Walcheren ligt aan je voeten Zaterdag 21 juli 2007 foto Lex de Meester Want na de dijk klim je vrolijk de trap op en denk je het pad te vol gen. Nee dus, dat loopt dood bij een soort uitkijkpunt, de Hoge Hilt genaamd. Daar hadden ze wel even een bordje kunnen zetten. Het is gelukkig niet ver. Bij Zoutelande lopen vier dames die er duidelijk uitzien als een wandelgezelschapje. Stevige schoe nen aan en vastberaden gezichten. Twee dames uit Nijmegen en twee uit Eindhoven. Moeten ze niet in Nijmegen zijn? „Nee, juist niet. Die drukte willen we ontlopen", zegt een van hen. Elk jaar gaan ze een week ergens wandelen en nu was de keus op Zeeland gevallen. Ze hebben er geen spijt van. On danks het toerisme is Zeeland toch nog kleinschalig. En de Zeeuwen zijn vriendelijk vinden ze. Een van hen vindt het prettig dat het op de stranden allemaal zo goed en dui delijk geregeld is. Op het ene strand mag je vliegeren, het ande re is weer voor honden. Dat is ten minste duidelijk, is de conclusie. Verder naar Valkenisse en Dishoek gaat het. Langs bunkers en bos. Steeds op en neer. De lucht wordt dreigend donker. Er is de laatste tijd in de media wel erg veel aan dacht voor blikseminslagen. Daar word je niet vrolijk van als je 50 meter boven het maaiveld op een duintop loopt. En jawel hoor, daar komen de eerste druppels al. Vlis- singen ligt grijs in de verte. Te ver. Dat wordt een duinovergang op zoeken en snel naar een strand tent. Ook wel leuk. Een bult in de duinen ter hoogte van Dishoek. Een kilometers lange wandeling over de duinen. door René Schrier Het is gek. Je groeit op in Zeeland, kent de provincie door en door en toch reali seer je je niet dat er prachtige of unieke plekken zijn waar je bijna dagelijks aan voorbijgaat. Zoiets unieks is bijvoorbeeld het wandelpad over de duinen op Wal cheren. Je kunt bijna van het wind- orgel in Vlissingen over de duinen wandelen tot voorbij Domburg. Oké, af en toe moet je er wel eens even af, omdat het pad onderbro ken wordt, maar het is te doen als je er de tijd voor neemt. En vooral vanaf de hoge duinen, bijvoorbeeld in de buurt van Zou telande, is het uitzicht spectacu lair. Heel de polder Walcheren ligt aan je voeten. Het is een zonnige doordeweekse dag. Ter hoogte van Domburg heeft het duinpad een sjieke naam gekregen; Boulevard Van Schagen, naar dichter J. C. van Schagen. Het is er druk met hardlopers, een amazone en strandgasten. Er is ook voorzien in een verklarende tekst over het pad. Zo blijkt het op die plek te zijn aangelegd om streeks 1899. De rode daken van Domburg blinken in de zomer zon. Op de Hoge Hil is een kunstwerk als oriëntatiepunt aangelegd. Het is een wegwijzer naar verschillen de Walcherse dorpen en steden. Carla Smok uit Gelsenkirchen neemt een foto van haar man Jür- gen. Ze zijn voor drie dagen in Ne derland en maken een wandeling van Oostkapelle naar Zoutelande. Nooit eerder waren ze in Zeeland, maar uit verhalen hadden ze ge hoord dat het er wel leuk moest zijn. „Volgende keer komen we ze ker langer", weet Carla nu al. Ze waren wel eerder in het Noord-Hollandse Sint Maartens zee, maar daar ligt het wandelpad veel verder van de zee vandaan. „Hier zie je alles, het strand, de schepen op zee, de natuur en af en toe passeer je een dorpje." Op de Domburgse golfbaan De karretjes van de golfbaan kunnen helaas geen trappen nemen. zoeven mannen op leeftijd in elek trische karretjes. Het is dat je met zo'n karretje de trappen van het duinpad niet kunt nemen. We stappen dus verder. lammer dat de bramen nog niet rijp zijn. Richting Zoutelande moeten we een paar keer van de duinen af! Jammer dat we even onze hoge uit- kijkpositie moeten verlaten. Het waterschap meldt dat er gewerkt wordt aan de bescherming van de duinen en dat betreden verboden is. Dus daar even geen pad. In Zoutelande loop je ter hoogte van het dorp over een dijk. Ga je trouwens de andere kant op, rich ting Westkapelle, dan stoot je bij Zoutelande nog lelijk je neus. Kilometerslang slingert het wandelpad over duinen. Zo kun je, met soms een onderbreking, van Vlissingen tot Domburg lopen. foto Ludo Goossen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41