We zijn niet Buitengebied tegen Graszaad dorsen tussen de buien door PZC Zaterdag 21 juli 2007 1 9 Collega's noemen haar nieuwsgierig, eigenwijs, door zetter, chaotisch en vol com municatie. Voeg daar enthou siast en bevlogen aan toe en de kenschets van Janneke Donkers, de eerste medewer ker communicatie van de Zeeuwse Milieu Federatie, is compleet. Ze treedt aan op een moment dat de vereni ging woelige tijden beleeft. Veel werk aan de winkel dus. door Rinus Antonisse De sollicitatie naar de baan bij de Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) was een be wust keus van Janneke Donkers. „Ik heb veel met natuur en mi- lieu. Mijn ouders zijn ook groene mensen. Zelf heb ik nogal wat op het gebied van dierwelzijn gedaan, vooral in m'n studietijd. En ik kende de ZMF. Niet tot in detail, maar als je in Zeeland woont en interesse hebt in natuur en milieu, dan zie je de ZMF regelmatig voorbij komen." Geboren in Eindhoven (1982) ver huisde ze al snel naar Goes. Daar groeide ze op. Na een studie communicatie in Rotterdam, maakte ze een reis door Zuidoost-Azië en had ze baantjes als receptioniste bij een hotel en als consulente bij een uit zendbureau. De deeltijdbaan (drie dagen per week) bij de ZMF is haar eerste in het vak waarvoor ze is opgeleid: communicatie. Donkers is zich ervan bewust dat ze niet in een gespreid bedje te rechtkomt. Voor een deel van de bevolking is het werk van de ZMF niet onomstreden. Kritiek op de opstelling in bepaalde dossiers, zo als natuurherstel Westerschelde en schelpdiervisserij, is niet van de lucht. Janneke vindt dat het publiek niet altijd meekrijgt waar het precies over gaat door onder meer gebrek aan achtergrondinformatie. „Dat is jammer. Mensen krijgen zo een verkeerd beeld van onze op stelling. Als je je meer in de organi satie verdiept, dan zie je dat er heel veel positieve dingen gebeu ren. Er is een diversiteit aan goede en leuke projecten. Maar ja, de aan dacht gaat vaak het meeste uit naar de lastige dossiers", stelt Don kers. „Ik zit hier om dat wat goed is, ook goed naar buiten te breng en. Die communicatie is er de voorbije jaren wel eens bij inge schoten. De medewerkers waren vooral met de inhoud bezig en de communicatie gebeurde via ver schillende personen. Nu ligt het centraal bij mij en kan ik het beter sturen." Ze hoopt bij te dragen aan een ver andering van het (eenzijdige) beeld dat van de ZMF bestaat ('al leen maar overal tegen zijn'). „Het is best een stormachtige tijd ge weest, met pittige dossiers. Ieder een heeft daar wel een mening over. Veel mensen vormen zich een beeld op basis van de media. Daarin staan dingen groot uitge meten. Als je zaken uitlegt, merk je dat er meer begrip ontstaat. Ik denk dat de ZMF haar werk goed doet. Het is voor sommige men sen en organisaties wel eens moei lijk dat te accepteren." Donkers onderstreept dat de ZMF kiest voor overleg in plaats van ac tie. „In negen van de tien gevallen zijn we bezig overleg te plegen en samen te werken. Niet voor niets is een van onze belangrijkste doel stellingen ecologie en economie hand in hand te laten gaan." Als voorbeelden noemt ze de inzet voor een klimaatneutrale straat, biologische catering ('waar we de plattelandstrofee voor hebben ge kregen'), samen met het bedrijfsle ven werken aan duurzaamheid. „Hoe kunnen we Zeeland duurza mer maken, het milieu schoner en het landschap aantrekkelijker. Dat moeten we in gezamenlijkheid zien te bereiken." De ZMF is spreekbuis voor de aan gesloten natuur- en milieu-organi saties en de individuele leden. Dat is af en toe best lastig, erkent Jan neke. „Maar we halen met alle ple zier de kastantjes uit het vuur. Het betekent dat je soms kritiek op vangt, maar ook dat je successen oogst. Dat hoort bij je rol als over koepelende organisatie. We mer ken dat de achterban die rol waar deert." Ze is ervan overtuigd dat de ZMF nodig is. „Er is behoefte aan onze kennis op het gebied van natuur en milieu. Het kan nog steeds be ter in Zeeland, al hebben we wel bereikt dat méér dan een aantal ja ren geleden naar natuur en milieu gekeken wordt. En we geven niet zomaar ongezouten kritiek, maar proberen ook altijd alternatieven aan te bieden. Dat mag je van een gedegen gesprekspartner verwach ten." Donkers richt zich bewust ook op de jongere garde. „Ik ben zelf nog aan de jonge kant en wil dat in m'n voordeel gebruiken door meer jongeren bij het werk probe ren te betrekken. Zo heb ik de ZMF aangemeld bij Hyves. Dat is een communicatieplatform op in ternet, gericht op jongeren. Wie geen Hyves heeft, hoort er niet meer bij. Na twee weken zijn er op www.hieriszmfhyves.nl al 49 vrienden. Door vriend te worden geef je aan dat je natuur en milieu belangrijk vindt." Kamperen bij de boer De maatschap Poppe-Dekker heeft een landbouwbedrijf, paardenpension en mini- camping De Kreekrug bij Grijpskerke. We volgen beide families wekelijks tijdens het kampeerseizoen. door Miriam van den Broek Meer nog dan anders beheerste het weer deze week het leven op de boerderij. Buienradar.nl draaide overuren bij maatschap Poppe-Dekker. Het graszaad schreeuwde om ge dorst te worden. En daarvoor moest het droog zijn. De paar den stonden door de regen op nieuw veel binnen en een aantal campinggasten met een seizoen plaats is naar huis gegaan. De gas ten die bleven, lieten de moed niet zakken. Het heeft een paar keer hard geregend, maar nood weer is het niet geweest. Het was vooral de dreiging die voor veel onrust zorgde. De hectiek klinkt woensdag door in de stem van Monique Poppe. „De mannen gaan zo dor sen. [e kan komen kijken", zegt ze door de telefoon. „Maar als het gaat regenen stoppen ze. Ach, kom maar gewoon", besluit ze. „Als het nat wordt, bellen we je wel weer." Het blijft droog. En bij aankomst 's avonds, zit het meeste werk er al op. „Afgelopen vrijdag kwam de zaadfirma kijken of het gras zaad rijp genoeg was", zegt Ro nald Poppe. „We kregen toen het bericht dat we moesten gaan maaien. Dat hebben we in de nacht van vrijdag op zaterdag ge daan. Graszaad maaien, doen we altijd 's nachts want dan is het ge was door en door vochtig van de dauw. Dan valt het zaad er niet uit. Dauw is beter dan regen. Want van regen wordt alleen de bovenste laag nat." Omdat er in de dagen na het maaien heel veel regen is geval len, moest het zaad tot woens dag wachten om gedorst te wor den. Met de combine werd het graszaad gescheiden van het hooi. Daarna heeft Ronald het hooi dat achtergebleven is op het land, uiteen getrokken zodat het verder kon drogen. Als Ronald aan het einde van de dag het graszaad naar de zaadfir ma brengt, veegt Piet Dekker met zijn trekker het hooi weer op hopen. „De loonwerker komt dadelijk om er balen van te per sen", zegt hij. Piet heeft daarom weinig tijd en rijdt vol gas ver der. De loonwerker gaat door tot hij 65 grote balen van 400 kilo per stuk, heeft gemaakt. „Mor gen komt hij terug om de rest te doen", zegt Ronald als hij weer op de boerderij is. „Dat zullen zo'n tweehonderd balen van twintig, vierentwintig kilo zijn. „Maar eerst komt er vanavond nog een andere machine die de grote balen luchtdicht verpakt. Die blijven het hele jaar door bui ten liggen. De rest bergen we op in de schuur." Voordat die machi ne er is, gaat Ronald eerst even wat eten. „Want daar ben ik van daag nog niet aan toegekomen." foto Willem Mieras Janneke Donkers, eerste medewerker communicatie van de ZMF.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19