Verlos ons van het dure waterschap Melkveehouderij moet groei verdienen PZC Zaterdag 21 juli 2007 1 1 Burger niet gehoord in akkoord over stijgende waterlasten. door Leen Harpe De onlangs gesloten overeen komst 'waterketen 2007' gaat de burger een hoop geld kosten. Dit zogenaamde be stuursakkoord bevat mooie woor den over het waterbeleid, maar schiet ernstig tekort richting bur ger. Het kabinet beloofde zich die nend op te zullen stellen. In het waterakkoord worden de burgers echter benadeeld zonder dat de moeite is genomen om hen te ho ren. Het akkoord is gesloten tussen ka binet, Unie van Waterschappen, Vereniging van Waterleidingsbe drijven, Vereniging Nederlandse gemeenten en Inter Provinciaal Overleg. Het bevat de volgende ele menten: - de burger vertellen wat gedaan wordt met de opbrengst van de stijgende waterlasten; - aangeven hoe de burger kan bij dragen aan het voorkomen van wa terverontreiniging; - onderzoek doen naar de prijs-kwaliteitsverhouding in de waterketen; - de invoering van de zuiverings heffing in 2009 moet voor burgers en bedrijven de transparantie ver groten. De nog immer machtige water schapslobby heeft het weer voor el kaar. Aan het bestaan van de wa terschappen wordt niet getornd. Het coalitieakkoord van CDA, Pv dA en Christenunie beloofde ons iets anders: „Een dienende over heid is een overheid die burgers centraal stelt. Minder regels en bu reaucratische lasten en een heldere handhaving zijn daarbij nodig, evenals een hoge kwaliteit van pu blieke voorzieningen." De burger wordt in dit akkoord niet gehoord. Consumentenbond, ouderen-, milieu- en brancheorga nisaties werden niet betrokken bij het opstellen. De burger wordt nog wel genoemd in het akkoord; er komt een voorlichtingscampag ne. Element in die campagne zal zijn: 'het niet lozen van medicijn- resten, schoonmaakdoekjes en vochtig toiletpapier.....'. TE CAST Leen Harpe is Statenlid voor Groen- Links. Het kabinet acht de burger schijn baar hoog. Enige maanden gele den mocht ik op werkbezoek zijn bij ons nutsbedrijf Delta. De direc tie deelde mee veel kennis in huis te hebben op het gebied van afval waterzuivering. Delta is graag be reid de rioolwaterzuiveringsinstal laties van de beide waterschappen over te nemen. De kostenbespa ring wordt geschat op circa 20%! Wat is er op tegen om van Delta één nota te krijgen voor waterver bruik en -zuivering? In het bestuursakkoord wordt ge sproken over grenzeloos samen werken. Dat is een aperte onwaar heid, de grenzen blijven bestaan. Zo mag onder geen enkel beding getornd worden aan het bestaans recht van de waterschappen. Drie jaar geleden is becijferd dat het op heffen van de waterschapsbestu ren, naast een aanzienlijke vereen voudiging en het verdwijnen van de kosten voor het maken van de belastingaanslagen, een kostenbe sparing oplevert (oplopend tot 100 a 150 miljoen euro in 2007) en een forse reductie van de bestuurslast. Wie het bestuursakkoord waterke ten 2007 goed leest weet wat ons staat te wachten. Gemeentebestu ren moeten het rioolrecht binnen drie jaar kostendekkend maken. Dit heeft het indirecte gevolg dat ook de onroerendezaakbelasting doorgaans zal stijgen. Bovendien wordt de zuiveringsheffing wordt mogelijk gekoppeld aan het drink waterverbruik. Dit zoveelste bestuursakkoord heeft geen enkel gevolg, met dien verstande dat burgers wederom de dupe zijn... In het regeerakkoord van het kabinet staat dat 'vertrou wen aan de basis ligt van een goed functionerende overheid'. Met het waterakkoord is vertrouwen geno men, zonder het eerst te vragen. De nieuwe wateroverheid kan al leen daarom al niet goed functio neren. Wat blijft is mijn roep: Wie ver lost ons van de waterschappen? Pas dan staan burgers en bedrijven centraal. Of is die roep voor som migen nog steeds een 'ongemakke lijke waarheid'? Boer moeten rekening houden met milieu en dierenwelzijn. door Peet Vogels DEN HAAG - De melkveehouderij in Nederland wacht gouden tij den. De vraag naar zuivel groeit en de prijzen stijgen. Maar om daar van te profiteren moeten de boe ren wel rekening houden met het milieu en dierenwelzijn. Anders gooit de melkveehouderij haar goe de imago te grabbel en dat kan for se consequenties hebben. Die conclusie trok de Stuurgroep Technology Assesment, een advies orgaan voor het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voed selkwaliteit de afgelopen week in een advies over de toekomst van de melkveehouderij. De stuur groep denkt dat de sector aan de vooravond staat van groei en schaalvergroting. De melkquota zullen naar verwachting verdwij nen, waardoor de zuivelsector kan groeien. De vraag naar zuivel groeit wereldwijd met vier procent per jaar. De productie kan die groeiende vraag nu niet bijhou den. Wanneer de melkquotering ver dwijnt, kan de productie in Neder- 'Nederlandse veehouder werkt niet duurzamer dan collega in buitenland' land groeien met zeker twintig procent. Om die groei te verzilve ren moet er nog wel het een en an der gebeuren, verzekert Wouter van der Weijden, voorzitter van de Stuurgroep. De veehouderij blijkt door de methaan en het lach gas dat koeien uitstoten, flink bij te dragen aan het broeikaseffect. „Om verder te groeien moet dat probleem worden opgelost", aldus Van der Weijden. De Nederlandse melkveehouders verzetten zich vaak tegen nieuwe milieumaatregelen. Volgens hen stelt Nederland al veel strengere ei sen dan andere landen en produce ren zij daarom al veel schoner. Meer maatregelen zorgen voor nog hogere kosten en tasten de concurrentiepositie aan, zo wordt dan geredeneerd. Maar dat blijkt niet zo te zijn. Uit onderzoek van het Landbouw Eco nomisch Instituut blijkt dat de zui- velboeren niet duurzamer werken dan in Nieuw-Zeeland, delen van de VS of Duitsland. Ze doen het goed op het gebied van dierenwel zijn en -gezondheid. Op het ge bied van overbemesting doen ze het echter minder. Omdat Neder landse veehouders soja gebruiken als krachtvoer, zijn ze medeverant woordelijk voor de kap van regen wouden. Er worden op grote schaal bomen gekapt voor de aan leg van sojaplantages. „De mythe van de duurzame Ne derlandse melkveehouderij is daar mee doorgeprikt", aldus Van der Weijden. Volgens hem is duur zaamheid wel een belangrijk the ma voor de consument. „Daar moet de sector dus rekening mee houden. Anders verliest ze haar maatschappelijke acceptatie." De melkveehouderij ligt juist goed bij de consument en heeft vooral op het gebied van dierenwelzijn en -gezondheid een ijzersterk ima go. De koeien lopen in de wei en hebben een goed leven, denkt de consument. Ook het open weide landschap wordt gewaardeerd. „Die sterke troeven moeten wor den benut", vindt Van der Weij den. Daarom zou er actie moeten worden ondernomen om de koe in de wei te houden. Door de schaalvergroting houden boeren hun koeien juist steeds va ker binnen. Als je tweehonderd koeien tegelijk de wei in stuurt, trappen ze het gras kapot en het kost inspanning om ze weer bin nen te halen. Bovendien werken grote bedrijven vaak met melkrobots die de dieren meerdere malen per dag melken. Als ze buiten lopen, komen ze niet zo vaak bij de robot en dat levert minder melk op. Die ontwikkeling staat haaks op het goede imago van de melkvee sector en daarom moet er een oplossing gevonden worden om weidegang en schaal vergroting te combineren. is een verslechtering van het milieu, het kli- foto Theo Peeters/GPD De grote zuivelvraag biedt groeikansen voor Nederlandse melkveehouderijen. De keerzijde van de medaille maat. En minder koeien in de wei, terwijl de consument dat nou net zo leuk vindt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11