Toeristenkerk, plek voor ontmoeting 38 Wie Het kleine niet eert st Wim Hoogerdijk uit Heinkenszand stuurde ons deze foto. Staat het autootje daar toeval lig of is de suggestie van Wim terecht: 'De bu ren in de Zangvogelstraat in Heinkenszand gaan binnenkort ook op vakantie met de cara van. Met vriendelijke groet.' Wim krijgt een PZC T-shirt. Wilt u ook in aan merking komen voor een PZC T-shirt stuur ons dan uw zomerfoto's. De foto die in de krant wordt afgedrukt levert een T-shirt op. Verder is een selectie van de foto's te zien op de PZC site op het internet: www.pzc.nl Pastor Sweere van toeristenkerk viert verjaardag en jubileum. door Stefan Hopmans Gisteren vierde oud-aalmoe- zenier Jan Sweere uit Roosendaal zijn tachtigste verjaardag. Het was geen groot feest, maar dat is hij ook niet ge wend. Sweere heeft een groot deel van zijn leven in internaten en pa rochies doorgebracht en altijd vier de hij zijn geboortedag in beschei den vorm. Ter ere van zijn verjaardag werd van de week een beeld geplaatst in de Emmaüskerk in Dishoek, de toeristenkerk waar hij sinds 1967 de mis opdraagt. Het beeld is ge maakt door pastor Gielliet uit Bres- kens en stelt Mozes voor. In de kerk staat ook een beeld van de Emmaüsgangers, dat als het ware het idee achter de toeristenkerk verbeeldt: hier hebben waardevol le ontmoetingen plaats. Niet altijd was dit het geval. „Op Walcheren bestond bij de protes tantse gemeenten een algemene neiging om de eigen identiteit te behouden, ofschoon ze zeer goede verhoudingen hadden met andere kerken", zo vertelt Sweere. In 1952 Pastor Sweere uit Roosendaal van de toeristenkerk in Dishoek op zijn tach tigste verjaardag. foto Stefan Hopmans vroeg de Eindhovense commissa ris van politie een plaats op Wal cheren voor de katholieke toerist. In datzelfde jaar was in een militai re tent in Zoutelande de eerste hei lige mis. „Wij vinden dat onze diensten zó moeten zijn dat de toerist iets bij zonders beleeft", aldus Sweere. „Vandaar dat wij elke zondag een ander koor uitnodigen. De kerk moet een meerwaarde hebben voor de toerist, een eigen cachet." Deze koren komen overal vandaan en zijn soms ook protestant. Dit is tekenend voor de Emmaüskerk, waar de katholieke eredienst zo wordt dat 'heel velen' zich daarin thuis voelen. „We zijn in een tijd waarin mensen dat gevoel zoe ken." Toch merkt Sweere dat het kerkbe zoek achteruitgaat: „Als we enkele jaren geleden op woensdagsmid- We missen de toeristen die voor de eerste keer op Walcheren komen. dag de deur opendeden, kwamen er vaak fietsers voorbij. Die stop ten om een kijkje te nemen en kwamen 's zondags om tien uur nieuwsgierig terug. Nu komen er nog steeds fietsers voorbij, maar dat zijn er die ons al eens eerder hebben bezocht. Wij missen de toeristen die voor de eerste keer op Walcheren komen." Sweere zegt dat dit niets met ontkerkelij king te maken heeft: „Het is een kwestie van belangstelling. Ook kunnen de mensen nu eenmaal voor hetzelfde geld waarmee ze hier op Walcheren een huisje hu ren, op vakantie naar Grieken land." En als ze al in Nederland zitten, dan is het nog maar de vraag of ze komen, want, zo zegt Sweere: „Bij slecht weer zitten de mensen soms liever in de caravan en bij goed weer liever op het strand." Er komen hoofdzakelijk Nederlan ders en Duitsers naar de diensten van Sweere. „Net als in het gehele maatschappelijk leven zijn de jon geren minder aanwezig. Waar ze vroeger gingen dansen tot elf uur, beginnen ze nu pas rond die tijd. Maar de mensen die wel komen, leven intens mee en zijn dankbaar dat wij dit met hen doen. In al die jaren is de persoonlijke betrokken heid intenser geworden. Zo wor den na de heilige mis gesprekken gevoerd en komen ontmoetingen tot stand." Toeristenkerken in Zeeland Dishoek, Strandkerk Wester- scheldelaan, dienst zondag om 10.00 uur. Haamstede, Serooskerkerweg, zondagsviering om 10.00 uur. Zoutelande, toeristenkerk Bos weg, dienst zondag 10.00 uur. Vrouwenpolder, toeristenkerk Fort den Haakwegdienst om 10.00 uur op zondag. Domburg, Willibrordkapel Bad huisweg dienst zaterdag 19.00 uur en zondag om 10.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40