Politionele acties 3 - r' 12 I Zaterdag 21 juli 2007 PZC Het is vandaag zestig jaar geleden dat een Nederlandse troepenmacht van 100.000 man een veldslag tegen de Indonesische republikeinen begon. Die veldslag is de geschiedenis ingegaan als de eerste politionele actie. Militair een succes, evenals de tweede politionele actie, maar diplomatiek gezien rampzalig. Ruim twee jaar later werd Indonesië onafhankelijk. door Joost Sijtsma 10 januari 1942: Japanse troepen landen op Celebes (Sulawesi). 8 maart 1942: de Nederlandse strijdkrachten in Indië geven zich 14 augustus 1945: overgave van Japan. 17 augustus 1945: terwijl het Japanse leger nog wel aanwezig is in Indië, roepen Soekarno en Hatta de onafhankelijkheid van Indonesië uit. November 1946: Britse troepen vertrekken uit Indonesië. 15 november 1946: het Akkoord Sjahrir, premier van Indonesië, geeft op 1 maart 1947 voor de radio een verklaring over het Akkoord van Linggadjati. van Linggadjati. 21 juli tot 5 augustus 1947: Operatie Product, de eerste politionele actie van Nederland. In Indonesië bekend onder de naam Agressi I. w. Leden van de Commissie voor Goede Diensten op weg naar de demarcatielijn op Sumatra voor besprekingen met de republikeinse commandanten. 25 augustus 1947: op Amerikaans voorstel wordt een Commissie van Goede Diensten ingesteld die moet bemiddelen tussen Neder land en de Republiek Indonesië. 17 januari 1948: aan boord van het Amerikaanse oorlogsschip USS Ren ville, op de rede van Batavia, slui ten Nederland en Indonesië het Ak koord van Renville. 19 december 1948 tot 17 januari 1949: Operatie Kraai, de tweede politionele actie. Door Indonesiërs Agressi II genoemd. 27 december 1949: in het konink lijk paleis op de Dam wordt de overeenkomst ondertekend waar bij Nederland de soevereiniteit over Indonesië overdraagt aan de federale Indonesische regering. Een Nederlandse soldaat bewaakt op 3 maart 1948 de brug over de Assahan die dient als status quo-lijn aan Sumatra's oostkust. Lankmoedigheii Twee jaar en tien weken na de bevrijding trok Nederland zelf ten strij de. In de nacht van 20 op 21 juli begon de eer ste politionele actie onder de naam Operatie Product in het ver re Nederlands-Indië. Zo'n 100.000 soldaten (Nederlanders en leden van het Koninklijk Neder- landsch-Indisch Leger, KNIL) trok ken de demarcatielijn over die de Nederlandse troepen op Java en Sumatra scheidde van het gebied dat onder gezag stond van de Re- publik Indonesia. De aanval op het Indonesische Na tionale Leger (TNI, Tentara Nasio- nal Indonesia) had eigenlijk ruim drie weken eerder moeten begin nen, maar de Amerikanen wisten de aanval eind juni te voorkomen. Het kabinet-Beel vergaderde in de nacht van 27 op 28 juni over de aanval. In die nacht ontstond de term politionele actie, een term die moest verhullen dat er sprake was van massaal leger-ingrijpen. •Eelco van KlefFens, toen minister zonder portefeuille, drukte de kabi netsleden op het hart om in het openbaar tegenover een internatio naal publiek nooit te spreken van militair optreden maar van 'police measures of a strictly limited cha racter'. Een beperkt politie-optre- den dus. Een mooi woord voor oorlog, concludeert Ad van Liempt in zijn gelijknamige boek dat in 1994 is verschenen. Het was een warrige tijd in het In dië van na de Tweede Wereldoor log. De Britten namen het gezag over nadat de Japanners waren ver slagen, terwijl nationalisten ijver den voor de onafhankelijkheid van hun land. De nationalistische leiders Soekarno en Hatta riepen op 17 augustus de onafhankelijk heid uit onder druk van pemoe- da's, nationalistische jongeren, die hen hadden ontvoerd. De beide nationalistische leiders vonden het zelf nog te vroeg voor een onafhan kelijkheidsverklaring. De pemoeda's streden tegen dege nen die zij als een bedreiging voor de onafhankelijkheid zagen, zoals de Nederlanders. 'Bersiap' riepen de jongeren elkaar toe, 'wees pa raat'. Het was deze gevaarlijke Ber- siap-tijd, waarin duizenden men sen werden gedood. Op 15 november 1946 werd het Ak koord van Linggadjati, een berg dorp op midden-Java, gesloten tus sen Nederland en de eenzijdig uit geroepen Republiek Indonesië. Ne derland erkende het gezag van de republiek over Java, Sumatra en Madura. De republiek zou een deelstaat worden van de Verenig de Staten van Indonesië. Uiterlijk op 1 januari 1949 zouden deze Ver enigde Staten worden opgericht. Nederland, Suriname, de Neder landse Antillen en de Verenigde Staten van Indonesië zouden de Nederlands-Indonesische Unie vormen, met aan het hoofd het Nederlandse koningshuis. De Tweede Kamer nam echter een motie aan met een interpretatie van het akkoord en extra voorwaarden die Indonesië niet accepteerde. Omdat er daar door twee varianten in omloop waren, werd ook wel gesproken van het dubbele Akkoord van Ling gadjati. Nederland ratificeerde op 25 maart 1947 dit 'aangeklede' ak koord. Ook over de uitvoering van het akkoord ontstonden echter conflicten. Op 20 juli 1947 zegde Nederland het akkoord op. Op die dag verklaarde minister-president Beel voor de radio: 'Er komt een moment waarop lankmoedigheid ophoudt een deugd te zijn.' In zijn toespraak vertelde Beel de luiste raars dat Nederland in Indië tot ge wapend optreden was overgegaan om 'rust en orde te herstellen'. De eerste politionele actie was een feit. Nederland wilde een einde maken aan de guerilla-activiteiten van de republikeinen en de Repu- blik Indonesia dwingen het Ak koord van Linggadjati na te leven. Maar Operatie Product had ook een economische drijfveer. Minis ter Lieftinck van Financiën had ge waarschuwd dat een legermacht van 120.000 man in Indonesië de Nederlandse deviezenvoorraad zou uitputten. De kosten van de militaire operatie werden geschat op ongeveer tweehonderd miljoen gulden. De voorraden van de plan tages, de mij nerts en ruwe olie in republikeins gebied hadden een waarde van minstens driehonderd miljoen gulden. Het doel van de eerste politionele actie was dan ook belangrijke economische gebie den in het westen en oosten van Java te bezetten. In militair op zicht was Operatie Product een succes, maar diplomatiek gezien werd Nederland in de verdediging gedrukt. Door de Verenigde Naties werd een staakt het vuren afgekon digd, dat op 5 augustus inging. Op 1 januari 1948 werd een formele wapenstilstand gesloten, de Renvil- le-overeenkomst. Het bestand werd echter niet nage leefd. Het Indonesische leger gaf een instructie uit om zoveel moge lijk te infiltreren en onrust te zaaien in de gebieden die onder Nederlands gezag stonden. Van 19 december 1948 tot 17 janua ri 1949 werd de tweede politionele actie uitgevoerd. Bij deze Operatie Kraai werd onder meer Jogjakarta ingenomen. In deze stad zetelde de republikeinse regering. Tijdens Operatie Product werd Jogjakarta ongemoeid gelaten. De republi keinse regering en president Soe karno werden gevangen genomen. Alle grote verbindingswegen en be volkingscentra op Java werden be zet. Het Nederlandse doel was in feite de republiek te vernietigen maar door internationaal verzet werd dit verhinderd. De Indonesische republikeinen voerden een hardnekkige guerilla, die in augustus 1949 na een nieu we wapenstilstandsovereenkomst werd beëindigd. Situatie rond eerste politionele actie «Jakarta WEST-JAVA Boger •Bandoeng *tegal Tjilatjap Jogja ..aC #Seoiarang Soerakarta Nederlandse demarcatiegebieden begin juli 1947 Demarcatiegebieden augustus 1947 Opmars Nederlandse troepen eerste politionele actie MADOERA Soerabaja» Strjat van Modoera MalanV; Djember Ban/oewartgi Koningin Juliana en minister-president Drees (staand) tijdens de soevereiniteitsoverdracht in 1949. Situatie rond tweede politionele actie infographic: CvW Onder Nederlandse controle op 1 december 1948 Opmars Nederlandse troepen 19 dec - 31 dec 1948 Posities van TNI (Indonesische leger) Straat van Madoera

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12