Exotischlen toch helemaal van nu I v39 PZC Zaterdag 21 juli 2007 Gebruiksvoorwerpen die afkom stig zijn uit exotische wereldde len als Azië en Afrika zijn vaak duidelijk herkenbaar. Meestal zijn ze gemaakt van natuurlijke materialen, volgens oude tradities en met ge bruikmaking van ambachtelijke technieken. De artikelen van Kinta vallen op omdat ze anders zijn. De kleuren en decoraties passen meer bij onze interieurtrends en ook de vormgeving is meer eigentijds. Dat is niet zomaar. „Samen met producenten in Kenia en de Filipijnen proberen we binnenhuisar tikelen te maken die aansluiten bij de smaak van de West-Europeaan", vertelt ini tiatiefnemer Frans Noordhuis. Noordhuis besloot in 1993, na een ernstige blindedarmontsteking, dat het roer om moest. Hij stopte met zijn baan als directeur bij een iet-bedrijf en ging naar Afrika. „Ik heb me eerst breed georiënteerd. Uitein delijk vond ik in Kenia producenten van duurzame artikelen met wie het klikte. Met deze mensen werk ik nu nog. Jaren later zijn daar producenten uit de Filipijnen bij gekomen." „Toen al werkte ik volgens de fairtrade-prin- cipes die inmiddels meer ingeburgerd zijn. Dan gaat het om een duurzame relatie met de producent, die vervolgens rechtstreeks van ons een eerlijke prijs krijgt voor de pro ducten. Die worden bovendien gemaakt van natuurlijke materialen zonder dat er kinderarbeid aan te pas komt." In de aanpak van Kinta mag gelijkwaardig heid dan van belang zijn, van liefdadigheid is geen sprake. „Wij dragen onze kennis over op de makers, waardoor zij beter kun nen inspelen op de westerse markt. Ook le nen we ze zonodig geld voor investeringen in grond, gereedschappen of grondstoffen. Zo verbetert hun ondernemerschap en le vensstandaard en kunnen wij een verant woorde en eigentijdse collectie bieden." Uit Kenia komen voornamelijk lokale pro- Fairtrade-groothandel Kinta importeert interieuraccessoires uit Kenia en de Filipijnen. Met een paar kleine aanpassingen sluiten ze helemaal aan bij de Nederlandse interieurtrend. door Anja Sparidaans foto's CPD ducten als houtsnijwerk, vlechtwerk en voorwerpen van speksteen. Op de Filipij nen worden de artikelen van acaciahout, si sal en capiz (dunne schelpen met een parel moeren jaag) gemaakt. „Zij maken de producten volgens hun eigen tradities, wij bedenken in Nederland de kleuren en de motieven. We gaan nu ook met een eigen vormgever werken, om onze producten nog meer onderscheidend te ma ken." De Kinta-collectie vernieuwt min stens twee keer per jaar en blijft zo inspelen op de trends in het in terieur. De artikelen slaan aan. Volgens Noordhuis ligt dat niet alleen aan het uiterlijk. „Ie merkt dat steeds meer men sen een product zoeken met inhoud. Dat kan de fairtrade filosofie zijn die een steeds grotere groep consumenten aanspreekt. Ook het verhaal achter het artikel of infor matie over de makers geeft onze producten een meerwaarde." Kinta levert niet rechtstreeks aan de consu ment, maar via groothandels en cadeauwin kels. Vooral wereldwinkels zijn belangrijke afnemers: Kinta is erkend importeurgroot handel van de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels. „Die werken enorm aan hun imago en willen eigentijdser gaan wer ken. Onze artikelen sluiten goed aan bij die nieuwe koers." www.kinta.nl www.wereldwinkels.nl Foto links: Capiz (parelmoer) wordt gemaakt van schelpen gemengd met water en lijm. Foto boven: De collectie van Kinta sluit qua vorm en kleur goed aan bij de interieurtrends.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 113