v15 PZC Zaterdag 21 juli 2007 Het waterdichte luik naar het achterdek. Als er zich iemand op het achter- of voordek bevindt, is er altijd een reddingswerker in waterdicht pak bij. Vergaarders van st"teSi5che informatie Na het einde van de Koude Oorlog leken onderzeeboten aan militair belang in te boeten. In de jaren zeventig en tachtig had de Nederlandse Marine zes onderzeeboten die vooral Sovjetboten achtervolgden. In de jaren negentig werden de vier huidi- ge hypermoderne boten van het Walrus type op Nederlandse scheepswerven ge bouwd. Het ministerie van Defensie investeert de komende jaren miljoenen om de boten in ieder geval tot 2025 up-to-date te houden. Tijdens de oorlog in voormalig Joegoslavië bewezen de Nederlandse onderzeeërs hun nut als vergaarders van strategische infor matie. De afgelopen jaren zijn de Neder landse onderzeeërs vooral ingezet in de we reldwijde strijd tegen terrorisme. Dit jaar was Hr. Ms. Bruinvis actief in het Middellandse Zeegebied waar ze informa tie van verdachte schepen verzamelde. Tijdens de Nederlandse missie in Irak wa ren Nederlandse onderzeeboten actief in de Perzische golf. Ook worden ze regelma tig ingezet tegen drugssmokkel in het Cari- bisch gebied rond Curasao. Drie keer klinkt een harde claxon door de commando centrale van onderzeeboot Hare Majesteit (Hr. Ms.) De Bruinvis. Onmiddellijk na het signaal opent de bemanning het hoofd ventiel van de ballasttanks die de hele boot omspannen. Binnen enkele minuten zui gen de tanks zich vol met zeewater en zakt de Bruinvis weg in de donkere golven van de Noordzee. Omdat de onderzeedienst vanwege de aan trekkende economie moeite heeft haar op leidingsplaatsen gevuld te krijgen, zet de marine haar meest onzichtbare onderdeel in de schijnwerpers. Die tocht maakt één ding al meteen duidelijk: het Nederlandse deel van de Noordzee is voor de onderzee dienst een pierenbad. Eigenlijk is de Noord zee maar op één plaats diep genoeg voor een fatsoenlijke duik: in het Marsdiep bij thuishaven Den Helder wordt vijftig meter diepgang gepeild. De Bruinvis heeft elke Nederland is een van de weinige NAVO- landen die de internationale opleiding tot commandant aanbiedt Uit alle hoeken van de wereld komen marinemensen naar Den Helder om de loodzware militaire trai ning te volgen. De deelnemers worden cy nisch the perishers genoemd: zij die ten on der gaan. Eenderde haalt de hoogste onder zeerang niet en wordt tijdens de cursus met een helikopter van boord gehaald, om nooit meer op een onderzeeboot terug te keren. Wie faalt voor de ultieme test, wordt aan boord niet meer serieus geno men. Matroos Davy Soethaert (23) wordt op de boot nog niet helemaal serieus genomen. Op zijn borst prijkt namelijk nog geen flip per: het bewijs dat je de interne basisoplei ding aan boord hebt afgerond. Het gouden speldje met twee dolfijnen hangt met zijn naam erboven in de 'flipperkast', boven in de commandocentrale. Elke dag als hij er voorbijloopt, is hij vastbesloten om het zo snel mogelijk vanuit de vitrine op zijn borst te krijgen. Voor de onderscheiding moet Davy 24 opdrachten volbrengen, ge volgd door een finale test. Als jongste ma troos is Soethaert ook nog het 'zeuntje', wat betekent dat hij een permanent corvee heeft. Hij houdt de gemeenschappelijke vertrekken schoon, dekt de tafels en doet de afwas. Hij draagt zijn lot als een man. „Het hoort erbij. Ie begint nu eenmaal on deraan. Bij de volgende reis is er alweer een volgende zeun." zandkorrel hier wel gezien. Haar matrozen spreken liefkozend over 'het kuiltje'. Nog een ontdekking: de onderzeedienst is het laatste échte mannenbastion van de krijgsmacht. Voor vrouwen is er in een on derzeeboot - ondanks het nijpend perso neelstekort - letterlijk geen plaats. Voor aparte sanitaire voorzieningen ontbreekt de ruimte, is het argument waarmee de marine haar onderzeeërs al sinds mensen heugenis reserveert voor het sterke ge slacht. Dat heeft onmiskenbaar gevolgen voor de cultuur aan boord. „Het is een mannenwereld", zegt commandant Christiaan Kruisbrink (32). „Het kan er hier hard aan toegaan. De bemanning com municeert vrij direct met elkaar. No non sense. Daar moet je als vrouw maar net te gen kunnen." De officieren hebben een vijfjarige oplei ding op universitair niveau achter de rug aan het Koninklijk Instituut voor de Mari ne (KIM) in Den Helder. Ze zijn ambitieus. „Uiteindelijk is je doel toch om ooit te sla gen voor de Submarine Command Course", legt de 26-jarige officier Eelke Toering uit. De drie Engelse woorden spreekt hij met groot respect uit. Het gros van de onderzeeboot mensen begint als matroos en werkt zich op tot sergeant of majoor. Voordat ze hun oplei ding aan boord beginnen, worden ze uitge breid psychisch en fysiek getest. Want niet iedereen is opgewassen tegen een langdu rig verblijf in een beperkte ruimte. Ze zijn soms maanden achtereen op reis, soms vijf weken achtereen onder water. Het leven is monotoon en bestaat uit hard werken in een constant ritme van zes uur rusten en zes uur werken. Als compensatie krijgen de mannen een vaartoeslag van 25 procent. „Het is moeilijk mensen te vinden voor de onderwaterdienst", zegt officier Jeroen ten Have. „De meeste marinemensen varen lie ver op een fregat. Daar is meer luxe aan boord en je ziet nog eens wat. Wij zien al leen elkaar en de binnenkant van de boot." Met zijn 43 jaar en ruim 22 jaar ervaring on der zee is Ten Have het oudste beman ningslid. Ten Have: „De leeftijdsgrens ligt op 41. Maar gezien het personeelstekort en mijn goede conditie mocht ik nog wat lan ger blijven." Wie eenmaal binnen is bij de onderzeedienst wil er volgens hem nooit meer weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 87