met die Pronkerwt v36 Pr ma Zaterdag 21 juli 2007 PZC TUINENJqqj. Romke van de Kaa Sommige Nederlandse plantennamen krijg ik gewoon niet uit mijn mond. Pronkerwt bijvoorbeeld, de Neder landse naam voor lathyrus. Zeg het eens drie keer achter elkaar: pronkerwt, pronkerwt, pronkerwt. Hoort u nu wat ik bedoel? Het is alsof je een stuk schuurpapier moet doorslik ken. Ik ben niet de enige die moeite heeft met de pronkerwt. Waarom zou de Nederlandse Lathyrusvereniging anders zo he ten, en niet de Nederlandse Pronkerwtvereniging? Ik weet wel dat het handig is als planten niet alleen Latijnse maar ook Ne derlandse namen hebben, maar je moet niet overdrijven. Met een bosje lathyrus maak je iemand blij, maar met een bos pronkerwten maak je je belachelijk. Bij lathyrus denken de meesten aan de eenjarige klimplant met geurende bloemen in alle kleuren van de regenboog. Vaak wordt deze rankende klimplant langs een stuk kippengaas ge teeld, meestal in de moestuin omdat het daar gemakkelijk is om de bloemen iedere dag te knippen. Zolang je blijft knippen, blijft de lathyrus bloeien, totdat de herfstregen of de meeldauw er tegen het einde van de zomer een eind aan maken. Daarom is het ook niet gemakkelijk om deze lathyrus met andere planten te combineren in een bor der. |e kunt moeilijk iedere dag met een bloemenschaartje de bor der in waden. Bovendien: wat heb je in borders aan een plant waarvan je steeds de bloemen afknipt? Wie graag combineert kan beter voor een andere lathy- u r rus kiezen dan voor de eenjarige Het is alsof je een pronkerwt. stuk schuurpapier De meeste lathyrus-soorten zijn vaste planten. Het feit dat deze moet doorslikken meestal niet geuren moeten we maar op de koop toe nemen. Het vasteplant-latfiyrus-seizoen begint met lathyrus vernus, een soort die helemaal niet klimt maar een ordentelijk polletje maakt. De plant bloeit al in april, met witte, roze of paarse bloempjes. Konijnen zijn er dol op, waarschijnlijk omdat de plant al aanwezig is terwijl de meeste vaste planten nog onder de grond zitten. Nadat lathyrus vernus is uitgebloeid is het even rustig aan het lathyrus-front, tot juni. Dan begint lathyrus grandiflorus te bloeien. Lathyrus grandiflorus, met zijn grote paarsrode bloe men is de opvallendste van de vaste lathyrus-soorten, maar te gelijk ook de meest woekerende. Het kan even duren voordat de plant aanslaat, maar dan is hij ook niet meer uit te roeien. Nu heb je woekeraars en woekeraars. Je hebt planten zoals vrouwenmantel die zich binnen de kortste keren door de hele tuin uitzaaien en je hebt ook planten, zoals het lelietje-der-da- len, die zich met behulp van ondergrondse uitlopers een steeds groter terrein toe-eigenen. Lathyrus grandiflorus be hoort tot die laatste categorie. Dat is geen reden de plant niet toe te passen. Om te beginnen kan woekeren soms een voordeel zijn, bijvoorbeeld als er een talud moet worden bedekt. Ten tweede zijn er bij tuincentra wortelbegrenzers te krijgen - stukken plastic die je kunt ingra ven en die oorspronkelijk bedoeld waren om woekerende bam boes een halt toe te roepen. Ook voor Lathyrus grandiflorus kunnen die wortelbegrenzers worden gebruikt. Tenslotte kunt u uw overschot verkopen. Er bestaat altijd een flinke vraag naar Lathyrus grandiflorus. Het is zo'n plant die bij tuinliefhebbers een niet te doven begeerte oproept maar die niet vaak te koop is. Dat komt doordat de plant geen zaad zet en daarom via stekjes vermeerderd moet worden. Dat stekken is niet moeilijk, maar het vergt toch enige handigheid en kennis - zaken die niet op iedere kwekerij voorhanden zijn omdat er zo vaak met onge schoold personeel moet worden gewerkt. Daardoor is de vraag naar Lathyrus grandiflorus altijd groter dan het aanbod. Wie van warme combinaties houdt, combi neert de plant met oranje bloemen en rood blad. Maar ook met koele grijs- en zilverbladigen als achtergrond is veel effect te behalen. De tuin is belangrijker dan ooit en het leven speelt zich zoveel mogelijk buiten af. Zelfs binnen blijft de deur openstaan om toch contact te kunnen houden met de tuin. Bovendien neemt de behoefte aan ven tilatie toe, omdat het steeds warmer en vochtiger wordt. Insec ten krijgen daardoor meer kans om de woning te bestormen. Het lijken er steeds meer te worden. En niet alleen lijkt dat zo, maar mede door de zachte winters slagen ook steeds meer in secten er daadwerkelijk in om te overleven. „Dat zijn allemaal redenen waarom consumenten tegenwoordig steeds vaker kie zen voor insectenwering", stelt Patrick van Loosbroek van leve rancier Unilux. Wie er eenmaal aan toe heeft gegeven, wil niet meer zonder. „We raken er snel aan gewend dat insecten ons binnenshuis niet meer lastigvallen. En de ramen en deuren kunnen einde lijk weer eens lekker open." Dat beseffen ook fabrikanten. Tegenwoordig is insectenwering er in alle soorten en maten. Het vliegengordijn is een klassie ker die nog altijd afdoende is om lastige vliegen buiten te hou den. Het voordeel is dat ze leverbaar zijn in alle maten en een voudig in of op een kozijn van hout, kunststof of aluminium te monteren zijn. Inmiddels zijn vliegengordijnen in allerlei stijlen verkrijgbaar. Van hippe plastic exemplaren van Kitsch Kitchen tot en met traditionelere kleuren en patronen. Het meest bekend zijn Li- so-gordijnen, die leverancier Janse Vliegengordijnen sinds 1996 uit Spanje importeert. „Omdat niet iedereen hetzelfde gordijn als de buren wil en smaken verschillen, zijn er in de loop van de tijd veel motieven en kleuren bijgekomen. Maar we hebben ook vier andere soorten vliegengordijnen in het assortiment opgenomen", zegt Patrick Janssen van het bedrijf. Toch zijn vliegengordijnen volgens hem nog geen volwaardig interieurartikel. „Niemand wil kleverige en onsmakelijk ogen de vliegenvangers in huis. Insectenwering moet effectief en makkelijk zijn. Het mag ook niet teveel kosten omdat een vlie gengordijn toch nog steeds als noodzakelijk kwaad wordt ge zien en zeker niet als interieurartikel." Horren hebben die ontwikkeling al wel doorgemaakt. Voor el ke deur en elk raam is inmiddels een passende oplossing ont wikkeld die volledig 'insectproof is. Oprolbare hordeuren wor den het meest toegepast. Die zijn zelfs leverbaar met katten- luik en zelfsluitmechanisme. Scharnier-hordeuren zijn ook geschikt voor deuren, terwijl schuivende hordeuren een goed alternatief zijn voor schuif puien. Voor ramen is er de rolhor of de inzethor die op maat wordt gemaakt voor draai- en kiepramen. Al deze types zijn variaties op hetzelfde thema. Een status apar te hebben de plissé hordeuren, die nu zo'n zeven jaar op de markt zijn. Het bijzondere plissé gevouwen gaas geeft een extra dimensie aan het interieur. „Bij horren wordt tot nu toe met name naar de functionele en boven: Een rolhor van Luxaflex, bijna onzichtbaar in het raam kozijn verwerkt. Foto links: Vliegengordijn van de Diseno de la Casa-lijn, de eigen collectie van Kitch Kitchen. Het gordijn wordt van Mexicaans ta felzeil gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 110