Vogelringplek klaar voor nieuw jaar De vogelkoorts heerst op de Verwondering en weldadige rust op stilteplek in Burgh Mongoolse pieper was toppertje Don Kosaken ook in Ouddorp Woningen in Burgh-Haamstede zonder water 26 Zaterdag 21 juli 2007 pzcS De stilteplek achter in een tuin aan de Burghse ring in Burgh. foto Marijke Folkertsma Kunstenaar maakt rustpunt voor iedereen in schuur in de tuin. door Melita Lanting burgh - Op de poort aan de straat hangt een groot, geel plakkaat. 'Stilteplek' staat er met koeienlet- ters op. Het gangetje achter deze deur aan de Burghse ring in Burgh is smal, met aan weerszijden oude muren en gras tussen de stapste nen. Het leidt naar een oude schuur, achter het woonhuis. In het gat waar ooit een deur heeft gezeten, hangen nu twee afgeblad derde luiken. Binnen overvalt de verwondering je. Een onverwach te ruimte met vloerkleden, een Grieks-blauw plafond en een wel dadige rust. Brandende waxine lichtjes zijn de stille getuigen dat er meer mensen zijn geweest op deze regenachtige ochtend. De stilteplek maakt nieuwsgierig. Op oude kerkbanken die aan weerszijden van de ruimte staan liggen boeken. Gedichtenbundels, [*•*1 Kunstenaar Jacob Teije heeft een stilteplek ingericht in zijn tuin. Pelgrims kunnen er overnachten, en mensen kunnen er tot rust ko men. ouddorp - Het koor Schwarzmeer Don Kosaken geeft de avond na het optreden in de Lutherse Kerk in Zierikzee op maandag 30 juli, ook nog een concert in de Doops gezinde Kerk Dorpstienden in Ouddorp. Dit mannenkoor staat onder lei ding van Vassil Kantchev. Beide optredens beginnen om 20.00 uur. maar ook verschillende bijbels. Van een oude statenvertaling tot een hedendaags exemplaar. Niet dat het een christelijke ruim te is, dat niet. Wereldse gedichten vormen een goede tegenhanger. De ruimte is wel spiritueel en dat is wat kunstenaar Jacob Teije ook wil bereiken. „Een plek waar men sen even tot rust kunnen komen en dat gebeurt ook. Dat maakt het heel bijzonder." De stilteplek is dag en nacht open. Er is zelfs ruimte voor pelgrims om te overnachten. Op het kleine zoldertje is een slaapplek ingericht voor twee gasten en op de deur is een Jacobsschelp aangebracht als teken voor pelgrims die de tocht naar Santiago de Compostella ma ken. Geen luxe, maar wel droog en schoon. Ondanks dat de stilteplek nog maar net klaar is, weten veel men sen hem al te vinden. „Soms ben je even weg en dan branden er in eens vijf kaarsjes of is wierook aan gestoken." Het inrichten van de ruimte is geen vooropgezet plan geweest. „Nadat ik het huis had ge kocht, ben ik op een gegeven mo ment de schuur uit gaan ruimen. Toen het leeg was, zat ik er in de tuin naar te kijken en dacht: 'het is een kapelletje'." burgh-haamstede - Ruim vijftig woningen in Burgh-Haamstede kwamen gisterochtend tussen cir ca half negen en kwart voor elf zonder water te zitten. Dit euvel werd veroorzaakt door herstelwerk aan een transportlei ding langs de Kraayensteinweg. Volgens voorlichter J. Neelemans van water- en energievoorziening Delta was er rond zes uur 's och tends al melding gedaan van een spontane breuk in de leiding. „Zo lang er druk op blijft zitten, heeft zo'n breuk niet direct tot gevolg dat huishoudens zonder water ko men te zitten. Echter: om te voor komen dat er een grote waterplas ontstaat, moet de breuk wel snel worden hersteld. Daartoe moest de watervoorziening in Repel, Vlasakker, Lijnzaad en Steurswek- ken even worden afgesloten", al dus de voorlichter. Gemiddeld worden zo'n 5000 vogels gevangen in de boswachterij. door Esme Soesman Het terrein is gemaaid. De waterpomp staat. Aan het oprichten van netten en zonne panelen wordt driftig gewerkt. De vogelaars van Stich ting Vogelringstation Nebularia maken zich op voor een nieuw sei zoen. Tot half november beman nen zij, diep verscholen in de Boswachterij Westerschouwen, de vinkenbaan - die daar sinds 1959 is gestationeerd. Tussen het struweel staan zoge naamde mistnetten opgesteld. Fijn mazige, staande netten - waar on geveer elk vogeltje in blijft hangen. Op het naastgelegen gemaaide ter rein wordt met slagnetten ge werkt. „Dat is een actief net. Die moet je zelf dicht trekken", verdui delijken vogelliefhebbers Leen van Ree en Hennie van Buren de werk wijze op de vinkenbaan. Om be paalde vogels - zoals de vink, sijs Eerste vangst in Nederland was door in Westenschouwen. Tussen vele vangsten door geldt de vangst van de Mon goolse pieper, in 1983, als één van de hoogtepunten van de vinkenbaan in Boswachterij Wes terschouwen. Het was de eerste keer dat dit vo geltje in Nederland werd gevan- en gele kwikstaart - te lokken, wordt gebruik gemaakt van lokvo gels, die 'roepers' worden ge noemd. Zij doen hun werk vanuit kooitjes of aan een tuigje. Voor weer andere vogelsoorten volstaat een cd met vogelgeluiden. Voor dat doel zijn her en der speakers gemonteerd. Jaarlijks worden zo in de boswach terij gemiddeld 5000 vogels gevan gen. Tesamen met vangsten die le den van Nebularia elders in het land (Krimpenerwaard en Vlie land) doen, staat de teller op zo'n 7000 tot 8000 exemplaren per jaar. De leden van Nebularia komen allen uit de Krimpenerwaard (Zuid-Holland). In deze regio wordt, onder meer met mistnet ten, het hele jaar door gewerkt. Op Vlieland strijken de medewerkers van Nebularia gedurende vier we ken met mistnet en inloopkooi neer. De gevangen vogels worden geringd. Sommige soorten worden daarnaast gewogen of de vleugel wijdte wordt - als dat nodig is voor de geslachtsbepaling - geme ten. Daarna krijgen de vogels hun vrijheid terug. De gegevens gaan li- gen. Het uit het verre Siberië af komstige beestje hing vermagerd en uitgeput in de netten. Om wel ke vogel het nu precies ging? Er werd getwijfeld en men ging te ra de bij een vogelexpert uit Amster dam. Stuur maar op, luidde het advies. De vogel had - zo bleek inmid dels - zijn trip niet overleefd. Leen van Ree nam het dode dier mee om het uiteindelijk drie weken lang in zijn diepvries te bewaren. nea recta naar het Nederlandse Vo geltrekstation (voorheen Vogelring station) in Heteren. In dit zenuwcentrum komen de in spanningen van alle ringvergun- ninghouders samen. Nederland telt twaalf vinkenbanen. Daar naast wordt op meerdere plaatsen op meer incidentele basis geteld. Op grond van alle tellingen kan in zicht worden verkregen in onder meer trekroutes en plaatsen waar 'Weet je waar hun pleisterplaatsen zijn, dan kun je die beschermen' vogels bijvoorbeeld voedselen. „Weet je waar hun pleisterplaat sen zijn, dan kun je die bescher men", wijst Van Ree op het nut van het wetenschappelijk onder zoek waaraan Nebularia via deze weg onafgebroken medewerking verleend. Terugmeldingen zijn overigens schaars. Van Ree verhaalt over een man die eens in Afrika is aangetrof fen met een prachtige ketting ge- De sport van het vogel vangen maakt tellerij aantrekkelijk. door Esme Soesman En dan zitten er nog tien, twintig vogels in het hout. Zweet in de han den. Adrenaline door je lijf. Ga je slaan of niet? Hoe haal je de mooiste 'buit' bin nen? „Wie aan de klos staat, moet slaan. Dus die beslist. Zit je er naast, dan zit je je soms enorm te verbijten." Een hekje verborgen achter on doordringbaar lijkend groen. Prik keldraad en verbodsbord remmen toevallige passanten. Van de woon- hut van de Stichting Vogelringsta tion Nebularia is slechts het schoorsteentje zichtbaar. Wie de stek ontdekt, doet voor z'n gevoel een grote stap terug in de tijd. Hennie van Buren maalt koffie op de hand. Simpele houten bedbak- ken (goed voor in totaal zes perso nen) laten zien wat de belangrijk ste functie is van het onderkomen. De barak is een luxe-oord vergele ken bij wat het ooit was, blikt Leen van Ree op het begin van de jaren zestig van de vorige eeuw te- Een grote poststaking legde de boei lam. Het vermoeden dat het om een Mongoolse pieper ging, werd be vestigd, al ontbrak enig vergelij kingsmateriaal ook in Amsterdam. Dus werd het vogeltje naar Lon den verscheept, van waaruit een definitief 'ja' opklonk. De Mon goolse pieper overwintert in India; ooit een Bl itse kolonie. In dat land stikte het dan ook van het vergelij kingsmateriaal. „Laden vol." li www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelie Vogelman Leen van Ree stond aan de wieg van de vinkenbaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54