Mannenwereld v14 Zaterdag 21 juli 2007 PZC onder water door Rens Ulijn, foto's David van Dam De tweehonderd manschappen van de vier Nederlandse onderzeeboten van de Koninklijke Marine hoor of zie je zelden. Onzichtbaar zijn is hun corebusiness. Eenmaal op missie mogen zelfs hun vrouwen niet weten waar ze uithangen. De beman ning van de Hr. Ms. Bruinvis lucht op het achterdek. Labyrint van buizen Het interieur van De Bruinvis be staat uit een labyrint van buizen, metertjes, tanks en motoren. Op een oppervlakte van 76,5 meter bij 7,8 meter bevinden zich twee dek ken, waar de dieselmotoren en een reusachtige accu de meeste ruimte innemen. In de piepkleine slaapver trekken staan stapelbedden met vier bedden dicht opeen. Alleen de commandant heeft een eigen hut. De tweede grote ruimte is de boeg- buiskamer, waar de torpedo's lig gen, de zwaarste wapens van de Ne derlandse krijgsmacht. Toch zijn on der de zeven meter lange torpedo's gewoon bedjes gemonteerd. Ook staan tussen het wapentuig een ho metrainer en een roeimachine. Douchen mogen de mannen een keer per week drie minuten. Alleen het kombuispersoneel mag dage lijks 'soppen'. Recreëren doen de manschappen in de cafetaria, een ruimte van vier bij vier meter waar gegeten wordt, een film gekeken of computerspelletjes gespeeld. Bij grote uitzondering mag de be manning hec dek op ais de boot bo ven water is. De mannen kunnen dan bijvooroeeia een frisse duiK ne men. Ais de boot met een neiiings- hoek van dertig graden naar de diepte duikt, is net met jute zakken door de gangen glijden een favoriet Slapen aan boord van de Hr. Ms. Bruinvis, krap en tussen de torpedo's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 86