'Veel Nederlanders vonden dat we ons eigendom terug gingen halen' 'In de beleving van veel Nederlanders stond Soekarno gelijk aan Mussert' m van Liempt PZC Zaterdag 21 juli 2007 1 3 ;derlandse soldaten patrouilleren op 7 augustus 1947 door de straten van Cheribon en delen presentjes uit aan Indonesische straatjochies. i even geen deugd Achteraf gezien kun je zeggen dat Nederland een krampachtige, al bij voorbaat vergeefse po ging ondernam Indië in bezit te houden. „Die wijsheid achterafis het ge vaarlijke van geschiedenis. Je moet je wel verplaatsen in de gedachten van die tijd", zegt Ad van Liempt, de auteur van onder meer Een mooi woord voor oorlog. Daarin worden de binnenlandse politieke verwikkelingen voorafgaande aan de eerste politionele actie belicht. „Een grote meerderheid van ons volk vond in die tijd dat Soekarno een landverrader was, die met de Japanners aanpapte om onafhanke lijk te worden. In de beleving van veel Nederlanders stond Soekarno gelijk aan Mussert. Er was een enorme haat tegen de republikei nen, maar de informatie was ook zeer eenzijdig. Een groot deel van de bevolking vond dat we ons rechtmatig eigendom gingen terug halen." Van Liempt wijst ook op de econo mische motieven om met Opera tie Product te beginnen. De bezet ting was niet meer te betalen, daar om moesten de plantages worden veroverd zodat de productie kon worden hervat en er weer inkom sten kwamen. „Wat eveneens een belangrijke drijfveer was om tot actie over te gaan, was de kracht van een leger dat je ergens neerzet. Het is een idi oot idee, twee jaar na de bevrij ding zitten er ruim 100.000 militai ren aan de andere kant van de we reld. Het is dan moeilijk om ze op hun handen te laten zitten, zo'n le ger wil tot actie overgaan. Er was dan ook veel druk vanuit het leger op de politiek om te handelen." 'Nederlandse elite wist niet hoe de wereld in elkaar zat' Ook ingegeven door de guerilla-ac- tiviteiten van de Indonesische re publikeinen? Van Liempt: „Ja, hoe wel er pas in 1949 een niets ont ziende guerilla plaatshad. In 1947 was er meer sprake van bestands schendingen, waar het leger eigen lijk niets tegen mocht doen." En er is de redenering dat Neder land militair wilde optreden om de republikeinen te dwingen zich aan het Akkoord van Linggadjati te houden. „Dat is inderdaad de formele rede nering", zegt Van Liempt. „Maar Nederland heeft zelf een aantal extra voorwaarden aan dat ak koord gesteld, waardoor er wel wordt gesproken van het aangekle de Akkoord van Linggadjati. Be langrijk twistpunt was bijvoor beeld de vraag wie zeggenschap zou hebben over de politie, over de binnenlandse veiligheid. Dus de republikeinen hadden ook het recht om Nederland te beschuldi gen van het schenden van het ak koord." Volgens Van Liempt bestaat vaak het misverstand dat de politionele acties de periode tussen 1945 en 1949 betreffen. „Het waren echter maar twee relatief korte veldslagen in een lange periode van de kolo niale oorlog." De discussie over die periode wordt volgens Van Liempt vooral bepaald door de vraag of de Neder landers oorlogsmisdaden hebben gepleegd. „Dan kun je niet meer rationeel discussiëren, de kwestie van de oorlogsmisdaden is een enorm emotioneel punt voor de mensen die in Indië zijn geweest. 99 procent van hen had niets met oorlogsmisdaden te maken, maar worden er wel op aangesproken." Volgens Van Liempt heeft Nederland zich in de kwes tie Indonesië enorm verke ken op de revolutionaire beweging in Indonesië en op de internatio nale ontwikkelingen. „Nederland werd twee keer veroordeeld door de Veiligheidsraad, dat is, geloof ik, later alleen Zuid-Affika overko men. Koningin Wilhelmina opper de zelfs een paar dagen uit de Vere nigde Naties te stappen zodat Ne derland zijn gang kon gaan. Dan zie je hoe internationaal onwe tend de elite was, ze wisten niet hoe de wereld in elkaar zat met de sympathie voor bevrijdingsbewe gingen. Dat is niet zo verwonder lijk, want Nederland was net vijf jaar bezet geweest. Aan de andere kant wordt er ook op gewezen dat het relatief goed is gegaan in Indo nesië. In andere landen is er meer strijd geweest en zijn er meer do den gevallen, zoals in Algerije." 169 Nederlanders gesneuveld tijdens eerste actie Bij de eerste politione le actie sneuvelden 169 Nederlandse militai ren, 113 militairen kwa men om tijdens de tweede politionele ac tie. Naast deze twee mi litaire confrontaties woedde er een jaren lange guerillastrijd. Tussen de eerste en tweede politionele ac tie sneuvelden bijna zeshonderd Nederland se militairen. In totaal kwamen in de onafhan kelijkheidsstrijd van In donesië ongeveer 6200 Nederlanders en 100.000 Indonesiërs om het leven. Daar naast werden in die tijd nog enkele tiendui zenden Indonesiërs ge dood door de republi keinen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13