Royalty Beatrix houdt de deuren gesloten I PZC Zaterdag 21 juli 2007 1 7 Paleis Noordeinde in Den Haag gaat niet open voor het publiek in de zomermaanden, maar het zou één van de beste toeristische attracties kunnen zijn. Paleisbezoek Christian Vll's Palae, Amalienborg, Kopenhagen, 1 juli-30 september op zaterdag en zondag voor drie rondleidingen (10 euro). Buckingham Palace, Londen, 28 juli-25 september, 9.45-18.00 uur (23 euro). Koninklijk Paleis, Brussel, 25 juli-16 september (be halve op maandag), 10.30-16.30 uur (gratis). Kongelige Slott, Oslo, 23 juni-12 augustus, 11.00-17.00 uur, vrijdag en zondag 13.00-17.00 uur (12 euro). Kungliga Slottet, Stockholm, dagelijks geopend van 10.00- 17.00 uur (9,80 euro). Palacio Real, Madrid, hele jaar, 9.30-17.00 uur (zondags 9.00-14.00 uur) (10-11 euro). Palais Grand-ducal, Luxemburg, 16 juli-1 september (met gids, om 15.00 uur in het Ne derlands) (6 euro). Palais Princier, Monaco, 1 mei- 30 september, 9.30-18.30 uur (7 euro). De koninklijke standaard wappert deze dagen niet meer boven de residentie. Koningin Beatrix en haar familieleden zijn op vakantie. Aan alle Europese hoven is het zomerreces reden de paleisdeuren open te zetten voor het publiek. Behalve in Den Haag. door Hans Jacobs archieffoto Phil Nijhuis Üh ft door Sanne Terlouw en Jan Terlouw Kernachtiger dan het blad Vorsten het een paar jaar geleden formuleerde, kan het niet: paleis Noordein de in Den Haag is één van de bes te toeristische attracties die ons land niét heeft. Vanachter de stevi ge paleishekken kan er naar wor den gekeken, aan de achterkant is een stukje tuin toegankelijk, maar zonder invitatie van de Oranjes komt niemand binnen. Noordeinde is een werkpaleis, de arbeid gaat altijd door, ook wan neer de koningin en haar familie op reis zijn. Het is geen groot ge bouw, zoals bijvoorbeeld het zes honderd kamers tellende Kungliga Slottet in Stockholm of Bucking ham Palace in Londen. De gangen zijn niet breed, de meeste ruimten worden intensief gebruikt. Dat zijn argumenten tegen openstel ling voor het publiek. Volgens premier )an Peter Balken ende, die er in 2003 vragen vanuit de Kamer over beantwoordde, spe len privacy en veiligheid ook een rol. Bovendien, zo zei hij, was het paleis op de Dam al te bezichtigen.. Al gaat dat zeker tot 2009 niet op vanwege de renovatie. Koningin Beatrix is in Europa evenwel een uitzondering. Sinds 1993 laat haar Britse collega Eliza beth tijdens haar zomerverblijf in Schotland belangstellenden toe in Buckingham Palace. De kosten van extra personeel en beveiliging worden gedekt door de entree en de verkoop van souvenirs. De openstelling was uit nood geboren - Elizabeth had na een brand geld nodig voor de restauratie van Windsor Castle - maar is een onge kend succes. Koningin Sonja van Noorwegen overkwam iets soortgelijks. De Noorse media bekritiseerden de noodzakelijke restauratie van het Slott. Nu de deuren van het werk- én woonpaleis 's zomers open gaan, is er louter waardering. Voor de Zweedse, Belgische en Spaanse koningen is het gemakkelijker om hun werkpaleizen in Stockholm, Brus sel en Madrid te openen. Naast de keurig afgeschermde werkvertrek ken zijn er de imposante en royale staatszalen, waar eenvoudig een wandelroute is uit te zetten. Koning Carl Gustaf laat echter ook bezoekers toe tot een deel van Drottningholms Slott, zijn woon paleis buiten Stockholm. De prach tige Oranjezaal daarentegen in Huis ten Bosch in Den Haag is al leen virtueel te bezoeken. Zelfs in Luxemburg gaat het toch niet ruim bemeten en met Noord einde vergelijkbare groothertoge lijk paleis enkele malen per dag open voor een rondleiding, zelfs in het Nederlands. Die oplossing zou met enige goede wil ook kun nen worden gekozen voor Noord einde. Een korte route moet kun nen worden uitgezet, waarmee het door belastingbetalers onderhou den nationaal erfgoed door meer mensen kan worden bekeken dan die paar gelukkigen met een af spraak. De koningin heeft er geen last van, want zij is in Tavamelle. SI www.royalblog.nl Aflevering 20: Waarin Job en Leonie een bezoek brengen aan Rijswijk T ob stuurt zijn dochter een sms'je met de vraag I of ze 's avonds samen zullen eten. Hij zal iets I klaarmaken en hij wil iets met haar bespreken. Binnen tien minuten heeft hij antwoord: Graag. Lekker. Benieuwd. Als ze thuis is vertelt ze over de amant van haar moeder. Hij reageert door op de gepaste momenten 'zo zo' en 'het is toch wat' te zeggen. Als ze uitverteld is, zegt hij: 'Ik ben bij mevrouw Zavelgem geweest. Dat is de patholoog-anatoom die het lichaam van Antoinette van der Geest heeft onderzocht. Dood door verdrinking, daar had ze geen twijfel over. Maar ik kan me niets voorstellen bij de manier waarop de moord heeft plaats gevonden. Ik zou graag een keer wat rondneuzen in het huis van die Van Dordts. Zou jij met Olivier kunnen regelen dat we daar eens poolshoogte kunnen nemen?' 'Dat moet lukken,' zegt Leonie. 'Mooi zo.' 'Denk je dat ze thuis is vermoord? Er zat toch slootwater in haar longen?' 'Ik snap het niet,' zegt Job. 'Ze zou levend vervoerd moeten zijn naar Roelofarendsveen of daar ergens. Hoe dan? Er zijn geen sporen van verdoving gevonden. Ze is niet geboeid geweest, dat zou sporen op haar polsen hebben nagelaten. Is ze rustig bij iemand in de auto gestapt - dat moet dan haast wel een bekende zijn geweest - is ze met hem naar die plas gereden, en heeft ze zich daar vrijwillig laten verdrinken, zonder een spoor van worsteling, van verzet? Nou ja, alleen aan haar nek en hals dan iets. Het klopt niet.' Leonie denkt na. 'Zijn alle slaapmiddelen en wat heb je zoal, altijd terug te vinden in een dood lichaam?' 'Voor zover ik weet wel.' 'Het is vreemd, daar heb je gelijk aan. Ik zal Olivier meteen bellen voor een afspraak.' Olivier heeft koffie gezet voor Job en Leonie. Daarna sluit hij de gordijnen voor de ramen die uitzicht geven naar de straat. Als hij net weer is gaan zitten, gaat de bel. Ze schrikken. 'Zal ik gaan?' biedt Job aan. Olivier knikt. 'Als u dat wilt...' Zijn onzekerheid verraadt zich onder andere doordat hij ineens weer u zegt. lob staat op en loopt naar de gang. Er staan twee mannen voor de deur. Job herkent hen meteen van de beschrijvingen van Olivier en Jacco. De heren Duik Bekkers en Manfred van Nunspeet. Voordat een van de mannen die op de stoep staan een woord heeft kunnen uitbrengen, zegt hij: 'Bekkers en Van Nunspeet, neem ik aan? Ik ben de zaakgelastigde van de heer Barendrecht, uw opdrachtgever. Hij verzoekt u contact met hem op te nemen voor nieuwe instructies. Goedenavond.' Terwijl de mannen elkaar nog verbaasd aankijken, heeft job de deur alweer voor hun neus dicht Hij vertelt Leonie en Olivier hoe het is gegaan en constateert dan dat de heer Barendrecht nu zijn hersens mag gaan pijnigen over de vraag wat hier aan de hand is. 'Verwarring zaaien, dat is het beste en ook het leukste,' zegt hij vergenoegd. Na deze onderbreking, zegt Job tegen Olivier dat volgens hem de sleutel van alle onverwachte opmerkelijke gebeurtenissen van de laatste tijd toch moet liggen bij de moord op Oliviers moeder. Waarom is Antoinette om het leven gebracht? Hoe is dat gedaan? Ze hebben geen idee. Misschien, als hij en Leonie een poosje mogen rondsnuffelen in het huis, dat ze een aanwijzing vinden. 'Jullie mogen overal kijken,' zegt Olivier. 'Ik heb geen geheimen. Marisa ook niet, neem ik aan. En mijn vader... ja, die zal wel geheimen hebben, denk ik zo langzamerhand. Het kan me niet schelen als jullie die ontdekken.' En zo dwalen Job en Leonie, soms samen, soms afzonderlijk, door alle vertrekken van het huis. Ze proberen zich in te leven in Antoinette. Zij en Cees deelden dezelfde slaapkamer. Ze deelden ook dezelfde badkamer. Daar staat een enorm aquarium met tropische vissen. Job kijkt ernaar. Ook in de gang beneden en in de woonkamer heeft hij een aquarium gezien. 'Wie is hier de liefhebber van tropische vissen?' vraagt hij. 'Vooral mijn vader,' zegt Olivier. 'Maar nu hij zoveel weg is, zorg ik voor de aquaria als hij er niet is.' Ze stappen op. Olivier sluit af en rijdt mee tot Utrecht. Alleen thuis blijven is te gevaarlijk. Als hij is uitgestapt en Job wegrijdt, wuift Leonie nog even hartelijk uit het raampje. Zijn ze wijzer geworden van het bezoek aan Rijswijk? 'Even laten sudderen,' vinden ze. Dinsdag aflevering 21: Een belangrijke ontdekking Van Jan Terlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17