V Bel From Kiev with love r: - <ma1*SM P2C Maandag 23 juli 2007 3 7 Enkele ontwerpen uit de show die Nona Cootz gaf in Amsterdam. Links de leren summerpants, in het midden Victoria Koblenko, voor wie Cootz een speciale jurk ontwierp, de zogenaamde Victoriadress. Het is een van de meest opvallen de aspecten aan de mode van Ilo- na Cootz: die valt ruim, en waait zo vrolijk mee met de swing van het lichaam. Cootz heeft: het licht meeve- ren van haar voornamelijk zijden en leren kleding met de bewegingen van het lijf tot kunst verheven. De kleding is vaak langer dan het lichaam, en sleept soms dramatisch over de vloer, als de sluier van een bruid. Wat ontbreekt, is de daarbij horende zoetigheid. De kleren van Cootz zijn soms bijna mannelijk, ook al benadrukken ze elke lijn van het vrouwelijk lichaam. „Er moet bij mij altijd iets ruws aan zitten", zegt de ontwerpster zelf „Ik ont werp bijvoorbeeld een heel vrouwelijke jurk, maar wil meteen dat beeld doorbre ken. Als ik dat niet met de kleding zelf doe, dan met de schoenen, die heel afwij kend zijn." Cootz (eigenlijk Kuts, maar die naam is in het Neder lands niet zo geschikt) is ruim anderhalfjaar in Ne derland bezig. In haar thuis land Oekraïne, waar ze al twaalf jaar aan de weg tim mert, is ze begonnen als schoenmaker. Ze ontwierp en maakte al haar model len zelf. „Ik zie een jurk niet zonder schoenen en schoenen niet zonder jurk. Ze horen bij elkaar." Inmiddels is ze in haar va derland aardig bekend en lopen tv-sterren en arties ten weg met haar kleding en schoenen. „Ik werk in Kiev voor veel bands en popsterren uit Moskou. Die komen dan een paar dagen naar Kiev om een videoclip op te nemen. Ik In Kiev lopen ze ook gewoon overdag in de kleren van llona Cootz. In Nederland zijn we zover nog niet. Al is de verleiding wel groot, met die om het lijf wapperende zachtglanzende mode. door Koos van Wees foto's GPD ben dan de art-director. Ik zorg voor de kleding en de sttyling." Tegenwoordig pendelt ze heen en weer russen Kiev en Amsterdam. In die laat ste stad opende ze in het begin van dit jaar een eigen winkeltje in de Jordaan. De 30-jarige ontwerpster heeft het geluk van een doortas tende Nederlandse partner en een redelijk bekende vriendenkring. Haar part ner kreeg hier public-rela- tionsdeskundigen, een wod- kamerk en een sieradenpro- ducent bereid om Cootz te sponsoren. De vrienden kring met al dan niet voor malige GTST-sterren als Vic toria Koblenko en Koert-Jan de Bruijn show de tijdens haar modeshow haar kleding, daarmee de aandacht trekkend van 'de bladen'. Voor Koblenko ont wierp Cootz een speciale jurk, die ze vervolgens ook naar de actrice vernoemde, de Victoriadress. „Het is een jurk voor een bijzonde re vrouw, slim en zelfverze kerd. Een stijlvolle vrouw. Voor mij is Victoria zo'n soort vrouw." De mode van Cootz is in ie der geval weer eens wat an ders. Ze speelde overduide lijk leentjebuur bij de tradi tionele kostuums van haar vaderland, met pofmou wen, pofbroeken en een overdaad aan applicaties. „Ik kijk naar de Oekraïense tradities in kleding en ver taal dat naar de mode van vandaag. Het is een heel ei gen stijl, heel jong en hel der", zegt ze. Leer en zijde hebben haar voorkeur. Met leer doet ze dingen die een Nederland se ontwerper niet zo snel zou doen. Zo ontwierp ze een leren broek die op de dijbenen volledig is openge sneden, en een asymmetri sche herenjas van lukraak aan elkaar genaaide stuk ken. „Met leer kan je nog echt nieuwe dingen doen. Ieder een grijpt altijd terug op hetzelfde, maar er is veel meer mogelijk", verklaart Cootz. De summerpants, zo als ze de bovengenoemde leren broek aanduidt, dra gen ze zelfs in Kiev niet op straat, erkent ze. „Die is al leen voor bijzondere gele genheden." Ambitie om wereldbe roemd te worden, heeft llo na Cootz niet. „Iedereen wil beroemd zijn, natuur lijk. Maar mij gaat het meer om de erkenning dat wat ik maak mooi is en van goede kwaliteit. Als je dat lang ge noeg volhoudt, komt de rest vanzelf" SI Kleding en schoenen van llona Cootz zijn te zien op www.cootz.com en in haar winkel, Binnen Oranjestraat 18 in Amsterdam. Prijzen variëren van 200 euro voor een zijden blouse tot 2.500 euro voor een couturejurk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39