Gezondheid Wachten op transplantatie met kindersteunhart 36 Maandag 23 juli 2007 PZC Timing is belangrijk Wanneer moet een doodziek kind een steunhart krijgen? Die vraag is niet makkelijk te beant woorden, zegt tho raxchirurg drs. Lex Maat van Erasmus MC. „Het is wikken en wegen tussen ri sico's en te behalen voordeel. Je kunt te vroeg zijn, en te laat. Een steunhart kan infecties en bloedingen geven en het steunhart kan kapot gaan." „Kinderen kunnen meer hebben dan volwassenen. Als ze achteruit gaan, kun nen ze lang com penseren. Maar ze kunnen opeens in storten. Zelfs erva ren kinderartsen zien dit moment niet altijd aanko men." Het idee een dood ziek kind te vroeg op een steunhart aan te sluiten, vindt drs. Maat 'te kort door de bocht'. „Je moet het moment timen. Een goede chirurg weet wan neer hij een patiënt moet opereren, maar ook wanneer hij er vanaf moet blijven." Kinderen die maanden moeten wachten op een harttransplantatie zullen de wachttijd vaker overleven nu in het Rotterdamse Erasmus MC het kindersteunhart is geïntroduceerd. door Joop van de Leemput/Monitor Erasmus MC In navolging van hartcentra in onder meer Duitsland, Canada en de Verenigde Staten heeft het Rotterdamse Erasmus MC het kin dersteunhart eind vorig jaar in het behandel programma opgenomen. Dit hulpmiddel helpt jonge hartpatiënten de kostbare tijd te overbrug gen die verstrijkt totdat een geschikt donorhart beschikbaar is. Bij kinderen die worden aangesloten op het steunhart blijft het grote pompapparaat buiten het lichaam. Alleen twee slangen gaan het lichaam in, onder de ribben. Een ervan wordt ver bonden met het linker ventrikel (hartkamer), de andere met de aorta (grote lichaamsslagader). Het hulphart neemt vervolgens het pompen over en stelt het kind in staat kostbare kracht te win nen, in afwachting van een zware harttransplan tatie. In uitzonderlijke gevallen kan een kind ne gen maanden leven met zo'n hulphart. Steunhart volwassenen Steunharten voor volwassenen zijn er al langer. In Nederland heeft UMC Utrecht de meeste er varing, al 14 jaar. Acht van de tien volwassenen die daar ondersteund worden, halen levend de transplantatie. Meestal wordt het hulphart bij een volwassen patiënt in de buikwand geplaatst, soms blijft het 'buiten' en staat de pomp op een karretje. Bij jonge, kwetsbare kinderen is implantatie van een steunhart niet mogelijk, bij zuigelingen al helemaal niet. Bovendien hebben zij een aparte miniatuuruitgave nodig, met onder meer sterk verkleinde aansluitbuisjes en een minipomp. illustratie Helen van Vliet Soms knapt een kind zó op van de 'pomppauze' dat het eigen hart veel beter z'n werk kan doen. Een riskante transplantatie is dan niet meer no dig. Het hulphart biedt echter beslist geen garan tie dat alle kinderen het wachten op een donor hart zullen overleven. Tot nu toe sterft de meer derheid van deze kinderen op de afdeling Intensi ve Care terwijl ze op de wachtlijst staan. De kan sen van zuigelingen met ernstige aangeboren hartafwijkingen zijn zo goed als nihil. Het gaat om kinderen die aangeboren hartafwijkingen hebben 'onverenigbaar met het leven' of met 'ter minaal hartfalen'. Maanden of zelfs een jaar wachten op een donor hart is onvermijdelijk: de behoefte eraan is groter dan het aanbod. Nederland ontvangt via Euro transplant zo'n vijf donorhartjes per jaar. Kinder cardioloog dr. Michiel Dalinghaus en zijn collega drs. Lex Maat, hartchirurg, verwachten dat het aantal kinderen dat het wachten dankzij de me chanische ondersteuning overleeft, zal stijgen tot 8o procent. Ze baseren dit op internationale cij fers van het bedrijf Berlin Heart, dat de kunsthar ten fabriceert en de wereldwijde ervaringen er mee documenteert. Ook de ervaringen van het Deutsche Herzzen- trum Berlin, een toonaangevend steunhartcen- trum voor kinderen, wijzen erop dat een aanzien lijke verbetering van de overlevingskansen moge lijk is. In aantallen gaat het in Nederland om hooguit een paar kinderen per jaar. Toch wordt binnen de kindergeneeskunde het kinderhulp- hart als een belangwekkende innovatie gezien. In Erasmus MC zijn eind vorig jaar en begin dit jaar de eerste kinderen aangesloten op het Duitse hulphart, dat de merknaam Excor draagt. Het eer ste kind maakte langdurig gebruik van het kunst- hart. Dit meisje, 8 jaar oud, ontving 4,5 maanden mechanische hartondersteuning. Dat was genoeg om een donorhart te verwerven. Het meisje heeft inmiddels een harttransplantatie onder gaan en is tamelijk gezond weer thuis. In de maanden die ze in Erasmus MC doorbracht, volg de ze een programma dat bestond uit onderwijs, oefeningen en fysiotherapie. Ze kwam tijdens het wachten 8 kilo aan, wat heel gunstig is. Een tweede kind dat van het steunhart gebruik maakte, een 8-jarige jongen, overleed kort na aan sluiting op de bloedpomp door longproblemen en bloedingen. Met het derde kind, een jongen van 12, ging het tot eind april goed, daarna kreeg hij onverwacht een ernstige complicatie waaraan hij kortgeleden overleed. n Berlijn kregen de afgelopen vijfjaar dertig kinderen een steunhart. Acht kinderen knap ten zó op dat hun hart weer op eigen kracht kon gaan pompen. Zes kinderen overleden, on danks het steunhart. Zestien kinderen konden dankzij het steunhart de wachttijd overbruggen en kregen een donorhart. Erasmus MC profiteert van de ervaringen in Duitsland: cardiologen en transplantatiechirur gen in Berlijn en Rotterdam onderhouden inten sieve contacten. Berlin Heart, het bedrijf dat de kinderhulpharten maakt, biedt dag en nacht tech nische ondersteuning. Erasmus MC is het enige universitair medisch centrum in Nederland dat kinderharttransplanta ties uitvoert. De verwachting is dat dat zo zal blij ven. Concentratie komt de expertise en ervaring met deze moeilijke ingreep ten goede. Laatste redmiddel Ongeveer één op de 125 baby's in Neder land heeft een hart afwijking, inclusief bijna de helft van al le kinderen met het syndroom van Down. Veruit de meesten van hen kunnen wor den geholpen met medicatie en/of een operatie. Hun levensverwach ting verbeterde door de toegenomen mo gelijkheden de voor bije jaren sterk, stelt de Hartstichting. Een kleine minder heid van de kinderen met bepaalde aange boren hartafwijkin gen, in Nederland nog geen tien jon gens en meisjes per jaar, heeft zó'n slecht functionerend hart, dat een donor hart nodig is. Voor hen zijn andere vor men van behande ling ongeschikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38