Verhalen van de zee I v19 PZC Zaterdag 21 juli 2007 De zee was lange tijd een mysterieuze plek. Ook voor wetenschappers. Waarom is de zee bijvoorbeeld zout en een rivier niet? En waarom loopt de zee nooit over? Vragen als deze worden inzichtelijk beantwoord in het boek Geheimen van de zoute zee door journalist Ruud Hisgen en bioloog Remi Laane. door Peter de Jaeger foto's CPD D Oproep Wetenschapsquiz Rond de kerstdagen zendt de VPRO-televi- sie weer de Nationale Wetenschapsquiz uit. Voor de populaire quiz is de organisatie dit jaar op zoek naar de knapste familie van Ne derland. Deze familie zal het in de tv-finale opnemen tegen een team van geleerden. Een familieteam moet bestaan uit drie le den: een persoon jonger dan 21 jaar, ie mand ouder dan 65 en een derde lid tussen die leeftijden in. Als peildatum voor de leef tijden geldt kerstavond 2007. Voorafgaande aan de finale wordt op 7 ok tober een voorselectie gehouden op het Mediapark in Hilversum. Uit deze voorselec tie komen acht familieteams tevoorschijn, die in acht rondes op de televisie meedin gen naar de finaleplaats. Kandidaat-teams kunnen zich tot uiterlijk 10 september 2007 per brief of per e-mail aanmelden bij VPRO, De knapste familie van Nederland, Postbus 11, 1200 JC Hilver sum. Voorwaarden en een aanmeldingsfor mulier zijn te vinden op de websites www.deknapstefamilievannederland.nl of www.nwo.nl/quiz. De vragen van de Nationale Wetenschaps quiz 2007 verschijnen op zaterdag 1 decem ber in de bijlage Spectrum van deze krant. e aardbol zou eigen lijk water- bol moe ten heten. Immers, er is veel meer water dan grond en de Stille Oceaan is dieper (bijna elf kilometer) dan de top van de hoogste berg in de Himalaya (on geveer negen kilometer). De watermassa bestaat voor 97 procent uit zout water en slechts 3 pro cent is zoet. Het meeste ligt onbereikbaar opgesla gen in gletsjers en ijsber gen. De zoute zee was in het begin zoet, zo wordt aangenomen. Er zijn veel verhalen over de verzilting van de zee. Zo krijgt de zee als plas water letterlijk betekenis in een Indiase mythe. De goeroe Agastya dronk de zee in één slok leeg. Hij wilde de mensen behoe den voor de demonen die zich erin verstoppen. De wijze nam de zoete zee in zijn hand en slikte het water als een druppel door. De demonen ble ven hulpeloos achter op de droge zeebodem en konden worden vertrapt. Later plaatste de goeroe de zee weer terug door het water uit te plassen. Sindsdien is de zee zout. Sommige gelovigen consumeren daarom nog steeds geen zeezout, maar steenzout. „Goed dat ze niet weten dat dat ooit ook zeezout was", merken de auteurs van Geheimen van de zoute zee fijntjes op. Steenzout, zoals in de Poolse zoutmijnen, zit namelijk onder de grond op plekken waar het ooit zee was. Omgekeerd kennen we nu zeeën waar vroeger land was. De Noordzee bijvoorbeeld ligt er pas tienduizend jaar. Voordien kon je van Nederland naar Engeland lopen en was de Theems een zijri vier van de Rijn. Op de uitgestrekte vlakte leefden allerlei dieren. Zo kan het zijn dat een visser een mammoetbot opvist uit de Noordzee. De Noren kennen het verhaal van Aegir, een oude grijze reus met lange nagels die leefde op de bo dem van de zee met zijn vrouw en negen doch ters. Als hij boos was liet hij het stormen. Om Ae gir gunstig te stemmen offerde de kapitein voor de afvaart enkele bemanningsleden, zo wil het ver haal. De oceaan was zout geworden omdat er op de bo dem een molen stond waarmee twee sterke slavin nen van Aegir voortdurend zout aan het malen waren. Dat onderzeese geweld is nog steeds te merken aan het wilde water bij Orkney boven Schotland. De maalstenen zorgen volgens de eilan ders daar voor gevaarlijke draaikolken. Leonardo da Vinei ontrafelde als eerste het ware geheim van het zoute water. In den beginne was er alleen zoet water, dat de Fransen overigens zacht water noemen en de Engelsen vers of fris water. In dat pure water zijn zouten beland als ge volg van een schakel in de waterkringloop. Als regenwater op het land en de rotsen valt, ko men kleine hoeveelheden mineralen in het water terecht. Ze lossen erin op en stromen vanzelf via de rivieren uit in de zee. Als het zeewater ver dampt, blijven de zouten achter. Zo wordt de zee steeds een beetje zouter. Op plekken waar meer zeewater verdampt dan er wordt aangevoerd door de rivieren is de zee zouter. Daarom is bijvoor beeld de Middellandse Zee zouter dan de Atlan tische Oceaan. De zeemeermin - half mens half vis - uit het sprookje van Hans Christian Andersen (eerste helft negentiende eeuw) wordt door de schrijvers gezien als breekpunt van de omgang van de mens en de zee. De meermin wilde verder als warmbloe dige vrouw onder de zon en niet langer als vis in het koude water. Een toverdrankje veranderde haar vissenstaart in twee benen. Daarmee kon ze door het leven stappen met haar droomprins aan haar zijde. Het is de overgang van een gevaarlijk monster (zoals de fatale sirenen in de Odysseedie zeelieden verleiden en daarna doden) in een verlei delijke schone. Met de jaren veranderde de zee van een angstaanjagend niemandsland in een at tractieve bron met heilzame werking. Vanaf 1750 kwamen welgestelden naar de zee om te kuren en de rust van het strandleven te ervaren. Aan de kust vergeet men de stinkende steden en komen eetlust en slaap terug. Onderdompeling in de koude zee brengt een schok teweeg in het middenrif die zorgt voor een nieuw evenwicht. Het koude water zou ook goed zijn voor meisjes in de puberteit en zou hun ont luikende hartstochten beteugelen. Nymfomanen zien na een koude duik geen man meer staan. De kou zou ook werken op het zenuwstelsel en goed zijn voor mensen die geestelijk in de war zijn en hypochondrisch. Francis Bacon wist het al in de zeventiende eeuw: zeewater verwijdert be dorven vocht uit de klieren en verlengt de levens duur. Water als medicijn. Cl Ruud Hisgen, Remi Laane, Geheimen van de zoute zee. Uitg. Veen Magazines, Diemen. Prijs 17,50 euro. De Dode Zee, de grootste zoutplas ter wereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 91