Zeeland Politie waarschuwt voor gevaar van pieperschieter Vioolconcert verzet vanwege dance parade Dotteren straks mogelijk in Goes Kind (5) alleen op grote weg TE HUUR: M2Makelaars.nl Botsing door blackout SPZC Zaterdag 21 juli 2007 29 Aardappelkanonnen duiken ook in Zeeland op. door Luc Oggel GOES - Een paar pvc-buizen en wc-verfrisser, een busje haarlak of carbid als brandstof Meer heb je niet nodig om een spudgun ofte wel een aardappelkanon te fabrice ren. Het lijkt onschuldig, maar in feite zijn deze 'pieperschieters' le vensgevaarlijke wapens. In Zee land duiken ze de laatste tijd ook op. Tik de zoekterm 'aardappelkanon' in op Google en je hebt binnen no time een handleiding te pakken waarmee je er een kunt maken. Be sef wel dat je, eenmaal uitgeknut- seld, op dat moment in het bezit bent van een zogeheten wettelijk categorie-4 wapen, waar bijvoor beeld ook wapenstokken, harpoe nen, zwaarden en kruisbogen on der vallen. Als je ermee over straat loopt, is dat volgens de wet Wa pens en Munitie een strafbaar feit, omdat je er - bedoeld of onbe doeld - iemand ernstig mee kunt verwonden. Nu was dat zeer waarschijnlijk niet de bedoeling van de drie Bra banders die deze week toevallig werden aangehouden vanwege het in bezit hebben van en schieten met een aardappelkanon. De jonge mannen van 19 en 20 jaar waren bezig op de dijk bij Oud-Vosse- meer, maar de knallen werden ge hoord door agenten die een eindje verderop illegaal geplaatste fuiken uit het Schelde-Rijnkanaal aan het halen waren. Ook vorige maand werd een twee tal aangehouden dat met een aard appelkanon in de weer was ge weest. Op zondag 10 juni kwamen er bij de politie meldingen binnen van harde knallen op de Ooster- scheldedijk tussen het Goese Sas en Katseveer. De twee 'daders', 'Meer dan waarschuwen voor de gevaren kunnen we niet doen' een 20-jarige Goesenaar en een 22-jarige inwoner van Kapelle, meldden zich een week later vrij willig bij de politie nadat die een getuigenoproep had gedaan in haar onderzoek naar het tot dan toe 'mysterieuze schietincident'. Voor zover bekend was dat het eer ste geregistreerde aardappelkanon- geval in Zeeland. Hoewel het dus deze week opnieuw raak was, is het volgens woordvoerster Mirja Vis van de politie Zeeland nog te vroeg om van een trend te spre ken. Wel is het aardappelkanon volgens haar in Zeeland een nieuw verschijnsel. „Mensen her kennen dit wapen nog niet als zo danig, zoals ook wel is gebleken bij het schietincident bij het Goese Sas." Voor de politie maakt het niet uit of een wapen nieuw is of niet, zegt Vis. „We worden met allerlei vreemdsoortige wapens geconfron teerd. We kijken vooral hoe ze ge maakt zijn." In andere delen van Nederland, met name het noorden en oosten, zijn de pieperschieters de laatste ja ren wel vaker opgedoken. Op de populaire internetpagina youtube.com zijn tientallen film pjes te zien waarin aardappelka nonnen worden afgevuurd. In de video's wordt ook meteen duide lijk met welke enorme kracht de aardappel wordt weggeschoten. Zo schiet een jongen in een van de filmpjes bijvoorbeeld lachend op een oude mobiele telefoon, waar van na de 'inslag' van de aardappel helemaal niets meer over is. Dat de spudguns nu ook in Zee land opduiken, is volgens politie woordvoerster Vis zorgelijk te noe men. „Meer dan waarschuwen voor de gevaren kun je niet doen. En hopelijk schrikken de bekeurin gen die wij hiervoor uitdelen, ook af" MIDDELBURG - Het concert dat vio liste Lydia Mordkovitch vanavond zou geven in de Kloveniersdoelen zou geven is verzet naar dinsdag. Dat komt omdat vanavond op het Hof van Tange de Cityparty wordt gehouden. Dat is het feest dat na de dance parade wordt gehouden. Het concert kan vanwege het ge luid van de party niet doorgaan. Mordkovitch is in Middelburg voor de Summer School, een ini tiatief van de Roosevelt Academy. De masterclasses die vanmiddag in de Kloveniersdoelen gehouden zouden worden zijn verplaatst naar het stadhuis aan de Markt. Het concert van pianist Ralph van Raat is verzet van 14.00 naar 12.00 uur. Mordkovitch treedt dinsdag om 20.00 uur op in de Kloveniers doelen. Middelburg, Korte Delft 2 Woon/Werk locatie in bet Centrum. 15öm2 wonen êq 150m2 kantoor. 1500,- p/mnd exci. G/W/E Middelburg, Breestraat 77 Monumentaal Herenhuis Centrum. 4 kmr. Zeer ruim. Karakteristiek 1.450,- p/mnd excl. G/W/E Middelburg, Damplein 19 Monumentaal 2 kmr app. Centrum. Gesloffeerd/Gemeub i ieerd 800,- p/mnd excl. G/W/E Middelburg, Noordpoortstraat 15A Riante 3 kmr app. met balkon. Gestoffeerd/Cen trum 625,- p/mnd excl. voorschot Heinkenszand, Eendvogelstraat 87 Hoekwoning/Eengezinswoning. 3 sl. kmrs. riante tuin. 635,- excl, G/W/E. Schore/Kapelle, Vlaakse Zandweg 1 Vrijstaande woning met garage. Gemeubi leerd/Gestoffeerd. 1.250,- p/mnd excl. G/W/E. Kapelle, Duizendblad 14 Luxe villa. 4 slaapk. ruime woonk. Gestoffeerd. Centraal gelegen. 2.350,- p/mnd excl.1 G/W/E. Uw woning profesioneel verhuren Wij zijn op zoek voor kandidaat huurders naar huurwoningen en huurappartement. Bel ons voor een vrijblijvend advies. www. S i ps Verh u u r. n 1 0118-414223 Badhuisstraat 152 Vlissingen Wanneer u nu kiest voor een terrasoverkapping, dan ontvangt u nu tijdelijk een korting van 150,- op de RAL-kleur van uw w ww.tebazonweringn I RAl-KÜ mmm Ambiance Zonwering Teba Nationaal Livingstoneweg 8 4462 GL Goes tel.: 0113-22 22 31 goes@ambiance-zonwering.nl OOSTERLAND - Drie auto's raakten gisteren beschadigd bij een aarijding op de Rijksweg bij Oosterland. Een 49-jarige man kreeg een blackout, en belandde op de verkeerde weghelft, met een frontale botsing tot ge volg. De derde auto raakte beschadigd door rondvlie gende brokstukken. Er raakte niemand gewond. De N59 was geruime tijd afgesloten. Dat zorgde voor lange fi les. foto Marijke Folkertsma door Jeffrey Kutterink GOES - Zeeuwse hartpatiënten kun nen naar verwachting vanaf 2009 in Zeeland terecht voor een dotter behandeling. Meest logische plaats is Goes. Nu moeten jaarlijks enke le honderden Zeeuwen er nog voor naar Antwerpen of Leiden. Bestuursvoorzitter H. Simons van de Oosterscheldeziekenhuizen vindt het 'positief nieuws' dat dot terbehandelingen vanaf 2009 niet langer zijn voorbehouden aan zie kenhuizen met een afdeling hartchirurgie. Minister Klink (Volksgezondheid) heeft die voor waarde gisteren geschrapt. Hij schrijft de Tweede Kamer dat de ziekenhuizen die gaan dotteren wel de achtervang goed moeten re gelen voor het geval er zich compli caties voordoen. Ook moeten ze de ingreep minstens zeshonderd keer per jaar uitvoeren. Volgens Simons zijn de cardiologen van de ziekenhuizen in Goes, Vlissingen, Terneuzen en Bergen op Zoom al met elkaar in gesprek. „We hopen in 2008 alle voorbereidingen te kunnen treffen. Of we 2009 halen, hangt samen met de concentratie van de complexe zorg in het zie kenhuis in Goes." Wettelijk kan het dotteren in Zeeland vanaf 2009. „We hopen in 2008 alle voor bereidingen te kunnen treffen. Of we 2009 halen, hangt samen met de concentratie van de complexe zorg in het ziekenhuis in Goes." Teruggevonden moeder wisselt geen woord met behulpzame toeristen. BRESKENS - Cees en Nelleke Kep- pel, toeristen uit het Noord-Hol landse Grootebroek, troffen on langs op een vluchtheuvel tussen Schoondijke en Breskens een vijfja rig jongetje aan. ,Mijn moeder heeft mij uit de auto gegooid", antwoordde het kind op zijn vraag wat er aan de hand was. Het echtpaar besloot het jongetje naar huis te brengen, naar Bres kens. Maar bij de rotonde bij Roofack riep het kind: „Daar rijdt mijn moeder", wijzend op een au to die het verkeersplein juist rond de, terug richting Schoondijke. Na een achtervolging wist het paar de moeder te laten stoppen. Cees Kep- pel: „De moeder commandeerde: 'Kom hier', waarna het jongetje in de auto stapte. Verder is er geen woord gewisseld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57