Levendig Bakoe in een leeg landschap 41 Slaan of oordoppen Lezersactie: 3 dagen Drenthe €119,-PP Tulip Inn Inhoud Lezersactie: v26 I Prisma Zaterdag 21 juli 2007 PZC LIZA'S door Liza van Sambeek We zien veel jonge gezinnen met krijsende kinderen Vliegen is soms afzien, vooral met lastige kinderen. foto ANP Tegenwoordig vliegen we met veel schuldgevoel (global warming) via Rotterdam of Eindhoven naar onze gelief de streek Emporda. Deze streek ligt in de Spaanse pro vincie Catalunia, noordelijk van Barcelona en ten oosten van Gerona. We komen er al 37 jaar. Het is een sport geworden om via in ternet de goedkoopste vluchten te boeken. Die vertrekken na tuurlijk op onmogelijke tijden, bijvoorbeeld om half zeven 's ochtends. Dat betekent dat je met je slaperige kop en je bagage voor dag en dauw in de auto of nachttrein moet zitten om op tijd in te checken. We nemen onze racefietsen in grote Agu-tassen mee, want een vakantie zonder fietsen vinden we saai. Kosten: 60 euro per fiets, terwijl wijzelf gemiddeld voor 3 euro per persoon ex clusief belasting vliegen. Na het inchecken gaan we door de security. Zonder pardon worden flesjes met meer dan 100 milliliter inhoud in beslag ge nomen. Zal de security-beambte zijn vrouw 's avonds verras sen met een flesje Chanel 5? In de vertrekhal genieten we van een espresso en een broodje kaas en na tien minuten kun nen we al boarden. Lopend naar de vliegtuigtrap zien we voorna melijk pensionado's en jonge ge zinnen met krijsende kinderen die gezamenlijk het hoogseizoen vermijden. Nu ben ik dol op kin deren, vooral op mijn drie klein kinderen, maar wat deze baby's en peuters met z'n allen aan de cibellen ten gehore brengen, is zelfs voor mijn inmiddels aange taste gehoor onverdraaglijk. Nu heb ik pech, want ik zit vlak voor een gezin met twee rood aangelopen, hysterisch schreeu wende blagen. In eerste instan tie laat ik het over me heen ko men. Kunnen die ouders niets aan doen, denk ik. Maar het houdt niet op, sterker, het is niet meer te harden: het geschreeuw wordt gierender, snerpenden Op een gegeven moment overtreft het oorverdovende gekrijs het ge luid van een opstijgende Boeing. Ik heb beide wijsvingers in mijn oren terwijl dat gillende kind zijn voeten hard in mijn rugleu ning schopt. De ouders reageren niet. Plotseling houd ik het niet meer uit, ik draai me om en gil te gen dat joch dat hij op moet houden. Het is eruit voor ik het in de gaten heb en ik moet me inhouden om hem een draai om zijn oren te besparen. Een corrigerend tikje moet kunnen, denk ik even. Ik schaam me dood, mijn man is boos, de ouders verontwaardigd en het kereltje totaal verbouwereerd. Hij houdt terstond op met zijn terreur. „Waarom doen ze die gezinnen niet met z'n allen achterin?", vraag ik aan X. „Maak je niet druk", zegt X terwijl hij zijn oordoppen verwij dert. „Ie moet er wat voor over hebben om voor een appel en een ei op de vliegbus te stappen zodat je vanavond kunt genie ten van calamares a la Romana en een gegrilde dorade." „Hoe kom je aan die oordingen?", vraag ik. X: „Gewoon mijn PSU, mijn Persoonlijke Standaard Uitrusting." GEORGIË Lahic ARMENIË AZERBEIDZJAN Kaspische Zee Tarek weet hoe het werkt. De magere Pool, die ik ontmoet op het station van Tblisi in Georgië, vraagt eerst bij het loket naar de prijzen voor de nachttrein naar Ba koe. Vervolgens loopt hij op het perron naar de conducteur en zorgt hij ervoor dat niemand hun gesprek - in het Russisch - kan ho ren. Vijf minuten later wenkt hij mij. Voor de reis, die veertien uur zal duren, heeft hij een couchette voor ons tweeën geregeld. Met 30 procent korting. De conducteur lacht me bij het in stappen van de trein vriendelijk toe, blij als hij is met zijn zwart verdiende geld. Als we vijf uur la ter in het aardedonker de grens tussen Georgië en Azerbeidzjan naderen, doemen enorme plakka ten op. Felle spots staan gericht op Heydar Aliyev, de voormalige pre sident, die in 2003 overleed. Toen Azerbeidzjan zuch in 1991 onafhankelijk verklaarde van de Sovjet-Unie, liepen binnen een jaar de etnische spanningen hoog op. De oorlog met Armenië over de enclave Nagorno Karabach zou tot 1994 duren. Azerbeidzjan raak te niet alleen 13 procent van zijn grondgebied kwijt, maar kreeg ook 800.000 vluchtelingen op te vangen. De ijzeren vuist van Het is geen doorsnee vakantiebestemming en het comfort dat reizigers in Azerbeidzjan wordt geboden, is soms ondermaats. Daar staat tegenover: een levendige hoofdstad en een prachtig, leeg landschap. door Joost Brantjes Aliyev hield het land op de rails. In 2003 overleed Heydar Aliyev. De macht is overgegaan op Ilham Aliyev, zijn weinig charismatische zoon. Om de gasvelden te ontwik kelen en olie uit de Kaspische Zee te winnen, sloot Aliyev senior in 1994 contracten af met een consor tium van tien buitenlandse olie maatschappijen, ter waarde van 7,4 miljard Amerikaanse dollar. Geen wonder dan ook dat de hoofdstad Bakoe tegenwoordig consequent het voorvoegsel 'boomtown' krijgt. Overal wordt gebouwd en vooral vanaf zee is goed te zien hoeveel torenflats in de steigers staan. De komst van drommen olie-expats heeft Bakoe bovendien snel doen veranderen van suffe havenstad tot Westerse metropool op de grens van Euro pa en Azië, waar je alle grote mo denamen vindt en het ene restau rant na het andere zijn deuren opent. Het huidige Bakoe is dan ook een vreemde mengeling van een oude stad uit de zevende eeuw, met zo'n fraaie nieuwbouw dat je je af vraagt of de stad over een schoon heidscommissie beschikt. Het pa leis van de Shirvan Sjahs bijvoor beeld stamt uit de vijftiende eeuw, toen de Perzen over de stad regeer den. In 2003 is de restauratie afge rond en nu kun je de regenputten (cisternen) en cryptes bewonde ren, de hamam (badhuis) en de moskee. Aan de rand van de oude stad staat de Maiden Tower, een verde digingstoren waarover uiteenlo pende verhalen de ronde doen. Het meest tot de verbeelding spre kende is dat van een puissant rijke baron die zo verliefd werd op zijn eigen dochter, dat hij haar ten hu welijk vroeg. Het kind, verscheurd door de gedachte aan incest ener zijds en ongehoorzaamheid jegens haar vader anderzijds, verzon een list: als haar vader een toren zou bouwen zo hoog dat ze al zijn land kon zien, zou ze met hem trouwen. Metselaars bouwden en bouwden, maar telkens zei de dochter dat ze nog net niet al het land kon zien. Na maanden be klom ze dan toch de Maiden To wer. En boven stortte zij zich er vanaf Ie rijdt Bakoe uit langs monotone buitenwijken. In moordend tem po worden in aaneensluitende compounds vierkante huizen ge bouwd. Huizen die plaats moeten bieden aan allen die door de olie zijn aangetrokken. Een lint van as falt slingert erdoorheen en onze taxichauffeur scheurt er met zijn busje overheen. BRINKHOTEL ZUIDLAREN Brink o.z.ó 9471 AE ZUIDLAREN T: 050-409 12 61 E: info@tibrinkhotel.nl W: www.hethotel.nl Het Tulip Inn Brinkhotel Zuidlaren, in het centrum van het altijd levendige brinkdorp Zuidlaren, wordt vee! gebruikt als uitvalbasis voor fietsers. Zowel het Nationaal park de Drentse Aa als het unieke Zuidlaardermeer gebied bevinden zich op een paar minuten rijden van het hotel, waardoor u in een oogwenk tussen de flora en fauna van Drenthe staat. Ook de culturele steden Groningen en Assen worden veelal tijdens een fietstocht bezocht, om uit te rusten op een van de terrasjes. Wilt u uw (fiets)vakantie combineren met een bezoek aan de wadden eilanden, dan is Zuidlaren dé perfecte uitvalsbasis. Binnen een uur bent u al in één van de havens aan de Waddenzee. Het hotel beschikt over 2 restaurants, 2 terrassen, een bar met openhaard, comfortabele kamers, een sauna en een snelbruiner. 2x een overnachting 2x uitgebreid ontbijtbuffet 2x een uitstekend driegangen diner 1 dag fietshuur 1 fiets- of wandelroute Informatiepakket van de omgeving Prijs 21/7 - 30/9 '07, aankomst zo t/m wo: 119,-p.f Prijs 21/7 - 30/9 '07, aankomst do t/m za: 129,- p.F Normale prijs 149,- p.p. Prijs is exclusief toeristenbelasting-0,75 p.p.p.n. en reserveringskosten a €2,50 p.p. Aanbieding is alleen telefonisch te boeken onder vermelding von Wegener lezersactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 100