Buitenland 'Missie Afghanistan dreigt te mislukken' Buitenlanders doen Vuile werk' in Irak Straalomkeerder verongelukt Braziliaans vliegtuig stond uit Mislukte aanslag op Hitier herdacht pzc Zaterdag 21 juli 2007 9 Zes grote Nederlandse hulporganisaties zien geen vooruitgang. door Remko Tanis den haag - De Navo-missie in Af ghanistan dreigt te mislukken als de strategie niet drastisch wordt ge wijzigd. Daarvoor waarschuwen zes grote Nederlandse hulporganis- taties. De aandacht voor wederop bouw is tot nu te beperkt en de militairen zijn te dominant aanwe zig, vinden zij. Er wordt in Afghanistan geen en kele vooruitgang meer geboekt, zegt directeur Ian Gruiters van IKV-Pax Christi. „Amerikaans on derzoek toont aan dat het leven van de Afghanen nu onveiliger is dan in 2005. Dat komt door ge vechten tussen de Taliban en bui tenlandse troepen en door het ge weld van krijgsheren en drugsmaf fia. De missie van de Navo stag neert. Er is een reële kans op mis lukking. Als dat gebeurt, is de dood van militairen en Afghaanse burgers voor niets geweest." Volgens vijf Nederlandse hulporga nisaties die alle actief zijn in Afgha nistan - Cordaid, Oxfam Novib, Ic- co, Save the Children en Health- net TPO - is het wederopbouwka- rakter van de missie zeer beperkt gebleven. Zij menen dat de 'snelle projecten' van de Nederlandse mi litairen in Uruzgan, zoals de aan leg van wegen en irrigatiekanalen, de Afghanen niet hebben over tuigd dat het beter gaat. Veel van het geld voor wederopbouw komt volgens de organisaties niet te recht bij de Afghanen, maar in de zakken van buitenlandse consul tants en aannemers. Nederland voert in Afghanistan een strategie waarbij wederop bouw, diplomatie en defensie hand in hand moeten gaan. Dat lukt niet, zegt Gruiters van IKV-Pax Christi. „Je kunt wel blijven volhouden dat vooruitgang veel tijd kost en langzaam gaat, maar op dit mo ment is er helemaal geen vooruit gang. Gezondheidszorg, onder wijs, infrastructuur: ze zijn door de internationale inspanningen wat verbeterd, maar door de voort durende onveiligheid merken de meeste Afghanen daar weinig van." Zes hulporganisaties vinden dat de strijd in Afghanistan niet te winnen is met militairen. Ook is de aandacht voor de wederop bouw van het land te beperkt. De hulporganisaties vinden dat de Navo-militairen in Afghanistan een bescheidener rol moeten gaan spelen, omdat de strijd niet te win nen is met militairen. In plaats daarvan moet. veel intensiever wor den gesproken met nationale, re gionale en lokale machthebbers. Ook moeten het Westen en de Af ghaanse regering het gesprek aan gaan met de opstandelingen, ook met de Taliban. Een Britse parlementscommissie pleitte deze week ook voor een drastische wijziging van de strate gie. Er zijn meer troepen en meer ontwikkelingsprojecten nodig om Afghanistan stabiel te krijgen en de missie te redden, aldus de Brit ten. Eind deze zomer beslist het kabi net of Nederlandse militairen ook na 1 augustus volgend jaar in Af ghanistan blijven. Die keus moet niet alleen gaan over de vraag of de krijgsmacht een langer verblijf in Uruzgan wel aan kan, vinden de hulporganista- ties. Zij willen dat Nederland een dui delijk signaal afgeeft aan de Navo dat wijziging van strategie noodza kelijk is. Gruiters: „Gebeurt dat niet, dan is steun aan de Navo-mis sie niet langer verantwoord." sao paulo - Een van de twee straalomkeerders van het vliegtuig dat dinsdag op de luchthaven van Sao Paulo in Brazilië verongelukte stond tijdens de landing niet aan. Omdat er vier dagen eerder een probleem was geconstateerd. Dat heeft de eigenaar van het toestel, de Braziliaanse luchtvaartmaat schappij TAM, bekendgemaakt. De Airbus-320 schoot tijdens de lan ding door over een drukke weg, ramde een benzinestation en een gebouw van de TAM en vloog ver volgens in brand. Alle 186 inzittenden plus drie men sen op de grond kwamen om het leven. Dat de landingsbaan door zijn geringe lengte gevaar oplevert als het asfalt nat is, was al jaren be kend. Maar het onderzoek naar de ramp richt zich ook op de vraag waarom het vliegtuig bij de lan ding geen vaart minderde. berlijn - De mislukte aanslag op Adolf Hitler, gisteren 63 jaar geleden, is in Berlijn herdacht. Een deel van de samenzweerders werd geëxecuteerd, on der wie de graaf Von Stauffenberg. Hij werd de verpersoonlijking van het verzet tegen Hitier. Bij Berlijn zijn onlangs de opnames gestart over zijn le ven met acteur Tom Cruise in de hoofdrol. foto Wolfgang Kumm/EPA 'Scheppingsverhaal in Duitse biologieles' berlijn - Duitse politici en kerklei ders hebben verontwaardigd gerea geerd op het voorstel van Karin Wolff, minister van Cultuur van de deelstaat Hessen, om het schep pingsverhaal een plaats in de biolo gielessen te geven. Volgens haar hebben de bijbelse verklaring voor het ontstaan van de wereld en de evolutieleer veel gemeen. Nederlanders krijgen toch bon in Antwerpen brussel - Ook Nederlandse en an dere buitenlandse foutparkeerders krijgen voortaan een bon in Ant werpen. Zij worden niet langer on gemoeid gelaten, verzekerde burge meester Patrick Janssens van Ant werpen gisteren. Hij had eerder nog felle kritiek geuit op het feit dat Nederlanders die hun auto fout parkeren geen boete kregen. Hoogste nood op de Montblanc parijs - De hoogste berg van Euro pa, de Montblanc, heeft de hoog ste toiletten van het continent ge kregen. Op 4260 meter kwamen twee houten hokjes waarin bergbe klimmers hun behoefte kunnen doen. De plaatselijke autoriteiten willen op die manier bereiken dat de sneeuw op de Montblanc wit blijft. Twee verdachten tribunaal opgepakt parijs - In Frankrijk zijn gisteren twee Rwandezen aangehouden die gezocht worden door het Rwanda-Tribunaal. Het VN-hof in Tanzania verdenkt oud-prefect Laurent Bucyibaruta en de geeste lijke Wenceslas Munyeshyaka van betrokkenheid bij de genocide in Rwanda in 1994. Toen werden honderdduizenden gedood. Nederlandse truck met qat onderschept lotte - De politie heeft op een au tosnelweg bij het West-Duitse Lot te een Nederlandse vrachtwagen met 200 kilogram van de drugs qat in beslag genomen. De chauffeur had zich bij de poli tie gemeld, omdat hij het zaakje niet vertrouwde. Qat is een verbo den verdovend middel van blaad jes die gekauwd worden. Nederland wil militaire taken uitbesteden naar Amerikaans voorbeeld. door onze correspondent Prank Hendrickx washington - Nederland wil naar Amerikaans voorbeeld beginnen met het uitzenden van particuliere monteurs en bewakers naar Afgha nistan. In Irak is te zien waar dat op uit kan lopen: de Verenigde Sta ten hebben een compleet schaduw- leger van huurlingen opgebouwd. Het Pentagon begon twintig jaar geleden al met het uitbesteden van militaire taken. Amerikaanse beroepsmilitairen moesten zich concentreren op het vechten, de ondersteunende taken konden worden overgedragen aan particu liere bedrijven. In Irak heeft die filosofie een hoog tepunt bereikt. Zo is er op de mili taire bases in Irak geen Amerikaan se schoonmaker, afwasser, kok of stomerijmedewerker meer te vin den. Al dat werk wordt gedaan door goedkope uitzendkrachten uit lagelonenlanden als Sri Lanka, Bangladesh of de Filippijnen. Achter het uitbesteden van legert- aken gaat een schimmige industrie schuil, weet T. Christian Miller, au teur van het veelgeprezen boek Blood Money (bloedgeld), over de rol van contractanten in de oorlog in Irak. „De overheid heeft amper nog toezicht op wat er gebeurt", al dus de onderzoeksjournalist van de LA Times. „Een voorbeeld: er moeten duizend schoonmakers naar Irak. Een Amerikaans bedrijf krijgt de opdracht om daarvoor te zorgen. Dat bedrijf schakelt een on deraannemer in die weer een an dere onderaannemer inschakelt. Allemaal pakken zij een marge van 20 procent en uiteindelijk komt de opdracht terecht bij een uitzendbureau in Bangladesh dat spotgoedkoop duizend man le vert." Iedereen verdient er goed aan, behalve de mensen die naar het oorlogsgebied moeten. „Vaak werkt het ondersteunend perso neel voor een paar honderd dollar per maand", aldus Miller. „Er zijn al stakingen uitgebroken, maar het probleem is dat zij in Irak geen kant op kunnen. On langs zijn Srilankezen uit een Ame rikaanse basis ontsnapt en hele maal door de woestijn naar Jorda nië gelopen om asiel aan te vra gen, maar dat is een uitzondering. Amerika laat de armste mensen het smerigste werk doen in Irak." Een onbekend aantal uitzend krachten is in Irak om het leven ge komen, bijvoorbeeld tijdens trans porten van en naar militaire bases. 'De overheid heeft amper nog toezicht op wat er gebeurt in Irak' Officieel moet dat gemeld worden, maar in de praktijk gebeurt dat niet, zegt Miller. „Zo'n bedrijf uit Bangladesh weet waarschijnlijk niet eens hoe dat moet. En waar om zouden ze het doen? Amerika dringt ook niet aan. Een deel van de charme van het uitbesteden van werk is juist dat de menselijke kosten van de oorlog onzichtbaar blijven. Officieel zijn er nu dui zend doden gevallen onder de con tractanten, in werkelijkheid ligt het waarschijnlijk hoger." In totaal zijn er zo'n 43.000 buiten landse uitzendkrachten namens de VS actief in Irak, zo blijkt uit cij fers die Miller boven water heeft gekregen. Een aanzienlijk deel daarvan bestaat uit monteurs en bewakers, de groep waar Neder land nu zijn oog op heeft laten val len. Miller: „Dat soort uitzend krachten komt vaak uit landen waar Amerika militaire banden mee onderhoudt, zoals Peru, El Salvador, Colombia of Fiji. Het voordeel is dat ze zijn opgeleid in legers die naar Amerikaanse voor beeld werken. Ze kennen het mate riaal en ze zijn goedkoop." Het Pentagon heeft naast de bui tenlanders ook nog eens 21.000 huurlingen met de Amerikaanse nationaliteit op de loonlijst staan. Het zijn vaak ex-militairen die nu voor privébedrijven werken. Zij verzorgen de beveiliging van mili taire bases, begeleiden konvooien en treden op als lijfwachten van di plomaten en generaals. Zij verdie nen niet zelden vijf keer zoveel als een reguliere soldaat, maar dan nog bespaart het leger kosten, al dus Miller. „Een reguliere soldaat heeft de rest van zijn leven recht op gezondheidszorg, moet bege leid worden en een pensioen krij gen. Naar een contractant hoeft niemand meer om te kijken. Een oorlog moet natuurlijk niet te lang duren, want dan lopen de kosten van de contractanten wel snel uit de hand. Dat dreigt nu in Irak te gebeuren." De derde en grootste groep parti culiere medewerkers bestaat uit Irakezen. Naar schatting 116.000 staan er op de Amerikaanse loon lijst, zowel bij Defensie als bij ande re ministeries. Het is een groep die relatief grote risico's loopt, zeker als het Amerikaanse leger zich op termijn terugtrekt. Miller: „Deze mensen hebben zich voor ons in gezet. Kunnen we hun in de steek laten? Of moeten ze straks bijvoor beeld asiel kunnen krijgen in Ame rika? Niemand heeft daar nog over nagedacht."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9