Zeeland In Goes klinkt Reimerswaal wordt meer en meer een ouderenbestendige gemeente Zeeuwse bands ontbreken op podium Peerock Brandje Kapelle 26 Zaterdag 21 juli 2007 PZC B Op pad met Walcherse menwagen in polder serooskerke - Altijd al eens wil len zien hoe trekpaarden zich met authentieke gerijen door de polder worstelen? Dat kan donderdag 26 juli. Op die dag laat Stichting Het Werkend Trekpaard oude wagens voor een boerenlandrit over Walcheren gaan. De stoet staat om negen uur klaar bij De Zandput in Seroosker- ke. Kajakvaren op de Oosterschelde kamperland - Kajakvaren op de Oosterschelde. Het kan woensdag 25 en donderdag 26 juli, respectie velijk vanaf elf uur en kwart over twaalf Een vaartocht duurt circa 2,5 uur. Aanmelden kan via 0118-637579/06-20526380 of via info@outdoorinspiration.nl. De vertrekplaats wordt op de dag zelf bekend. Deelname: dertig euro. Aanbevelingen uit seniorenonderzoek voortvarend opgepakt. door Luc Oggel kruiningen - Reimerswaal wordt voor ouderen een aangenamere ge meente om te wonen. Verschillen de aanbevelingen die voortkwa men uit het in 2005 gehouden pro ject 'Vitaal Reimerswaal aan zet' zijn inmiddels uitgevoerd, aan an dere wordt gewerkt. Toch zijn er ook een aantal aanbevelingen die nog niet in daden zijn omgezet. Het onderzoek is indertijd gehou den door senioren uit de gemeen te. Uit de inventarisatie kwamen in totaal veertien punten naar vo ren die nog voor verbetering vat baar waren. De Seniorenraad en de gemeente zijn daar vervolgens mee aan de slag gegaan en komen nu met een tussenstand. Daaruit blijkt dat sinds het onderzoek al een aantal van de 'knelpunten' is Kapelle zoekt weer kinderburgemeester kapelle - Kapelle zoekt een op- volg(st)er voor haar eerste kinder burgemeester, Irene Rozendaal. Via de basisscholen ontvangen de leerlingen van groep 7 na de vakan tie een brief met aanmeldformu lier. Een jury selecteert minimaal vier en maximaal zes kandidaten. Tijdens de Kapelse Dag op zater dag 25 augustus wordt de kinder burgemeester gekozen. Rallyteams halen geld op voor goed doel middelburg - Vijf teams die dit jaar de rally Amsterdam-Peking Challenge rijden, staan volgende week zaterdag met hun auto's op de Markt in Middelburg. Ze halen geld op voor SOS-kinderdorpen. De Middelburgse zanger Danny Vera geeft belangeloos een con cert, dat om twee uur 's middags begint. aangepakt. Zo is de aanbeveling om te zorgen voor voldoende ge schikte en betaalbare woningen met zorg en welzijn ondervangen met het spreidingsplan wonen en zorg. Vorig jaar is in Kruiningen Hof Cruninghe opgeleverd en zijn in Hansweert seniorenwoningen gebouwd. De gemeente bekijkt sa men met woningcorporatie R&B Wonen of uitbreiding van het aan tal seniorenwoningen in de andere kernen ook wenselijk is. Op het gebied van ondersteuning en begeleiding van mantelzorgers is eveneens resultaat geboekt. Een onderzoek naar de ondersteunings- vraag is bijna afgerond. Het service punt Vrijwilligerswerk stemt de ac tiviteiten straks af op de vraag. Reimerswaal is voortvarend aan de slag gegaan met de aanbeve lingen uit een door senioren ge houden onderzoek, maar voor sommige ontbreekt het aan men sen en geld. Ballonnendag op veel campings in Zeeland goes - Veel campings en vakantie parken op de Bevelanden en Tho- len doen donderdag 26 juli mee aan de ballonnendag. Op onder meer De Pluimpot in Scherpenis- se, Scheldeoord in Baarland en Stelleplas in Heinkenszand kan ie dereen om 19.00 voor één euro een ballon oplaten voor War Child. Alle campings die meedoen staan op www.ballonnendag.nl. Zeeuwse Klapbank in Coese bibliotheek goes - Wie alles wil weten over de Zeeuwse dialecten kan nog tot en met 7 augustus terecht in de Goese bibliotheek aan de Oostwal. Daar is dan de tentoonstelling 'De Zeeuwse Klapbank' te zien, die al sinds het begin van het jaar langs bibliotheken in heel de provincie reist. Er zijn dertig dialectopnames uit de jaren '60 en '70 te horen. Behalve de plussen zijn er ook nog wel een paar minnen. Op het ge bied van twee belangrijke aanbeve lingen is nog geen resultaat ge boekt. De aanbeveling om senio ren meer vrijwilligerswerk te laten doen, vanuit een soort uitzendbu reau voor ouderen, is nog niet uit de verf gekomen en ook het opzet ten van een stimuleringsregeling waardoor mensen zo lang moge lijk in hun eigen huis kunnen blij ven wonen zit er nog niet in. Het ontbreekt daarvoor aan personeel en geld. Beleidsmedewerker J. Vermue van de gemeente is desondanks tevre den over de tot nu toe behaalde score. „Sommige zaken vergen nu eenmaal meer tijd dan andere. Dat het uitzendbureau nog niet is op gepakt heeft onder meer te maken met de invoering van de Wet maat schappelijke ondersteuning. We hebben ervoor gekozen eerst de landelijke en provinciale ontwikke lingen te volgen." Goese Beiaard herdenkt vernieuwing carillon met bijzonder concert. door Frank Balkenende goes - Je ziet Erik Bosgraaf blok fluit spelen, maar je hoort een klok. Welke? Dat kan een scheeps- bel zijn, maar evengoed een koe koeksklok. Componist en muziek- technoloog Jorrit Tamminga haalt de blokfluitklanken 'live' door de laptop en zet ze om in gebimmel. Zo kan Zeeland zaterdag 22 sep tember tijdens een jubileumspekta kel van de Stichting Goese Beiaard de geboorte van een nieuw instru ment aanschouwen: de klokfluit. Even voor de goede orde: de Stich ting Goese Beiaard bestaat 41 jaar. Geen reden voor een verjaardags feestje, lijkt het. Toch viert de stichting in september een mijl paal, want één jaar na haar oprich ting bezorgde het bestuur de stad Goes een grotendeels vernieuwd carillon. Het was balsem voor de oren van de Goesenaren. Vergeleken bij het oude klokkenspel kraste een kraai nog redelijk op toon. Onfortuin lijk genoeg kreeg de Grote of Ma ria Magdalenakerk de klokken weer terug nadat de Duitsers er in 1944 mee aan de haal waren ge gaan. Die gebruikten het brons van Neerlands carillons om er ka nonnen van te fabriceren. En be wezen tegelijk dat een oud spreek woord niet uit de lucht was gegre pen: 'wie met klokken schiet, wint de oorlog niet'. De Goese klokken bereikten ech ter nooit de smeltovens. Een ver zetsgroep - overigens niet uit Goes, stel je voor.... - wist het schip dat het carillon transporteer de op het IJsselmeer tot zinken te brengen. Zo kelderden de klokken naar de bodem van het brakke meer. Natuurlijk werden ze later weer boven water getakeld en te rug naar Goes gebracht. „Sja, toen klonk het carillon nog valser dan voorheen. Het was, zo gezegd, bepaald geen sprankelen de beiaard", drukt stadsbeiaardier Sjoerd Tamminga zich eufemis tisch uit. Nadat Goes zich onder afgrijselijk gebeier door de wederopbouwtijd had geworsteld, vond een groep middenstanders dat de trommel vliezen van de cliëntèle lang ge noeg waren getergd. Het is te dan ken aan de volharding van Corne lls jan Stins (vooral hij), Adriaan Louis Kampman, Matthijs Haas donk en Aldert Cornelis Veenis dat Goes in 1967 eindelijk kon ge nieten van de beiaard. „De winkeliers begonnen de actie 'Koop een klok'. Als je over de brug kwam, werd je naam in de klok gegraveerd. Zo'n dertig na men staan nog steeds in de klok ken", zegt secretaris/ penningmees ter Dick Oostinga van de Goese Beiaard. De actie was een dermate groot succes dat niet alleen het gros van de 47 klokken kon wor den vervangen (de grootste waren nog goed), maar er zelfs een aardig bedrag overbleef „Vijftienduizend gulden was in de jaren zestig toch een kapitaaltje. Uiteraard met wat subsidie van de gemeente en spon sorbijdragen heeft de stichting tot nu toe met dat kapitaal beiaardcon certen kunnen organiseren." 'Als ik op de beiaard speel, kun je dat volgen op een groot videoscherm.' Resumerend: de stichting viert dus niet haar jubileum, maar het feit dat het carillon met zijn ver houdingsgewijs kleine klokken zo zuiver en licht klinkt dat de op de markt gekochte peterselie al veer tig jaar lang uit de oren kan blij ven. Beter gezegd: de consument mist wat als het gezellige Aan de Amsterdamse grachten of het statige Merck toch hoe sterck.. niet meer over de daken zou schallen. De Stichting Goese Beiaard eert het carillon 22 september met een opmerkelijk gratis concert. Naast carillonstukken is er elektronische muziek. Uniek is dat niet voor Goes, want Tamminga's zoon Jor rit haalde op de Singelstraat al eer der klokgeluiden uit zijn elektroni sche toverdoos. „Maar", zegt beiaardier Sjoerd KAPELLE - In een kamer van Motel De Caisson in Kapelle heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een kleine brand gewoed. De brand, die omstreeks tien voor vier 's nachts onstond, zorgde al leen voor wat rook- en roetschade. De gordijnen in de kamer zijn ver brand. Er raakte verder niemand gewond. De 26-jarige hotelgast ont dekte de brand doordat de rook melder afging. Het is niet bekend waardoor de brand is ontstaan. De politie stelt een onderzoek in. Veertiende editie Colijnsplaats festival trekt veel publiek. door Lilian Dominicus colijnsplaat - Puur toeval, noemt voorzitter Peter Hendrikse het. Geen enkele Zeeuwse band stond er gisteravond op het podium van Peerock in Colijnsplaat. „De eerste elf, twaalf jaar dat we dit festival organiseerden hadden we inderdaad altijd wél een Zeeuwse band op het programma staan. Die opende dan traditioneel Peerock. We begonnen met de drie, vier bands uit Colijnsplaat, maar toen waren ze op. Later kwa men ze uit de wijdere omgeving: Kamperland, Geersdijk. Maar toen waren die ook op." Hendrikse erkent dat er nog ge noeg Zeeuwse bands over zijn. „Maar ja," zegt hij, met een biertje in de hand genietend van zijn ei gen festivalletje, „vroeger hadden we acht acts en twee podia. Dat zijn er vier geworden op een po dium." Volgens Hendrikse een keu ze die gemaakt is voor het publiek. „Mensen komen hier voor de mu ziek, maar ook de gezelligheid. Voor velen was het teveel. De ene band stopte en een minuut later begon de volgende al." Minder acts, meer budget, dus de organisatie neigt sneller naar wat duurdere bands. „En dan komen ze snel van buiten de provincie." Het programma, met Blizzard (groove-rock), Rob Orlemans and Half Past Midnight (blues-rock), The Polar Exploration Ship (jaren '70 en '90-rock) en hoofdact U-Ge- ne (funk), trok in ieder geval een gezellig volle feesttent. U-Gene kwam in de plaats van zangeres Charlie Dee, die wegens ziekte had afgezegd. Hendrikse zelf mijmert alvast over volgend jaar, als Peerock jubileert met de vijftiende editie. Met een knipoog: „Misschien gaan we dan wel enkel Zeeuwse bands uitnodi gen." Blizzard gaf een spetterend optreden op Peerock. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 66