II Anonieme stelletjes in Cairo Zoo I v31 PZC Zaterdag 21 juli 2007 De Giza (of Cairo) Zoo ligt in Giza, een wijk in Zuidwest-Cairo, in de rich ting van de piramides. De dierentuin is lopend (of per minibus of taxi) ge makkelijk te bereiken vanaf metrostop Cairo University. Een taxi vanaf het centrum van Cairo kost zo'n 10 a 15 Egyptische ponden (2 euro). Toegang Zoo: een vierde Egyptische pond (zo'n 4 eurocent). Reken erop dat de zeldzame westerse bezoekers net zo'n grote attractie vor men als de dieren in de hokken. Ge duld en een glimlach doen echter veel, en wie de soms opdringerige aan dacht kan verdragen, ontmoet veel op rechte vriendelijkheid. Het kan verder geen kwaad als bezoekers ook zelf op hun veiligheid letten, want de oppas sers doen dat niet (altijd). Individuele reizigers kunnen er zo heen, met de metro. Ook wie een groepsreis naar Egypte boekt, doet zichzelf een plezier één middag uit de groep te breken en naar de Cairo Zoo te gaan. Het is een authentiek stukje Egypte, in een buitenwijk van de hoofdstad Cairo, en je komt er nauwelijks toeristen tegen. Laat staan verkopers van neppapyrus of plastic piramides. tekst en foto's Jan Willem Veenhof Metrostop Cairo University in zuidwest Cairo. De Egyptische man ('My name Mohammed, your name?') die met zijn gezin een dagje naar de dierentuin gaat, staat erop ons te bege leiden naar de ingang van de Zoo. Daar betaalt hij onge vraagd ons toegangsbiljet en wenst ons een prettige dag. „Welcome to Egypt", zegt hij nog bij het afscheid. Binnen de muren van de dierentuin waait je een vrolijk en druk gekrioel tegemoet. Ook hier is Cairo duidelijk een overbevolkte stad. Midden in het park, tussen de apen en het reptielenhuis, staat in een afgesloten groen lusthofje een klein kantoortje, waar het management van de dieren tuin het buitenlands bezoek, twee man sterk, ontvangt. „Welcome to Egypt", zeggen ook Dr. Hatum Kamal Anwar en Dr. Talaat Sedrek Gabriel, terwijl ze een glas thee met verse munt door een bediende laten aanrukken. Op de bu reaus liggen dikke stapels papieren, aan de muur hangt een groot portret van de Egyptische president Mubarak. Als de verse muntblaadjes hun smaak aan de thee hebben kunnen geven en er aan het glas genipt is, begint het ge sprek. De Cairo Zoo krijgt acht miljoen bezoekers per jaar, van wie ongeveer 20 procent buitenlanders, en van deze buitenlanders komen weer de meesten uit andere Arabi sche landen. De dierentuin is al meer dan honderd jaar oud en de lijst met plaatjes gaat dan ook terug naar de tijd van de presiden ten Sadat, Nasser en - daarvoor - de Britse overheersers en (de laatste Egyptische) koning Faroek. In het Park tref je veel gezinnen, maar ook vriendinnen- groepen, sommigen van de vrouwen zwaar gesluierd met al leen een bril zichtbaar door het katoen. Verder mannen Cairo j EGYPTE Rode Zee De Cairo Zoo veel verliefde krijgt acht miljoen bezoekers per jaar, onder wie stelletjes. hand-in-hand, of arm-in-arm, en opgeschoten jongetjes, die bij het zien van een camera voortdurend op de foto wil len. Gezinnen picknicken op een kleed op de grond, met fu'ul (bruinebonenpasta met knoflook en olijfolie), ta'amiya (Egyptische falafel), pitabrood en koude patat, van thuis meegenomen. En verder? Ach, verder is het eigenlijk net als overal. De apen en de olifanten zijn het populairst, de leeuwen zijn te lui om overeind te komen - bezoekers prikken zelfs, niet on gevaarlijk, met stokjes tussen de tralies van de kooi door - er is snoep, popcorn, suikerspin, kinderen kunnen zich Ia- ten schminken en je kunt je op de foto laten zetten, die dan weer bij de uitgang te koop is. Het verschil is er een van kwaliteit: de dierentuin in Cairo is armoediger, de dieren hebben het er zwaarder (kleinere hokken, grotere hitte), maatregelen rond dierenwelzijn heb ben geen prioriteit en de toiletten zijn smeriger. Wat dat be treft even een tip: tegenover de ingang ligt het weldadig luxe Four Seasons Hotel - een andere wereld - met op de derde verdieping toiletten waarvoor je in geval van urgentie graag tien euro per bezoek zou willen neertellen (overigens hoeft dat niet). Er is nóg een verschil. De Cairo Zoo is een populaire be stemming voor jonge stellen, die ook wel eens een keer zón der ouders of andere chaperons op stap willen. Je merkt het meteen als je foto's wilt maken. Gezinnen of getrouwde stellen vinden dat meestal geen probleem, maar de stelle tjes in de donkere schaduwhoekjes, achter de dierenhok- ken, schudden al snel met de vinger heen en weer in de lucht - géén foto's, ze zijn hier heengegaan om de anonimi teit te zoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 105