een blokfluit als een klokje Pieperschieter is gevaarlijk wapen Proef met regelvrij bouwen Moonlight Cruises 28 juli 4 aug. 2007 0118-419367 Thoolse vecht tegen teruggave huursubsidie INTER BORG KEUKENS OP MAAT B PZC Zaterdag 21 juli 2007 27 www.rederii-diikhuizen.nl Tamminga, „dit keer speelt zich al les niet buiten, maar binnen af Pu bliek kan gewoon binnenlopen en luisteren naar de concertstukken. Een geluidsexpositie als het ware. Als ik op de beiaard speel, kun je dat volgen op een groot video scherm. Voor de concerten wor den overal in de kerk boxen neer gezet, zodat je het idee krijgt dat het geluid uit alle hoeken komt." Vier musici staan borg voor verras singen: naast vader en zoon Tam minga zijn dat organist los Vogel en blokfluitist Erik Bosgraaf De laatste krijgt een hoofdrol. Bos graaf speelde een cd-box met blok- fluitmuziek van de vroegbarokke meester Jacob van Eyck (blokflui tist én beiaardier van de Dom in Utrecht) vol, evenals een hypermo derne cd- en dvd-productie met nieuwe muziek en videokunst van Paul en Menno de Nooijer. Hij opent het Festival Oude Muziek Utrecht (24 augustus tot 2 septem ber), waar hij samen met Jorrit Tamminga de truc met de 'klok- fluit' uithaalt. Een deel van dat Van Eyck-pro- gramma krijgt ook Goes te horen. Solo op de beiaard en de blokfluit, maar deels ook met computerbe werkingen. Zo vangen microfoons de blokfluit-tonen van Bosgraaf op. Jorrit Tamminga zet ze om in klokgeluiden, die hij in de loop der jaren elektronisch heeft ge maakt. „Het is niet voorgeprogram meerd hoor", haast vader Sjoerd mee te delen, „hij doet dat alle maal 'live' op de laptop, waardoor er ruimte is improvisatie." Er is nog meer oorsnoep. Muziek stukken voor beiaard en elektroni ca. De computer zuigt de carillon- tonen op en verandert ze een beet je. Dan lijkt een klok plots een ga melan of een bibberende bel. „Muzikaal gezien wordt het een hoogwaardig spektakel. We den ken dat er ook veel Belgen op afko men. Daar leeft de beiaard nog echt." Beiaardconcert Goes - Klankexpositie is zaterdag 22 september van 14 tot 17 uur in de Goese Grote Kerk. Entree is gratis en bezoekers mogen vrijelijk rondlopen. Deelnemende musici: stads- beiaardier Sjoerd Tamminga, componist Jorrit Tamminga, or ganist Jos Vogel en blokfluitist Erik Bosgraaf. Programma: werken én moder ne interpretaties van barokke meester Jacob van Eyck. Daar naast werk van Tamminga jr. Aardappelkanonnen duiken ook in Zeeland op. door Luc Oggef GOES - Een paar pvc-buizen en wc-verfrisser, haarlak of carbid als brandstof Meer heb je niet nodig om een spudgun oftewel aardappel kanon te fabriceren. Het lijkt on schuldig, maar in feite zijn de 'pie perschieters' levensgevaarlijke wa pens. Ook in Zeeland duiken ze op. Tik de zoekterm 'aardappelkanon' in op Google en je hebt binnen no time een handleiding te pakken waarmee je er een kunt maken. Be sef wel dat je, eenmaal uitgeknut- seld, op dat moment in het bezit bent van een zogeheten catego- krie-4 wapen, waar bijvoorbeeld pk wapenstokken, harpoenen, vaarden en kruisbogen onder val- h. Als je ermee over straat loopt Kat volgens de Wet wapens en munitie een strafbaar feit, omdat je er - met of zonder opzet - ie mand ernstig mee kunt verwon den. Nu was dat zeer waarschijnlijk niet de bedoeling van de drie Bra banders die deze week toevallig werden aangehouden vanwege het in bezit hebben van en schieten met een aardappelkanon. De man nen van 19 en 20 jaar waren bezig op de dijk bij Oud-Vossemeer, maar de knallen werden gehoord 'Meer dan waarschuwen voor de gevaren kunnen we niet doen' door agenten die een eindje verder op illegaal geplaatste fuiken uit het Schelde-Rijnkanaal aan het halen waren. Ook vorige maand werd een twee tal aangehouden dat met een aard appelkanon in de weer was ge weest. Op zondag 10 juni kwamen er bij de politie meldingen binnen van harde knallen op de Ooster- scheldedijk tussen het Goese Sas en Katseveer. De twee 'daders', een 20-jarige Goesenaar en een 22-jarige inwoner van Kapelle, meldden zich een week later vrij willig bij de politie nadat die een getuigenoproep had gedaan voor het tot dan toe mysterieuze 'schiet incident'. Voor zover bekend was dat het eer ste geregistreerde aardappelka- non-geval in Zeeland. Hoewel het dus deze week opnieuw raak was, is het volgens woordvoerster Mirja Vis van de Zeeuwse politie nog te vroeg om van een trend te spre ken. Wel is het aardappelkanon volgens haar in Zeeland een nieuw verschijnsel. „Mensen her kennen het nog niet als zodanig, zoals ook wel is gebleken bij het Goese Sas." Voor de politie maakt het niet uit of een wapen nieuw is of niet, zegt Vis. „We worden met allerlei vreemdsoortige wapens geconfron teerd. We kijken er vooral naar hoe ze gemaakt zijn." In andere delen van Nederland, met name het noorden en oosten, zijn de pieperschieters de laatste ja ren wel vaker opgedoken. Op de populaire internetpagina youtube.com zijn tientallen film pjes te zien waarin aardappelka nonnen worden afgevuurd. In de video's wordt ook meteen duide lijk met welke enorme kracht de aardappel wordt weggeschoten. Zo schiet een jongen in een van de filmpjes bijvoorbeeld lachend op een oude mobiele telefoon, waar na de 'inslag' helemaal niets meer van over is. Dat de spudguns nu ook in Zee land opduiken, is volgens politie woordvoerster Vis zorgelijk te noe men. „Meer dan waarschuwen voor de gevaren kun je niet doen. En hopelijk schrikken de boetes die je ervoor kunt krijgen af" Gemeente bemoeit zich niet langer met hoe huis er uit moet zien. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Er komt wel licht een proef met welstandsvrij bouwen in de gemeente Tholen. Het college onderzoekt de komen de maanden de mogelijkheden. Het initiatief komt van de fractie van de WD, die het niet meer van deze tijd vind dat bewoners per definitie hun bouwplan aan de gemeente moeten voorleggen. Voor kwetsbare gebieden als be schermde dorpsgezichten en het buitengebied kunnen de regels wel blijven gelden. Volgens de liberalen heeft bouwen zonder welstand in een hoop ande re gemeenten al tot positieve resul taten geleid. Er zouden daar prach tige wijken ontstaan, zonder dat de gemeente zich bemoeit met hoe een huis er uit moet zien. Een meerderheid van de gemeen teraad lijkt het voorstel te steunen. Het college komt aan het eind van het jaar met een voorstel. den HAAG - Een 33-jarige Marok kaanse uit Tholen, die legaal in Ne derland woont, vecht aan dat ze tweeduizend euro huursubsidie moet terugbetalen aan het ministe rie van VROM, omdat ze voor haar r-jarige kind nog geen ver blijfsvergunning had aangevraagd. „Zo is de wet nu eenmaal", zei een woordvoerder van het ministerie gisteren bij de Raad van State in Den Haag. Volgens de wet dient niet alleen de aanvrager van de huursubsidie legaal in Nederland te verblijven, maar ook alle huisge noten. De raadsvrouw van de Ma rokkaanse vindt het te gek voor woorden dat de eis ook geldt voor een kind van 1 jaar dat geen eigen inkomen heeft en dus niet van in vloed is op de hoogte van het sub sidiebedrag. Voor het kind is in middels een verblijfsvergunning aangevraagd. De uitspraak volgt over zes weken. MEUBELMAKERIJ Klarinetweg 14 Tel 0 11 8-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere Luisteraars kunnen 22 september in de Goese Grote Kerk beiaardier Sjoerd Tamminga op een videoscherm aan het werk zien. archieffoto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67