Regen in Nederland 10 I Dinsdag 24 juli 2007 PZC Overstromingen Na hevige overstromingen in het Engelse Gloucestershire en Worcestershire, lijkt nu het oosten van het land aan de beurt. Per seconde wordt 400.000 liter water door de Theems, via Maidenhead richting Londen gestuwd. De bewoners van het tussenliggende dorpje Wraysbury laten het allemaal maar over zich heen komen. door Esther Gotink Langs de Theems in Wraysbury, zo'n 25 kilo meter ten westen van Londen, sjouwen man nen met zandzakken. Ze plaatsen ze langs een meterslange greppel die ze zelf hebben gegra ven en waarmee ze hopen het wa ter af te voeren als de rivier straks buiten zijn oevers treedt. Ze bereiden zich op het ergste voor. Mike Howard heeft zijn kof fer al gepakt: „Veel meer dan dat kunnen we niet doen. Ja, ik ben best zenuwachtig, maar eigenlijk heeft het weinig zin je zorgen te maken over iets waar je toch niet de regie over hebt. We kunnen al leen hopen dat de goden ons een beetje gunstig gezind zijn." Howard woont met zijn vrouw in een bungalow aan het water. „Al les is gelijkvloers, we hebben geen etage om onze meubels veilig neer te zetten. We hebben alleen wat zandzakken voor de deur gezet." Een speciale telefoondienst van de Environment Agency (EA), het En gelse waterbeheer, waarschuwde hem dat een overstroming ophan den is. „Ik krijg die waarschuwin gen om de haverklap en telkens is het vals alarm, maar nu begint het toch menens te worden. We lig gen pal naast Maidenhead dat nu overstroomt. Het water gaat van uit het westen via ons naar Lon den toe." Wraysbury heeft - net als de aan leunende steden Windsor, Staines en Eton en de dorpjes Datchet, Bray en Dorney - van de EA te ho ren gekregen dat het zich moet op maken voor evacuatie. Voor de dorpelingen is dat niet de eerste keer. In januari 2003 kamp ten ze ook al met een grote over stroming. Veel gedupeerden wa ren twaalf maanden later nog niet teruggekeerd naar hun huizen als gevolg van de enorme ravage. „Mu ren, vloeren, de hele onderkant van het huis had een knauw gekre gen", vertelt Jackie Stallwoord die indertijd 50.000 euro schade leed. Dat de Theems nu anderhalve me ter boven het normale peil staat, betekent echter niet dat ze klaar staat voor vertrek: „Mijn zoon trouwt zaterdag, het feest is in mijn achtertuin. Ik laat de tenten en catering gewoon aanrukken, tenzij alles werkelijk onderloopt. Ik kan toch niet op voorhand een bruiloft afzeggen?" Stallwood is de waarschu wingsdienst een beetje beu, geeft ze toe: „De EA belt de afgelopen vier maanden bijna wekelijks dat we misschien moeten evacueren. Moe ten we al die tijd met de meubels opgestapeld wachten tot ze een keer gelijk krijgen? Ze hebben de telefoondienst alleen maar in het leven geroepen om zich in te dek ken en te zeggen: ik had je nog zó gewaarschuwd." Die passiviteit kenmerkt de hele re gio. „We hadden gisteren een bar becue, het zonnetje scheen en toen kregen we het telefoontje van de EA", zegt Gillie uit Old Windsor. „Wat deden we? In pa niek de dozen pakken? Welnee. Ie haalt je schouders een keer op en draait je worstjes om. Wat komt, dat komt. We kunnen niet met zijn allen op het dak gaan zitten als er nog niks aan de hand is. De EA moet niet waarschuwen, ze moet de hand in eigen boezem ste ken en er wat aan dóen. Zij zijn verantwoordelijk voor het waterbe heer." De EA krijgt de schuld voor de overstroming van 2003. Howard: „Ze hebben de rivier de Ju bilee aangelegd om water van de Theems twaalf kilometer om te lei den als het dichtbebouwde Mai denhead dreigt te overstromen. We vermoeden dat ze in 2003 alle sluizen in één keer hebben openge gooid naar de Jubilee, die hele maal niet bestand was tegen die enorme druk." Howard zit in een belangenvereni ging die de afgelopen vier jaar lob byde voor een behoedzamer be heer van de sluizen. „Ze hoeven niet allemaal in één keer open, het kan gefaseerd. De komende dagen blijkt of de EA naar ons wil luiste ren." Overstromingen in Engeland I - Severn HEREFORDSHIRE Worcester Avon Bromyard Evesham Tewkesbury Cheltenham Gloucester WALES GLOUCESTERSHIRE Great Ouse Oxford Ock OXFORDSHIRE BEDFORDSHIRE Thames BERKSHIRE infographic: Jos van Koolwijk bron: BBC Te weinig, of te veel. Het re genwater in Nederland weet dit jaar geen maat te houden. In april verhoogt Rijkswa terstaat nog onder meer de stand van het IJsselmeer om voldoende zoet water beschikbaar te houden in de droge periode. In juli moe ten waterschappen juist extra noodpompen inzetten of de water stand verlagen na hevige regenval. De hoeveelheid water die in Groot-Brittannië naar beneden is gekomen, is uitzonderlijk. De dag records, zoals 163 mm op één dag bij één meetpunt, zijn extreem. In Nederland valt zelden zoveel water op een dag, maar het komt zeker voor, zegt Harry Geurts van het KNMI. „Het bijzondere in En geland is dat het water maar blijft komen. Het regent er al weken ach tereen. Dan wordt het een keer te veel." In Nederland zorgen overstroom de riolen deze zomer al regelmatig voor overlast. „De regen is bij ons de laatste jaren steeds vaker gekop peld aan stevige onweersbuien. Er valt veel regen in een keer. Dan zie je ondergelopen tunnels en stra ten." De kans op problemen als in Enge land is in Nederland op dit mo ment minder groot. Het Infocen trum Binnenwateren van RIZA, de adviesdienst van Rijkswater staat, meldt geen problemen te ver wachten de komende tijd. De stand van de Rijn en de Maas is iets hoger dan gemiddeld voor de tijd van het jaar, maar verre van problematisch. De grondwater stand was laag door de droge april en ligt sinds begin juli pas weer op het normale niveau of iets daarbo ven. Wil er in Nederland een over stroming van Rijn of Maas komen, dan zijn regenbuien in Nederland niet genoeg, zegt Hendrik Buite- veld van Rijkswaterstaat. „Daar voor moet veel regen vallen in het Het plaatsje Tewkesbury is omsloten door de buiten zijn oevers getreden rivier Avon. De uit 1121 daterende Tewkesbur>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10