v17 PZC Zaterdag 21 juli 2007 Leone, Guinee, Guinee-Bissau of Kaap Verdië. Een handel die zelfs deels in handen is van West-Afri kaanse bendes. Amado Philip de Andres is tweede man op het UNODC-kantoor in Dakar, Se negal. Hij noemt de georganiseerde misdaad in West-Afrika 'een zaak van internationale zorg'. Het gaat daarbij niet alleen om drugshandel maar ook om mensenhandel en fraude. De Nigerianen waren de pioniers als het ging om drugshandel. Zij hebben hun kennis en kunde over de regio verspreid. De Nigerianen hebben nog steeds zo'n 60 procent van de handel in han den. Volgens De Andres zijn de bendes moeilijk te bestrijden vanwege hun flexibiliteit en platte orga nisatiestructuur. De Andres wijst op nog een ander fenomeen: cor ruptie. Dagelijks worden Afrikanen gevraagd steek penningen te betalen. Ze zijn er dus aan gewend. Het vertrouwen in de overheid is gering, zo niet afwezig. Mensen zorgen voor zichzelf, ook al om dat overheidsdienaren onderbetaald worden. De georganiseerde misdaad maakt daar gebruik van. Dat zal alleen maar toenemen omdat buiten landse investeerders, juist door deze toestanden, wegblijven. Waarmee een economische opleving weer wordt gefrustreerd. De omvang van de scha- duweconomie in Afrika beloopt nu al 33 tot 66 procent van de hele economie, weet De Andres. Met de toevoer van heroïne en cocaïne neemt ook het gebruik in Afrika zelf toe. Marihuana groeit in vrijwel alle Afrikaanse landen, met Zuid-Afrika, Ni geria, Ghana, Congo, Tanzania en Marokko als top- producenten, dus die drug kenden de Afrikanen al. De marihuana die in West- en Zuid-Afrika wordt geproduceerd, gaat grotendeels naar Euro pa. De grootste hasj producent ter wereld is Marok ko. Export richt zich op Europa en Noord-Afrika. Zuid-Afrika is een nieuwkomer onder 's werelds grootste producenten van synthetische drugs. De ze drugs worden echter ook steeds vaker aangetrof fen in West- en Centraal-Afrikaanse landen. Costa vermoedt dat het daarbij deels gaat om onder schepte transporten vanuit Azië naar Amerika. Voor het overige waren het echter bestellingen uit Afrika zelf. Blijft de vraag wat er aan de toestand te doen is. Van Amsterdam: „Die landen willen best hulp van ons. Er zijn ook veel deskundigen uit de VS, Groot-Brittannië, Frankrijk en Spanje. Die leren politiemensen en douaniers bijvoorbeeld in twee weken hoe ze drugs kunnen ontdekken in havens en op vliegvelden. Van de andere kant willen de Afrikanen het zelf doen. Zij willen hun eigen werk wijze hanteren." De naam Van Amsterdam is - op verzoek van betrokkene - gefingeerd. Belangrijkste drugsroutes Drugsmarkt Europa De Europese drugsmarkt naar gebruik: heroïne: Groot-Brittannië, Italië, Frankrijk, Duitsland, Spanje cocaïne: Spanje, Groot-Brittannië, Italië, Duitsland, Frankrijk marihuana: Groot-Brittannië, Spanje, Frankrijk hasj: Spanje, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië synthetische drugs: Groot- Brittannië, Spanje Spaanse douanebeambten lossen 4500 kilo cocaïne van een Afrikaanse vissersboot. Acht mensen werden gearresteerd. Mexico Wereldproductie drugs en de grootste producent Canada Europa Australië Marihuana: 42.000 ton Heroïne: 6.610 ton Hasj: 6.600 ton Afrika: 10.920 ton Afghanistan: 6.100 ton Marokko: 4.730 ton infographic: CPD bron Jaarverslag 2007 UNODC Marihuana Heroïne Hasj i Cocaïne Synthetische drugs Colombia Cocaïne: 1.000 ton Colombia: 600 ton Synthetische drugs: 478 ton Nederland: 140 ton

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 89