Rabo laat kopmannen het hele jaar vrij Francis f 1ÉÊ Reus even bij kennis Dekker wist niet dat hij al zo goed kon rijden PZC Maandag 23 juli 2007 23 Bk V- -S Michael Rasmussen zit het hele jaar in Italië of Mexico, ver weg van zijn baas. foto Christophe Karaba/EPA Ploeg vertrouwt blind op buitenlandse kopstukken. door Ad Pertijs PLATEAU DE BEILLE - Op papier was er maar één kopman: Denis Mentsjov. De in Spanje wonende en trainende Rus werd door de teamleiding van Rabobank voor het begin van de Tour gezien als de meest kansrijke klassementsren ner. Van Michael Rasmussen ging men uit dat hij er weer in zou vlie gen om het bergklassement en een mooie rit te winnen. Een week voor het einde van de Tour liggen de kaarten heel anders op tafel. Mentsjov draagt nog al tijd het eindcijfer t van de kop man, maar de hele ploeg werkt in middels in dienst van 'de acht', Rasmussen dus. Ploegleider Erik Dekker roemde de Rus gisteren voor de start des ondanks. „Hij heeft zich goed her pakt in de tijdrit." De eindtijd en plaats (21e) waren veel minder dan voor de Tour van Mentsjov werd verwacht, maar bij de ploeg waren ze bang geweest dat de Rus er hele maal niets meer van zou bakken. „Na Brian^on (derde en laatste Al penrit) zat hij in een diep gat. T\vaalf maanden had hij zich voor bereid op de Tour en dan blijkt dat het niet goed genoeg is geweest", vertelde Dekker. Mentsjov, goed voor 1,6 miljoen euro per jaar, stippelde groten deels zelf zijn lijn uit. In de wieler sport hebben de kopmannen een grote mate van vrijheid als het aan komt op het voorbereiden van gro te wedstrijden. De andere ploeglei der Erik Breukink zag hem voor het eerst echt aan het werk in de Dauphiné Libéré en dacht toen dat het wel goed zat. Niet dus. De teamleiding van Rabobank moet er blind op vertrouwen dat de dure kopstukken hun huiswerk goed gedaan hebben wanneer ze zich melden voor de Tour de Fran ce. Rasmussen woont in Italië en trekt graag naar Mexico, het land van zijn vrouw, om daar op hoog te te trainen. In zijn eentje. Zo zit hij in elkaar. „Ik zie hem eigenlijk alleen in de Tour", zegt Michael Boogerd. Vernieuwers als Bjarne Riis en |o- han Bruyneel voeren een veel strakkere politiek. Ze proberen Jonge Raborenner verbaast zichzelf in zware bergetappe. door Edward Swier FOIX - Ze hebben hem weggestopt in een kamertje onder een stapel haardhout, aan de zijkant van het gebouw. Met uitzicht op een sta pel tuinslangen en een betonmo len. „Ik ben benieuwd waar de Tourdirecteur, meneer Prudhom- me, vannacht slaapt", zegt Tho mas Dekker. Kamer 2 van Hotel du Lac is niet de meest luxueuze. „Ah, maar ik heb één voordeel", kan Thomas Dekker niettemin lachen als hij even voor half acht zondagavond de deur opengooit. „Er staat een tweepersoons én een eenpersoons- nauw samen te werken met hun toppers. Bruyneel hekelde jaren geleden al het conservatisme in de wieler sport. Door niet klakkeloos te doen wat iedereen al jaren doet steeg Armstrong volgens hem ver boven de rest uit. Rasmussen moet nu plots vertrou wen op een ploeg, met wie hij in de aanloop naar de Tour amper bed. En ik ben vandaag aan de beurt voor het grote." Kamerge noot Michael Boogerd heeft dus pech. Dekker test de matras. Strekt zich languit. Probeert nog voor het eten zijn eerste rust al te pakken. Welverdiende rust. Want Dekker speelde gisteren in de rit naar Pla teau de Beille een cruciale rol in het ploegenspel van de Rabo-for- matie. „We hebben een doel, dat maakt koersen echt leuk." Terwijl hij in dienst van kopman Michael Rasmussen op de Port de Pailhères op kop van een peloton netje sleurde, moest aan de achter kant de een na de ander lossen. Het voornaamste slachtoffer: Aleksandr Vinokoerov. „Ik hoorde het pas later. Mooi toch. Ik had niet gedacht dat ik dit nu al kon. heeft samengewerkt. Het team be gint na aanvankelijke wrijvingen inmiddels op elkaar ingespeeld te raken. Het vertrouwen in de leider groeit en aan de horizon lonkt het prijzengeld. UCI-president McQuaid vindt dat ploegen hun renners - in de fysie ke zin - veel dichter bij zich moe ten hebben het hele jaar door. Dat helpt volgens hem in de strijd te- verraste mezelf Het geeft wel vol doening. En het geeft me boven dien het idee dat ik in de toekomst voor mezelf ook mooie dingen kan realiseren in de Tour." Hij krijgt goede hoop op een po diumplaats, misschien wel het geel, in Parijs voor Rasmussen, „je 'We hebben nu een doel, dat maakt koersen echt leuk' krijgt nu toch het gevoel dat er iets moois mogelijk gaat zijn. We wa ren écht goed." Ook de slotklim had Dekker, in middels verlost van het kopwerk, nog behoorlijk vlot afgelegd. „Ik heb onderaan twee blikjes cola ge- gen doping. Nu is er amper contro le op wat renners doen tijdens hun solovoorbereidingen. „We hebben wel eens gedacht om één teamcentrum te creëren, samen Rasmussen en Mentsjov mogen van de Rabobank hun eigen lijn uitstippelen in aanloop naar de Tour. De ploegleiding ziet niets in uitvalsbases in de bergen. dronken, ben daarna mijn eigen tempo blijven rijden. En dan toch maar op vijfenhalve minuut. Eigen lijk heb ik deze Tour maar één slechte dag gehad, de rit naar Tig- nes die Rasmussen won." Dekker was gemakshalve de dag van zaterdag maar vergeten. Hij was eigenlijk niet slecht, hij had het slecht. Zijn heup was een flink obstakel in de tijdrit. Dekker had zich veel van de chrono voorge steld. „Een top-tienklassering was mogelijk geweest, denk ik nu." Maar zaterdag was de lol er voor Dekker snel vanaf „Na tien minu ten kreeg ik weer last van mijn heup. Als ik het wat rustiger aan deed, zwakte het wel weer wat af, maar ik moest wel op reserve rij den om stekende pijn in mijn heup te voorkomen." met enkele uitvalsbases in de ber gen. Het werkt volgens ons niet. Het kost geld en hoe vaak kun je er gebruik van maken", zegt team baas Theo de Rooij. Na de Tour keren Mentsjov en Ras mussen dan ook weer terug naar hun eigen bases. Ver weg van de baas, die hen grof betaalt om één keer per jaar te vlammen in de Tour. CRENOBLE - Wielrenner Kai Reus is zaterdag korte tijd bij kennis ge weest. De renner van de Rabobank ligt sinds vorige week donderdag in een kunstmatige coma na een trainingsongeval. De artsen begonnen vrijdag met het terugbrengen van de medicatie om Reus bij kennis te brengen. Vrij dag reageerde het lichaam daarop met heftige spiersamentrekkingen, waarna hij weer in slaap werd ge bracht. Zaterdag ging het beter. De renner was korte tijd bij en volgens een woordvoerder van de Rabo bank herkende hij zijn vader. De spierreactie was echter nog steeds hevig, waarna Reus opnieuw kunst matig in slaap werd gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25