de concurren- tiewaakhond NMa. Hij beschul digt zijn concurrenten van illegale Een op drie vacatures moeilijk vervulbaar VOORBURG - Werkgevers hebben steeds meer moeite geschikt perso neel te vinden. Vorig jaar septem ber telde Nederland ruim 63.000 moeilijk vervulbare vacatures. Dat was een derde van alle vacatures. Dat zijn er bijna twee keer zoveel als in september 2004. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Durfkapitalist Cerberus koopt United Rentals GREENWICH - United Rentals, de grootste verhuurder van gereed schap en machines voor de bouw in de Verenigde Staten, komt voor 6,6 miljard dollar (4,8 miljard eu ro) in handen van durfkapitalist Cerberus Capital Management. Het bestuur van United Rentals steunt de overname, zc maakte het bedrijf gisteren bekend. kartelvorming. „Meteo Consult en Weathernews hebben de markt onderling verdeeld." Maarten Noort, commercieel direc teur bij Meteo Consult, vindt de klacht eigenaardig. „Wij hebben keurig een offerte aan ze uitge bracht. Daar hebben ze geen ge bruik van gemaakt." Noort maakt er geen geheim van dat de weer- praatjesbranche een cowboywe reld is geworden. „Van een kartel is helemaal geen sprake. Er is con currentie genoeg. De weerbusiness is een strijd op leven en dood." Meteo Consult, opgericht door weerman Harry Otten, stapte op zijn beurt naar het ministerie van Verkeer met een klacht over het KNMI. Volgens Noort maakt dat instituut zich schuldig aan ongelij ke behandeling van de weersites. Noort: „Buienradar mag de radar beelden doorplaatsen op andere si tes, zoals die van de ANWB. Wij VOORBURG - Steeds minder men sen hebben een abonnement op een dagblad. Dat meldde het Cen traal Bureau voor de Statistiek gis teren. Het aantal huishoudens met een krantenabonnement is ge daald van 62 procent in 1997 tot 51 procent in 2006. Meer dan de helft van de stellen in Nederland kreeg vorig jaar een krant thuisbezorgd. Bij eenouder gezinnen was dat minder dan een derde. Ouderen blijken vaker dan jongeren te kiezen voor een dag blad. Autochtonen (56 procent) ne men ook eerder een abonnement dan westerse allochtonen (44) en niet-westerse allochtonen (14). In niet-stedelijke gebieden heeft 62 procent van de huishoudens een dagblad tegenover 39 procent in zeer sterk stedelijke gebieden. betalen voor diezelfde beelden, maar mogen ze niet doorplaatsen. Dat is krom." Het ministerie heeft na een half jaar nog niet op de klacht gereageerd, aldus Noort. Rijkaart vindt het kinnesinne. „Meteo Consult is gewoon niet op het idee gekomen de radarbeelden gratis aan te bieden aan het pu bliek. Zij lieten hun bezoekers er voor betalen." Inmiddels biedt Me teo Consult de beelden gratis aan. Het KNMI mag sinds 1999 geen uitgebreide weerpraatjes meer uit brengen. Die markt moet het over laten aan commerciële partijen als Weathernews, dat het NOS Jour naal bedient. Meteo Consult, in middels het grootste weerbureau in Europa, heeft RTL4 als klant. Rijkaart: „Eigenlijk zot dat wij voor die beelden moeten betalen. De peperdure radarinstallaties varf het KNMI zijn door u en mij als belastingbetaler gefinancierd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13