Westenschouwse vinkenbaan Moonlight Cruises 28 juli 4 aug. 2007 0118-419367 INTER BORG KEUKENS OP MAAT SPZC Zaterdag 21 juli 2007 27 www.rederii-diikhuizen.nl Hennie van Buren heeft vanuit de hut uitzicht op de vinkenbaan in de Boswachterij Westerschouwen. „Dankzij de vinkenbaan is door de jaren heen heel wat informatie verzameld", zegt de vogelvrouw. foto's Ronald den Dekker Stadhuisje St Anna ter Muiden weer te koop SINT ANNA TER MUIDEN - Het VOOr- malig stadhuisje van Sint Anna ter Muiden is weer te koop. Het is de kandidaat-koper, Vlaams kunstenaar Elie Lambert, niet ge lukt 325.001 euro over te maken op rekening van de gemeente Sluis. Het gemeentebestuur heeft giste ren daarom besloten geen zaken meer met Lambert te doen. De kunstenaar neemt hier geen genoe gen mee en daagt de gemeente voor de rechter. maakt van vogelringetjes. Mensen moeten weten waar de ringetjes voor dienen en er het nut van in zien. En, minstens zo belangrijk: de ringen moeten worden gevon den. Bij grote vogels kun je reke nen op een terugmelding van zo'n dertig procent van de ringen, schetst het tweetal. Bij de kleinere exemplaren (met minuscule ringe tjes om de poot) ligt dat getal be duidend lager. Reden voor Van Ree om mensen nog eens nadrukkelijk te vragen ge vonden ringetjes en nummers 'toch alsjeblieft' op te sturen. Het adres van het vogeltrekstation is Postbus 40, 6666 ZG Heteren. Meer informatie is te lezen op www.vogeltrekstation.nl. Vergunning voor graven duinpoelen ZIERIKZEE - De gemeente heeft In sectenonderzoekbureau Baaijens vergunning verleend voor het gra ven van twee duinpoelen tussen Nieuw-Haamstede en de Meeu wenduinen. Het doel van deze uitgravingen is de natuurlijke leefomgeving voor de bedreigde libellen en amfibieën bij waterhoudende duinpoelen te versterken. De gemeente ziet geen bezwaar tegen het verlenen van de vergunning, omdat het gaat om versterking van natuurwaarden. rug. De ringvergunninghouders van Nebularia sliepen destijds in een bunker, tot die werd opgebla zen. Zoals nu werd ook toen een douche genomen middels een duik in de Noordzee. Maar de wa terpomp naast de hut laat, evenals de zonnepanelen op een belen dend grasveld, zien dat de tijd niet geheel heeft stil gestaan. Het was aan Van Ree (pretogen, dikke sigaar in zijn handen) en me de-oprichter Wout Vuyk te dan ken dat het in het bosgebied über haupt zo ver is gekomen. Gepen sioneerd bioloog Van Ree was be kend op Schouwen-Duiveland dankzij zijn in Bruinisse wonende schoonfamilie. Op één van zijn tochten in de duinen kwamen er duizenden vinken voorbij. De vo gelman bestudeerde de bewegin gen in de lucht en begreep op een soort kruispunt van vliegroutes te zijn beland. Dat besef resulteerde uiteindelijk in de bouw van een vinkershut (vanaf 1972 staat het huidige - tweede - exemplaar) en een woon- hut in de boswachterij. Ook die eerste woonhut stelde niet bijster veel voor. Enkelwandig, nog geen kachel. Afzien, grijnst de initiatief nemer. Desalniettemin bleven de vogelaars van Nebularia terugko men. Inmiddels alweer bijna een halve eeuw lang. Het is de positieve variant van vogelgriep. Van Buren, Van Ree en (derde aanwe zige tijdens het opbouwen van de baan) Peter Bloot spreken van vo gelkoorts. „Ik was al een vogelaar in mijn jeugd", zegt Van Ree. „]a, je wordt dat echt niet opeens", vult Van Buren aan. Als ex-schoon- dochter van Van Ree wijst ze hem aan als hoofdoorzaa.k van haar be smetting. Maar beiden zijn het er gloeiend over eens: „Het is enorm 'Wie aan de klos zit, beslist. Zit je ernaast, dan zit je je soms te verbijten' verslavend." De vinkenbaan is een eeuwenoud fenomeen, weet Van Ree. De vo gels werden aanvankelijk uit de lucht geplukt om aan het spit te rijgen en op te eten. Later (acht tiende, negentiende eeuw) werd het vangen van vogels een populai re sport onder de gegoede burge rij. „En dat vangen blijft een sport", geven de Nebularia-leden één van de aantrekkelijke kanten van hun inspanningen aan. Natuurlijk is het bivakkeren op zo'n verborgen plek in de immer drukker worden de wereld uniek. En uiteraard is de jarenlange inzet van Nebularia (wat overigens groenpootruiter be tekent) primair bedoeld voor de ondersteuning van wetenschappe lijk onderzoek. Daar draait het om. Maar oh, wat kan het soms spannend zijn in de buurt van de slagnetten. Zoals die keer dat één van de leden tot drie keer toe een stuk of veertig kepen liet wegvliegen. Elke keer vloog het clubje weer terug in het hout (de stammetjes die aan weerszijden van de netten staan) voordat dat lid besloot het net dicht te gooien. Of die momenten dat je te maken krijgt met zo'n 'krent in de pap'. Een eerste vangst in Nederland, bijvoorbeeld. Het overkwam Van Ree en consorten op Westen schouwse bodem. Met onder meer de Mongoolse pieper en de mas kergors. En dan die keren dat de boel op eens losbarst. „Wij hebben samen nog weieens zo'n topdag meege maakt, hè?", zegt Van Ree tegen Van Buren. „Tweehonderdvierent achtig vogels op één dag. We heb ben ons rotgewerkt." Van Buren: „ik was er kapot van." De uitgezette netten worden voort durend gecontroleerd. De vogeltjes blijven in principe niet langer dan een half uur hangen. De vogelaars, hard aan de arbeid om het terrein voor vier maanden telwerk gereed te maken, sjokken rond op klom pen. Dat is verplicht, om te voorko men dat er hakken of neuzen van schoeisel in netten blijven haken. De stichting is acht man groot. En er zijn nog wat mensen zonder ringvergunning die weieens hel pen. De eerste dagen wordt de vin kenbaan door drie personen be mand om de boel op orde te ma ken. Daarna kunnen één of twee personen het wel af Door de jaren heen is er zo heel wat informatie verzameld. En con stateren Van Ree en Van Buren: „De meeste vogelsoorten zijn ach teruit gegaan". Neem een orto laan. Daarvan lieten zich er vroe ger elk jaar een paar zien. „Nu is dat zo'n krent in de pap." Peter Bloot: „Ja, als je die hebt... Zouden er dan nog tien vinken in het hout zitten, dan laat je die dus gewoon even doen." Tussen het struweel staan zogeheten mistnetten opgesteld. Het zijn fijnma zige, staande netten, waar vogels in blijven hangen. Lokroepers doen vanuit de kooitjes hun werk. Zij lokken met hun specifie ke roep andere soortgenoten naar de vinkenbaan. MEUBELMAKERIJ Klarinetweg 14 Tel 0118-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere Fietser gewond bij aanrijding met auto NIEUWE TONGE - Een 18-jarige fiet ser uit Oude Tonge is donderdag gewond geraakt bij een aanrijding op de Molendijk in Nieuwe Tonge. Een 31-jarige automobilist uit Roosendaal zag de man op de race fiets vermoedelijk over het hoofd. De fietser werd door de auto ge schept en belandde op het weg dek. Het slachtoffer, dat een helm droeg, liep onder meer zwaar let sel op aan zijn knie. Hij is overge bracht naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Groot Kerk Project lift Imee met nachtmarkt BURGH-HAAMSTEDE - Voor het eerst in haar geschiedenis doet het Groot Kerkproject in Haamstede mee met de nachtmarkt. Tijdens die markt zaterdag 28 juli zal de kerk aan de Ring geopend zijn voor bezoekers. Zij worden onthaald op een programma met zang van Mannenkoor De West hoekzangers en een optreden van Aart en Helma Kot met orgel en zang. Tevens zijn er een stiltehoek en een expositie met werk van Rembrandt ingericht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55