Menselijke macht en onmacht te kijk Dancetour workshops dj door de provincie Kinderactiviteiten Zeeuws Museum Cartoons nemen serieuze zaken luchtig op de hak. door Anita Tournois knokke-duinbergen - Voor wie eens hartelijk wil lachen is Het In ternationaal Cartoonfestival 2007 in de Lagunahal in Duinbergen en C.C. Scharpoord in Knokke een aanrader. Zelfs de meest verstokte zwartkij ker zal een glimlach niet kunnen onderdrukken bij het zien van de talrijke cartoons hier. Menselijke macht en onmacht zijn op ludieke wijze uitvergroot en se rieuze zaken worden vaak luchtig op de hak genomen. Een treffend voorbeeld daarvan biedt een cartoon over waterver vuiling van de hand van de Bel gische cartoonist Jean-Paul Uyte- relst. Hij tekent olielozingen en een schipbreuk op zee in een te genstrijdige context met de dame wier hondje zojuist een drol op het strand heeft gelegd en driftig berispt wordt door de strandop- zichter. Naast het werk van de gevestigde namen hebben ook cartoons van minder bekende tekenaars plekje gekregen op dit festival. Dat levert meteen ook de constatering op dat humor niet aan leeftijd, sekse, af komst of nationaliteit gebonden is. Zeer jeugdige tekenaars leverden een bijdrage aan 'Hoezo Gelijk': een wedstrijd over discriminatie, georganiseerd door de Vrouwen raad naar aanleiding van het Euro pees Jaar van Gelijke Kansen. Het festival toont ook een toene mend aantal deelnemers uit Oost-Europa. De huidige samenleving wordt op tal van fronten of aan de hand van actuele thema's flink op de korrel genomen. In de krantencartoons speelt politiek van lokaal tot inter nationaal uiteraard een belangrijke rol. Andere favoriete thema's zijn sport, seks, relaties, oorlog, natuur rampen, toerisme, vakantie, ge zondheid en vluchtelingenproble matiek. Onder het motto 'hoge bomen vangen veel wind' spelen in een groot aantal cartoons hedendaagse prominenten der aarde filmster ren, vorsten, politici en geestelij ken) een rol. Hun bezigheden en zwakheden worden grotesk uitge beeld. Sommige cartoonisten maken hun ingewikkelde tekeningen tot ware zoekplaatjes, die nauwkeurig vor sen vergen om de bedoeling te ach terhalen. Toch leveren slechts enkele lijnen soms krachtiger beelden op. Car toons dus waarbij men in één oog opslag ziet wat er bedoeld wordt. Vooral Nederlandse en Belgische cartoonisten blijken soms groot- 'Zelfs de meest verstokte zwartkijker kan een glimlach niet onderdrukken'. meesters op dit gebied. De cartoon van Hans van Pelt - een hooggehakte damesschoen in simpele zwarte belijning, waarbij de hak is afgebeeld in de vorm van een man - laat over zijn blik op de ze verhouding geen twijfel be staan. Relaties blijkt een extra gewild on derwerp. Peter van Straaten, teke naar van onder meer de dagelijkse cartoon in deze krant, vindt daar een voortdurende bron van inspi ratie in. Ook roken blijkt een hot item. Dat sigaretten behoorlijk duur zijn ge worden, levert bijvoorbeeld een te kening van een armoedzaaier op met de oneliner: 'Sterven zal bin nenkort enkel nog iets voor de rij ken zijn!!'. Andere voorbeelden van stevige teksten bij sommige cartoons: een mannetje dat te kennen geeft: 'Ik wil een ex zoals iedereen'. Of de de cipier tegen een gevangene: 'En de executie? Met of zonder nier?'. Evenals de mededeling van een werkgever aan een werkzoekende: 'Dat je Marokkaan bent, geloof ik best, maar wij zoeken een gehandi capte vrouw van 55+.' Nieuwsgierigheid naar vernieu wing vormt naast eens lekker wil len lachen de aanleiding tot een bezoek aan het festival, laten enke le bezoekers weten. [=1 Internationaal Cartoonfestival 2007 Knokke-Heist, tot en met zondag 30 september, Lagunahal - Duinber gen en C.C. Scharpoord -Knokke. Openingstijden van 10.00 tot 19.00 Winnaars en laureaten 46ste Internationaal Cartoon festival 2007 Knokke-Heist: Alessandro Gatto (Italië) Gou den Hoed, Ari Plikat (Duits land) Zilveren Hoed en Yuriy Kosobukin (Oekraïne) Bronzen Hoed. Prijs van het Davids- fonds: Dieter Bevers; Knack Cartoon Award: Igor Kiyko (Ka- zachstan) en Publieksprijs 2006: Stefaan Provijn. Cartoon Belgium (7de verjaar dag van PCB: politiek cartoon België met winnares Cécile Ber- trand Grote Prijs PCB 2005); Inktspotprijs (NL), World Press Cartoon (Portugees initiatief met winnaars van de edities 2005, 2006 en 2007), llah met selectie van recent werk (Mi- ra), Cartoon-wedstrijd 'Hoezo Gelijk' en cartoons rond het thema lezen en het boek van Dirk Huyghe (bib. CC Knokke). 3293 cartoons van de hand van 933 cartoonisten uit 73 verschillende landen. t issiSffi® Cartoon van Muhirin Koroglu uit Turkije. Werk van de Chinese cartoonist Luo Shijun. In aanloop naar Dancetour Goes Ieren plaatjes draaien goes - Jongeren in Zeeland krijgen in aanloop naar het evenement Dancetour Goes, zondag 29 juli, de komende week de kans zelf te er varen hoe het is plaatjes te draaien achter professionele apparatuur. De Stichting Dancetour houdt in samenwerking met de provincie op diverse locaties in Zeeland dj-workshops. Dit gebeurt onder meer vandaag tijdens de dance par- de in Middelburg en vervolgens ook op op jongerencampings in Zeeland, centrum Renesse en Goes. De Stichting Dancetour wil door middel van dit project jongeren ac tief betrekken bij het evenement in hun eigen stad. Zo verzorgen leerlingen van het ROC Zeeland de workshops. Zij doen dat onder leiding van dj Erik de Koning. Te vens zullen de ROC-studenten meewerken aan een publiekson derzoek. Jongeren kunnen zich via www.dancetour.nl ook opgeven als ambassadeur bij Dancetour Goes op de Grote Markt van 13.00 tot 22.00 uur. Daar treden onder meer de dj's Ferry Corsten, Marco V en Fred Baker op. De dj-work- 'Jongeren door middel van workshops bij het dance-evenent betrekken'. shops zijn zondag 22 juli in Goes (Sportpunt Zeeland), in Renesse dinsdag op camping International, donderdag eveneens in Renesse op camping Seel en vrijdag in het centrum van dit dorp en verder op woensdag op camping Middel burg in Middelburg. Zomeravondconcert Dorpskerk Oostkapelle oostkapelle - De Stichting Oost kapelle Cultureel geeft woensdag een zomeravondconcert in de Dorpskerk in Oostkapelle. Daarvoor zijn uitgenodigd Berna- dette ter Heyne (zang) en Andor Boddeke (piano). Het programma opent met twee werken van Verdi en Puccini. Daarna volgens zeven Spaanse liederen en werk van Van Wyk, Stolz, Abraham en Porter. Het concert begint om 20.00 uur middelburg - Het Zeeuws Mu seum biedt in deze vakantieperio de families met kinderen tot en met tien jaar de gelegenheid op ex peditie te gaan binnen de muren van het Zeeuws Museum. Volwassenen en kinderen kunnen op zoek gaan naar de meest vreem de schedels poten, tanden, kop pen, smoelen en gezichten. Ze heb ben daartoe een expeditiekaart Orgel-plus concert in Sint Nicolaaskerk brouwershaven - In de serie zo meravondconcerten in de Sint Ni colaaskerk Brouwershaven kan bij wijze van uitzondering woensdag 1 augustus niet alleen naar orgel, maar ook naar zang en viool wor den geluisterd, aanvang 20.00 uur. Organist Aldert Winkelman weet zich bij dit concert gesteund door zijn partner, de alt Antje de Graaf en door violist Hans van Kerkho ven. met details van collectiestukken als leidraad tot hun beschikking. Goed speurwerk wordt beloond met een hoofdprijs: een digitale ansichtkaart. Onder de titel Zwart-Wit. Kleuren in het museum introduceert het Zeeuws Museum ook een vakantie boek voor kinderen. Het bevat zes tien knip-, kleur- en vouwplaten over de topstukken in het mu- Nationaal Jeugdorkest in Grote Kerk Veere veere - Het Nationaal Jeugdorkest (NJO) verzorgt zondag 29 juli en donderdag 2 augustus twee concer ten in de Grote Kerk in Veere. De matinee op zondag (15.30 uur) biedt Symphony 104 van Haydn en Prometheus en het vioolcon cert van Beethoven met als solist Midori Seiler. Op donderdag (20.00 uur) speelt het NJO onder leiding van Etienne Siebens werk van Purcell, Britten en Benjamin. seum. Kinderen kunnen er hun ei gen tempelleeuw of draak mee ma ken of een ontwerp voor een Ro meinse sandaal. Bij elke plaat staat een kort verhaal en een handlei ding. De platen zijn getekend door illustrator Laura Mars en het boek is vormgegeven door Walvis-Mos mans. Er is ook een Duitse verta ling van beschikbaar. De prijs be draagt €4,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37