Muggenplaag dreigt voor Nederland Vierdaagselopers finishen in hoosbui 4 Zaterdag 21 juli 2007 PZC NIJMEGEN - Soms wadend door de talloze plassen heb ben de deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse giste ren hun laatste dag van de 91ste Vierdaagse gelopen. Voordat het onweer boven de lopers losbarstte moedig den duizenden toeschouwers de soms in alle kleuren uitgedoste marsdeelnemers aan. De laatste dag van de Vierdaagse moesten 288 deelnemers opgeven. Van de 34.307 gestarte deelnemers haalden er 34.019 de fi nish. De tot Via Gladiola omgedoopte St. Annastraat was als vanouds een bruisend feest, maar tijdens de hoosbui werd het stil op de tribunes. De wandelaars le ken weinig last te hebben van al het water. Velen had den poncho's en paraplu's. Toch heeft het Rode Kruis ongeveer honderd Vierdaagselopers na de finish moe ten inpakken in thermopapier en dekens, omdat zij door en door nat en koud waren. Het Rode kruis gaf hen ook bouillon te drinken. De wandelaars raakten doorweekt door de zware regenval tijdens de laatste ki lometers van de mars. De intocht over de Via Gladiola is anderhalf uur droog verlopen. foto Do Visser/GPD Oorzaak is de zachte lente gevolgd door regenrijke weken. door Floor Ligtvoet den haag - Nederland gaat gebukt onder de muggen. Overal klagen mensen over de overlast en dat zal de komende tijd nog wel zo blij ven, constateert insectendeskundi- ge Piet Verdonschot van kennisin stituut Alterra van de Wageningen Universiteit. „Het blijft echt niet beperkt tot Schiermonnikoog." Op het wadde neiland klaagden bewoners en va kantiegangers eerder deze week over een ware 'muggenplaag'. Er zijn in heel Nederland meer huissteekmuggen actief dan an ders, stelt de onderzoeker vast. „Rondom ieder huis zie je een ster ke toename." De oorzaak is de zachte lente, ge volgd door regenrijke weken. De muggen vinden in de vele water plassen een ideale broedplaats: „Dakgoten, platte daken, regenton nen en emmers regenen nu elke dag vol." Ondertussen daalt het kwik over dag niet onder de twintig graden Celsius. De stekende insecten ge dijen perfect bij dit natte, warme weer. Het aantal actieve muggen kan in korte tijd flink toenemen, legt in- sectendeskundige Verdonschot uit: „In één emmer of plas water zitten al snel honderden larven. Binnen tien dagen zijn die volwas- PETER sen. En drie dagen later zijn de vrouwtjes al steekklaar." Verdonschot krijgt nu al tal van te lefoontjes binnen over de grote hoeveelheid actieve muggen. Van een daadwerkelijke muggenplaag wil Verdonschot nog niet spreken, wel van 'stevige overlast'. Om van de muggen af te zijn, moet het minstens zeven dagen achter elkaar droog weer zijn, schat de insectendeskundige in. Maar omdat dat nog wel even zal duren, is het volgens Verdonschot van groot belang dat mensen zelf actie ondernemen. „Zorg dat het water op het dak weg kan lopen, de goten niet ver stopt zitten en er geen emmers wa ter in de tuin blijven staan." „Doe enkele druppels slaolie in de regenton", raadt hij verder aan. „De muggenlarven in de ton raken het wateroppervlak namelijk met hun staart. Dat doen ze om aan voldoende zuurstof te komen. Door de olie kunnen ze niet blij ven drijven, halen ze geen adem meer en gaan ze dood." De broedplaatsen verstoren is het halve werk. „Verder zit er niets an ders op dan je goed in te smeren met anti-muggenspullen", aldus Verdonschot van kennisinstituut Alterra van de Wageningen Uni versiteit. Er zijn in Nederland meer huis steekmuggen actief dan anders. Om van de muggen af te zijn, moet het minstens zeven dagen achter elkaar droog weer zijn. Donner tevreden over werk keuringsinstantie den haac - Keuringsinstantie UWV keurt over het algemeen zorgvuldig, al is er in individuele gevallen misschien iets niet goed gegaan. Dit stelt minister Donner van Sociale Zaken in een brief aan patiëntenorganisaties. Volgens deze organisaties worden mensen geschikt verklaard voor werk dat zij om gezondheidsrede nen niet aankunnen. Huisartsen willen meer kunnen verdienen den haac - Huisartsen willen af van het maximuminkomen dat zij nu kunnen verdienen. Binnenkort praten de huisartsen met minister Klink van Volksgezondheid over de tarieven voor volgend jaar. Dan moet het salarisplafond er af, vindt de Landelijke Huisartsen Ver eniging. De huidige salarissen wer den in 2005 afgesproken. Het normjaarinkomen voor een gemid delde praktijk is 200.000 euro. Nieuw medicijn stap dichterbij goedkeuring OSS - De Europese Geneesmidde lenautoriteit begint een goedkeu ringsprocedure voor het medicijn sugammadex van het farmaceu tisch bedrijf Organon. Het is een middel om na of tijdens een opera tie binnen drie minuten de spier- verslapping op te heffen. Het mid del wordt als 'de grootste vooruit gang in twintig jaar' beschouwd in de anesthesiologie. Verhoging van btw kermis ter discussie den haag - CDA en PvdA zoeken naar alternatieven om de geplande verhoging van de btw voor kermis attracties niet door te laten gaan. Dat hebben de twee partijen giste ren gezegd. In het regeerakkoord is vastgelegd dat kermissen onder het tarief van 19 procent moeten komen te vallen in plaats van de huidige 6 procent btw. De kermis- beheerders voorzien 'vele faillisse menten en grote werkloosheid'. Dode man in Waal is vermiste Duitser arnhem - Het lichaam dat donder dag in de Waal bij het Gelderse Gendt werd gevonden, is dat van een 28-jarige Duitser. Het is de Duitser waar de hulpdiensten da genlang naar gezocht hebben. Kampeerders troffen het lichaam aan op de Waaloever. De man ver dronk maandag ter hoogte van Spijk toen hij een landgenoot te hulp wilde komen. Roet brand Koma in Roermond ongevaarlijk roermond - In de roetdeeltjes die dinsdag neerdwarrelden tijdens een grote brand bij koeltechnisch bedrijf Koma in Roermond, zitten geen verhoogde concentraties ge vaarlijke stoffen. Dat heeft het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu aan de gemeente laten weten. Het is vol gens het RIVM niet waarschijnlijk dat de roetdeeltjes effect hebben gehad op de gezondheid. ~z.o'u Le.uk meisje was het nou ook weer niexjjeeloem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4