Sport PZC De Tour staat weer eens op z'n kop Nieuwe charge tegen gele-truidrager 43 41 42 Tour 5 Franc, f8 Boonen laat Zabel en Hunter in Castres zijn hielen zien Zaterdag 21 juli 2007 Voor Stef Clement zit de Tour de France er na twaalf etappes op Tip? sport@pzc.nl Discussie laait op na officiële waarschuwing voor leider Rasmussen. door Ad Pertijs castres - De Tour stond gisteren weer eens op zijn kop. Het bericht dat de Deense wielerbond DCU ge- le-truidrager Michael Rasmussen niet selecteert voor het WK en de Olympische Spelen van 2008 leid de tot een kakofonie van verklarin gen, feiten en geruchten. Formeel ligt de zaak volgens Rabo bank en Rasmussen helder: de Deen heeft op 29 juni een officiële waarschuwing gehad van de UCI omdat hij zijn zogenaamde 'ver- blijfslijst' (voor een tweede keer) niet tijdig heeft ingeleverd. Aan de hand van de lijst voert de UCI on verwachte out-of-competition do- pingtests uit. Met een eerste officiële waarschu wing op zak, mag Rasmussen ge woon blijven koersen. Een tweede waarschuwing geldt als een positie ve dopingtest en leidt tot een schorsing van twee jaar. In het wie- lerland anno 2007 blijkt echter niet iedereen de feiten eenduidig uit te leggen. Voor de Deense bond is een offi ciële waarschuwing reden om ie mand uit de selectie te zetten. Voor het Duitse anti-dopingbu- reau Nada betekent het een schor sing van drie maanden. Zowat ie dere betrokken partij had gisteren een andere uitleg en/of mening bij het 'naakte feit'. Tour-organisator ASO reageerde geïrriteerd op het nieuws uit Dene marken. „Waarom mocht hij 48 uur later wel het Deense kam pioenschap rijden?", schamperde Tour-directeur Prudhomme. Hij vroeg zich af waarom het nieuws uitgerekend nu naar buiten komt. „Erg laat na de waarschuwing en erg vroeg voor de koersen waarin hij niet mee mag doen." De Denen reageerden op hun beurt even verontwaardigd. „Wij hebben dit tijdstip niet uitgeko zen", liet voorzitter Worre weten. „Er kwam een vraag over dit on Michael Rasmussen stond gisteren opvallend rustig de pers te woord om zijn officiële waarschuwing van de UCI toe te lichten. foto Bas Czerwinski/AP derwerp. Dan kun je of de hoorn op de haak gooien, of je kunt de waarheid vertellen. Wij kiezen voor de waarheid." De Deense bond stipte verder aan dat Rasmus sen ook al twee keer een onver wachte test heeft gemist. Ook daarom ging de discussie gis teren alle kanten op. „Ik vind dat iemand die twee keer niet wordt aangetroffen voor een controle on middellijk geschorst moet worden voor twee jaar", zegt Patrick Le- fevere, voorman van de bond van profteams en hoogste baas bij Quick Step. En zo heeft iedereen tegenwoordig over van alles en nog wat een eigen mening. De Fransen introduceerden jaren gele den de term 'cyclisme a deux vites- ses'. Ze doelen op een sport waar in twee werelden door elkaar fiets ten: de schone coureurs en de ge- dopeerden. In de bestrijding van het dopingprobleem worden ook overal twee 'snelheden' waargeno men. De ethische code wordt op verschillende manieren uitgelegd. Vlak voor de start van de Tour kwam er een scheuring binnen de twintig Pro-Tour-teams. Acht hard liners scheurden zich af van de teams, die in hun ogen moeite heb ben met een doortastend anti-do- pingbeleid. De Fransen menen al tijd te weten waar hun renners zich bevinden. Rabobank zegt dat zoiets onmogelijk te realiseren is. „Ik weet globaal waar ze op trai ningskamp gaan, maar toch niet wanneer ze hun oma bezoeken", zegt ploegleider Erik Breukink. Hij werd er op het einde van de dag een beetje moedeloos van. „We proberen alles ook zo goed moge nd Dat Deense wielerbond Michael Rasmussen passeert voor het WK en de Olympische Spelen leidt tot een kakofonie van ver klaringen, feiten en geruchten. lijk te doen. Organisatoren, ploe gen, bonden; ze denken allemaal het beste voor de wielersport te doen, maar ondertussen zit er to taal geen lijn meer in het geheel. Het wordt tijd dat er een sterke man opstaat, die strakke regels op stelt en zich alleen maar vasthoudt aan de feiten." Patrick Lefevere schudt het hoofd ook. „Deze sport wordt geleid door een stel ama teurs. De UCI eist van alles van ons. Papierwerk, geld. Laat ze eerst maar eens zorgen dat hun eigen or ganisatie goed staat. Dit heeft in ie der geval niks met professionaliteit te maken." Schoenendoos met doping brengt Deen Rasmussen in het nauw. door Edward Swier CASTRES - Michael Rasmussen heeft in maart 2002 geprobeerd een Amerikaanse mountainbiker dopingproducten van de Verenig de Staten naar Italië te laten smok kelen. Whitney Richards vertelde dat gisteren tot in detail aan het Amerikaanse wielerblad Velo- News. Rasmussen zou aan Richards ge vraagd hebben of hij voor hem een doos met wielerschoenen mee naar Europa wilde nemen. Toen Richards de bewuste doos opende ontdekte hij naar eigen zeggen dat deze vol zat met zakken met een bloedsubstituut. Rasmussen gaf gisteren op de persconferentie na de finish toe dat hij de naam Whit ney Richards kende, maar ontken de iets te weten van de bewuste schoenendoos. Richards en Ras- 'Hij is een oplichter, een dopinggebruiker. Hij gaf niets om anderen' mussen kennen elkaar uit de tijd dat de Deen, wereldkampioen mountainbiken in 1999, zich in Vail, Colorado voorbereidde op de wereldtitelstrijd MTB van 2001. Ri chards: „Ik opende de doos omdat hij niet in mijn bagage paste, wil de alleen de schoenen meenemen. Maar er zat geen paar SIDI's in, maar het was een of ander raar me- binemoleculen uit de rode bloed cellen van kalfsbloed. Sporters zouden het middel enke le jaren terug gebruikt hebben als alternatief voor Epo. Richards zegt het middel door de gootsteen te dicijn voor honden." De doos zat volgens Richards vol met infiius- zakjes met de merknaam Biopure erop. Het bewuste product, Hemo- pure, wordt gemaakt van hemoglo hebben gespoeld. Bij aankomst in Italië confronteerde hij Rasmus sen met de inhoud van de schoe nendoos. Rasmussen zou woest ge worden zijn toen hij hoorde dat Ri chards het spul had weggegooid. „Hij riep: weet je wel hoeveel die 'shit' kostte? Daarna stormde hij de trap op. Ik besloot daarop weg te gaan. Hij had het geluk dat ik niet naar boven ben gegaan, want dan had ik hem een paar klappen in zijn gezicht gegeven." Richards vertelde het verhaal al in 2002 aan VeloNews, maar wilde destijds niet met naam genoemd worden. „Maar Rasmussen vertelde op de rustdag dat hij te vertrouwen is. Hij is een oplichter, een dopingge bruiker. Hij gaf niets om anderen, was bereid mij het risico te laten lopen bij de douane, met een doos van die troep. Zo iemand rijdt aan de leiding in de Tour de France en zegt dat hij te vertrouwen is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43