1 Psycholoog vecht tegen Gouden Kooi Nederlanders hebben kortste werkweek EU Marechaussee op Schiphol houdt niet van grappenmakers Ir. Honderd studenten in Utrecht worden mogelijk op straat gezet Eerste parasolvlucht naar Rotterdam 6 Zaterdag 21 juli 2007 PZC Hiv-zaak wordt toch in Groningen behandeld GRONINGEN - De Groningse hiv-zaak zal toch voor de recht bank in Groningen worden behan deld. Om onafhankelijkheid te ga randeren buigen twee. rechters uit Assen en een uit Leeuwarden zich over de zaak. Dat maakte de recht bank Groningen gisteren bekend. Er was sprake van dat de rechts zaak naar Assen zou worden ver plaatst, omdat een van de slachtof fers in de zaak werkzaam is bij het gerechtsgebouw in Groningen. Politie pakt verdachten op van autobranden HENGELO - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in het Overijsselse Hengelo twee mannen aangehouden die worden verdacht van een reeks autobran den. De twee verdachten zijn bei den 39 jaar oud. Zij zijn afkomstig uit Hengelo. Dat liet de politie gis teren weten. Donderdagavond wer den zeven auto's in brand gesto ken. Ook werden er drie vuilcon tainers in brand gestoken. De twee mannen zijn gisteren verhoord. Man vernielt met bijl spullen van buurvrouw ENSCHEDE - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in Enschede een man aangehouden die bezittingen van zijn buur vrouw met een bijl had vernield. De politie kreeg rond midder nacht de melding dat de 58-jarige man met een bijl voor de deur van zijn 48-jarige buurvrouw stond. Het motief van de daad is niet be kend, maar volgens de politie zou er alcohol in het spel kunnen zijn. Verwaarloosde schapen in beslag genomen DEN HAAG - De Algemene Inspec tie Dienst (AID) van het ministe rie van Landbouw heeft bij een veehouder in Overijssel 204 ver waarloosde en zieke schapen in be slag genomen. Ook vond de AID vijf dode schapen. Deze dieren zijn waarschijnlijk door verwaarlo zing gestorven. De veehouder is aangehouden en in verzekerde be waring gesteld, omdat hij zich agressief gedroeg tegen de AID. Jan Marijnissen. foto ANP Dubbelfunctie Jan Marijnissen geen punt HILVERSUM - De leden van de SP vinden het geen probleem dat lan Marijnissen fractievoorzitter én partijvoorzitter is. Dat blijkt uit een peiling van EénVandaag. Op de vraag of Marijnissen te veel macht heeft, antwoordt 58 pro cent nee en 29 procent ja. Het gaat om een enquête onder ruim 4300 mensen die op de SP hebben ge stemd. 56 procent vindt dat Diizgün Yildirim zijn zetel in de Eerste Kamer mag behouden. Bob van der Meer overweegt kort geding tegen programma. door René van der Lee DEN BOSCH - Psycholoog Bob van der Meer uit Rosmalen heeft een missie: het sluiten van De Gouden Kooi, het omstreden programma van John de Mols televisiezender Tien. Van der Meer, die boeken schreef over pesten overweegt een kort geding tegen de bedenkers. Op grond waarvan wilt u het pro gramma laten verbieden? „Het format zoals dat bedacht is voor De Gouden Kooi, zet aan tot geweld. Er moet uiteindelijk één ie mand overblijven die de villa mag houden en een zak geld krijgt. De anderen moeten dus weg. Dat be reik je niet als je met zijn allen ge zellig gaat pimpampetten. Nee: daar is geweld voor nodig. We zien het nu al iedere dag op tv. Li chamelijk geweld: slaan, schop pen, vechten. Ook geestelijk ge weld. Ik wil met een advocaat be kijken hoe ik mijn aanklacht juri disch het beste in de steel kan ste ken." Huisjesmelker en gemeente voeren zaak over illegale verhuur. UTRECHT - Een conflict tussen de gemeente en de Utrechtse huisjes melker mevrouw Chang dreigt ze ker honderd studenten die een ka mer van haar huren, te duperen. Volgens de gemeente moet Chang een eind maken aan de illegale ver huur, maar Chang weigert te beta len voor de vergunningen die zij daarvoor nodig heeft. Dat bleek gisteren bij de bestuursrechter in Utrecht, waar Chang bezwaar maakte tegen de dwangsommen die de gemeente haar oplegde in de zaak van de illegale verhuur. De gemeente zei 'te gaan handha- John de Mol beroept zich op de vrij heid van meningsuiting. Bovendien: mensen hóeven toch niet te kijken „Ik vind ook dat we moeten oppas sen met betutteling, de vrijheid van meningsuiting is natuurlijk be langrijk. Maar ik zie de veiligheid van kinderen toch als het aller hoogste goed. Ik ben al vanaf 1988 bezig is om duidelijk te maken hoe erg pesten is. De gevolgen voor kinderen die gepest worden, kunnen desastreus zijn. Ik vind het misselijkmakend dat er dan een programma komt waarin het pesten wordt aanbevolen omwille van de kijkcijfers en het geld." Het aantal kijkers overstijgt zelden het half miljoen. „Dat vind ik nog best veel. Boven dien wordt het om acht uur 's avonds uitgezonden. Dat was eerst half acht, maar ik vind het nog steeds veel te vroeg. Wat voor voor beeld geeft zo'n programma aan kinderen die kijken?" Wetenschappers zijn het niet eens over het effect van gewelddadige tv op kinderen. „Nou, wat mij betreft hoefje daar niet aan te twijfelen. Overal waar ven' als zij niet betaalt. Dat zou be tekenen dat de studenten uit de ka mers moeten. Hoe het dan met de woonruimte voor de studenten moet, is onduidelijk. „Dat is een zaak van Chang", zei een woord voerder van de gemeente. Chang stapte naar de bestuursrech ter omdat zij zich benadeeld voelt door de gemeente, nu die geld wil zien voor de verhuur van de ka mers. Eerder, ten tijde van kamer- nood, mocht dat gratis. Chang werd eerder door de Lande lijke Studenten Vakbond en Rood, de jongerenorganisatie van de SP, uitgeroepen tot huisjesmelker van het jaar. Zij rekende te hoge huren (320 euro voor een kamer van 5 vierkante meter) en negeerde ach terstallig onderhoud. ik kom, in het onderwijs of op an dere plaatsen waar kinderen wor den opgevoed, hoor je dat het em- pathisch vermogen van kinderen afneemt. Ze schelden elkaar ver rot, dat komt echt door de tv. De 'Je laat ze overdag met bielzen sjouwen en je noemt het programma Dag-Au' normen en waarden die daar uitge dragen worden, zijn heel belang rijk." Stel dat het u lukt De Gouden Kooi te laten verbieden. Het wachten is dan toch op het volgende 'misselijk makende' programma? „Ja, helaas is dat zo. Ik heb al een nieuw format bedacht voor John de Mol. Je maakt een kamp met ka- po's, je stopt er een groot aantal ge vangenen in die je in houten sta pelbedden laat slapen, je laat ze overdag met bielzen sjouwen en je noemt het programma Dag-Au. Geweldig toch?" U zoekt samenwerking met CDA-Ka- merlid Joop Atsma, die al eerder ad- Veel reizigers opgepakt die als geintje zeiden bom bij zich te hebben. SCHIPHOL - De marechaussee op Schiphol heeft in de afgelopen we ken opvallend veel reizigers opge pakt die bij wijze van grap zeiden dat zij een bom of een wapen bij zich hadden. „De afgelopen drie weken waren het er een stuk of vijf', heeft een woordvoerder giste ren gezegd. Volgens de woordvoerder gaat het om passagiers die bij het in checken, de veiligheidscontrole of zelfs in het vliegtuig een geintje willen uithalen. De gevolgen zijn echter wel degelijk serieus. De ma rechaussee is verplicht in zo'n ge val in te grijpen en de grapjas aan Oostenrijkers en Britten hebben langste werkweek. door onze redactie economie LUXEMBURG - Nederlanders die full time werken hebben gemiddeld de kortste werkweek van de Euro pese Unie: 38,9 uur. Het langst wordt er gewerkt in Oostenrijk en Groot-Brittannië met 42,4 uur per week. Het EU-gemiddelde lag op 40,5 uur. Dat blijkt uit cijfers over 2006 van het Europese statistisch bureau Eurostat. Eurostat heeft niet gekeken naar de wettelijke werkweek, maar naar het aantal uren dat werknemers verteerders opriep De Gouden Kooi te boycotten. Verwacht u ook iets van de regering? Het nieuwe kabinet draagt ook uit dat de tijd van 'alles moet kunnen' voorbij is. „De regering heeft boter op het hoofd. Ze hebben de mond vol van normen en waarden, van ac tief burgerschap, maar ze moeten kijken naar de oorzaken van de normvervaging. Dan kom je dus uit bij zulke programma's, daar moet je wat aan doen." Ook het kabinet verwijst naar de vrijheid van meningsuiting. „Ja, prima, maar ik vind dat ze veel te bang zijn voor de jongens van het grote geld." Wat kunnen ze dan doen? „Ik denk aan het instellen van een ethische commissie, die vooraf be kijkt of programma's door de beu gel kunnen." Dat is toch ook staatsbemoeienis? „Zo'n commissie hoeft niet per se van de overheid te zijn. Maar je kunt het niet overlaten aan de vrije markt. Programmamakers zijn net pubers, die zullen altijd de grenzen overschrijden." te houden. Hij krijgt een boete die kan oplopen tot zeshonderd euro. Bovendien weigeren luchtvaart maatschappijen altijd om de passa gier mee te nemen, waardoor hij zijn vlucht mist. Als de koffers van de reiziger al aan boord van het vliegtuig zijn, wordt het toestel bovendien ont ruimd en onderzocht door explo- sievenhonden. In zo'n geval probe ren luchtvaartmaatschappijen vaak de schade van de vertraging te verhalen op de lolbroek. Volgens de marechaussee komt het enkele tientallen keren per jaar voor dat mensen dit soort grappen maken. „Maar in de vakantieperio de is er altijd een piek te zien." Dan gaan er namelijk veel grote groepen op reis die in een uitbun dige stemming zijn. met een voltijds aanstelling ook daadwerkelijk aan het werk zijn. In Nederland had 74,3 procent van de mensen tussen 15 en 64 jaar be taald werk voor minimaal een uur in de week. Binnen de Europese Unie scoort al leen Denemarken hoger, met 77,4 procent. Het EU-gemiddelde lag op 64,4 procent. In de leeftijdscategorie 55-64 jaar scoort Nederland in de midden moot. België scoort hier het laag ste met een arbeidsparticipatie van 32 procent. In Noorwegen is de fulltime werk week overigens nog korter dan in Nederland, maar Noorwegen is geen deel van de EU. ROTTERDAM - De eerste gewondenvlucht van deze zomer is gisteren geland op Rotterdam Airport. Het aantal brekebenen dat vanuit zomerse vakantie oorden met de ANWB Alarmcentrale terugvloog, was wel een stuk minder dan met de winterse gipsvluchten. De zes onfortuinlijken die hun vakantie in Frankrijk moesten beëindigen, hadden diverse breuken en kneuzingen. Hun vliegtuig was gisterochtend vanuit het Franse Avignon vertrokken. Een medisch team begeleidde de gewonden. De patiënten werden in het druilerige weer direct vanuit het vliegtuig in ambulances geholpen die hun ofwel naar huis of naar het ziekenhuis brach ten. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6