Buitenland Nieuw radioactief lek ontdekt Japan schokt vertrouwen in kerncentrales Tientallen doden door aanslagen in Pakistan 'Harnas bouwt aan echt leger' PZC Vrijdag 20 juli 2007 7 Meer Oekraïners ziek door fosforwolk kiev - Het aantal mensen dat in de Oekraïne is opgenomen in het zie kenhuis wegens vergiftigingsver schijnselen, is opgelopen tot ruim 140. Maandag ontspoorde een goe derentrein met een lading fosfor in de buurt van de Poolse grens en vloog in brand. Ruim duizend mensen zijn geëvacueerd. Inwo ners van het gebied wordt aangera den geen melk te drinken of land bouwproducten te gebruiken. Meer slachtoffers nu pubs langer open zijn londen - Sinds de Britten 24 uur per dag alcohol mogen schenken in de pubs, is het aantal alcohol slachtoffers verdrievoudigd. Eind 2005 werd een wet van kracht die pubhouders toestond om 24 uur per dag alcohol te schenken. Medewerkers van een Londens zie kenhuis meldden dat er in maart vorig jaar 250 alcoholslachtoffers bij de eerste hulp kwamen, tegen tachtig in maart 2005. Braziliaanse justitie eist sluiting vliegveld sao paulo - De Braziliaanse justi tie heeft de sluiting van het vlieg veld Congonhas in Sao Paulo geeïst. Het federale parket reageer de op de vliegtuigramp van dins dag bij de luchthaven, waarbij bijna tweehonderd doden vielen. Justitie vindt de veiligheid van het vliegveld onvoldoende en wil dat er geen toestellen meer landen en opstijgen. Een vliegtuig van een Braziliaanse maatschappij was tij dens regen van de baan gegleden en tegen bebouwing geraasd. Dochter zet verlamde oma bij het afval new delhi - Op een stapel afval in India is een halfverlamde, oude vrouw van 75 jaar gevonden. Vol gens de vrouw was zij op de afval berg achtergelaten door haar doch ter en twee kleinzonen die van haar af wilden. Haar drie dochters zouden altijd ruzie maken over wie er voor haar moest zorgen. Zij woonde bij haar jongste dochter, maar die had daar genoeg van. Duitser belt 'dubbel' niet handsfree in auto bonn - De politie van Bonn heeft een man een boete van 40 euro ge geven, omdat hij met beide han den bezig was met twee mobiele telefoons terwijl hij reed. De 25-ja- rige man belde met een telefoon die hij in zijn linkerhand hield. Te gelijkertijd sms'te bij met zijn rech terhand op een tweede mobiele te lefoon. Die drukte hij op het stuur om zo de auto te besturen. Chirac verhoord in verband met corruptie parijs - De Franse oud-president Jacques Chirac is gisteren ver hoord in verband met een corrup tiezaak uit de tijd dat hij burge meester van Parijs en leider van de gaullistische partij RPR was. De RPR werd gefinancierd door sala rissen aan partijleden die zoge naamd voor de gemeente Parijs werkten. Chirac is getuige, maar vervolging is niet uitgesloten. Weer iets mis met door aardbeving getroffen kerncentrale in Japan. kashiwazaki - Het Japanse atoom bureau heeft een nieuw radioac tief lek ontdekt bij de kerncentrale van Kashiwazaki, die bij de aardbe ving van maandag in het noord westen van Japan werd bescha- digd. Dat heeft het Japanse persbureau Kyodo gisteren gemeld. Het bu reau heeft geconstateerd dat er een kleine hoeveelheid radioactief jo dium uit de centrale is ontsnapt. Er zou geen gevaar bestaan voor het milieu en de bevolking. Kort na de aardbeving bleek al dat er radioactief water was weggelekt en woensdag werd bekend dat het om een veel grotere hoeveelheid ging dan eerder was gemeld. Ook is gebleken dat de zeven reactors tellende centrale op een breuklijn is gebouwd. De burgemeester van Kashiwazaki heeft de centrale voor onbepaalde tijd laten sluiten. Inspecteurs van de Commissie voor Nucleaire Vei ligheid die gisteren een bezoek brachten aan de kerncentrale heb ben de exploitant, het energiebe drijf Tepco, op de vingers getikt. Zij oordeelden dat het bedrijf niet adequaat heeft gehandeld na de aardbeving en dat er niet voldoen de voorzorgsmaatregelen waren ge troffen. De volksgezondheid is vol gens de commissie echter niet in gevaar gebracht door de gemaakte fouten. De regering van premier Shinzo Abe drong gisteren aan bij alle 55 kerncentrales in het land de be standheid tegen aardbevingen te onderzoeken. 3A Hoe kan iemand een kerncentrale bovenop een breuklijn bouwen? door Dylan de Gruijl KASHIWAZAKI - De glanzende bro chure die Rianne Teule, stralingsex pert bij Greenpeace, in Japan in haar handen kreeg geduwd, was een geruststelling. Een landkaart met 's werelds grootste kerncentra le toonde in kleurige lijnen de be kende breukvlakken in de aard korst. Zij waren niet meer actief, vermeldde de folder, dus het risico op ongelukken was minimaal. Dat was voordat de centrale na de drie heftige schokken van maan dag radioactief materiaal in zee loosde. Buizen scheurden, brand brak uit en afvalvaten vielen om. „Zij hebben gedaan of er niets aan de hand was", vertelt Teule. „Maar de centrale stond op een onbeken de breuklijn. Dan vraag je je af: hoeveel meer is nog niet bekend?" In het rampgebied overheerst de angst voor de toekomst van de kerncentrale, vertelt Teule telefo nisch vanuit Japan. „Er is meer ra dioactief materiaal geloosd dan aanvankelijk werd gezegd. Nie mand weet meer of het echt waar is wat wordt verteld." Het stralings gevaar lijkt mee te vallen, maar ie dereen vraagt zich af of het geen gekkenwerk is kerncentrales te bouwen in gebieden waar aardbe vingen voorkomen. „Ik kan me de verontrusting zeker voorstellen", zegt Arnold Geutjes van de Nucleair Research con sultancy Group. De organisatie be heert de onderzoeksreactor in Pet ten. „Maar een kerncentrale scha kelt altijd af bij een aardbeving." Ook de reactor van Petten heeft die beveiliging. Als zich door gas boringen plotseling heftiger aard schokken voordoen, stopt de kern splitsing en wordt de reactor di rect gekoeld. Voor kerncentrales in risicogebieden gelden zware bouw- 'De centrale stond op een onbekende breuklijn. Hoeveel meer is onbekend?' kundige eisen. Ook moeten die over meerdere 'back ups' beschik ken om de noodzakelijke koeling van de reactor te garanderen. Bernard Drost, hoofd seismologie bij het KNMI, is minder overtuigd van veiligheidsgaranties. Niets is bestand tegen de zwaarste krach ten uit het binnenste van de aarde. Dat de grootste kerncentrale ter wereld vlakbij een breuklijn is gebouwd, kwam deze week na een aardbeving aan het licht. foto Koji Sasahara/GPD Bovendien was de seismologische kennis tot begin jaren tachtig, toen de eerste kerncentrale in Kas hiwazaki werd gebouwd, nog ge ring. „Seismologie stond toen in de kinderschoenen", vertelt Drost, Ook nu zijn er nog onzekerheden. De breuk onder de Japanse centra les was niet bekend. Ook was de Radicale moslims slaan terug na bestorming van Rode Moskee. islamabad - Bij twee zelfmoord aanslagen gisteren in Pakistan zijn zeker 36 mensen omgekomen. On der de slachtoffers zijn vooral bur gers, maar ook agenten. Dat meld den de autoriteiten. Het grotendeels islamitische land wordt overspoeld door een golf van aanslagen sinds de recente be storming door het leger van een door moslimmilitanten geleide moskee in de hoofdstad Islama bad. Radicale moslims zwoeren wraak te nemen, wat de afgelopen dagen al bijna tweehonderd men sen het leven kostte. Voor het eerst was het zuiden het doelwit van een aanslag. In de stad Hub nabij Karachi vielen dertig do den onder wie zeven agenten, toen een zelfmoordenaar zichzelf bij een busstation opblies. Het is nog onduidelijk of de aan slag in Hub een reactie is op de be storming van de moskee of ver band houdt met acties van separa tisten in het nabijgelegen Ba luchistan. De agenten escorteer den een bus met Chinese arbei ders. De Chinezen bleven onge deerd. In het verleden zijn hier al vaker aanslagen gepleegd op Chi nezen. Chinese ondernemingen voeren grote projecten uit in de re gio waartegen veel weerstand be staat bij de separatisten. In Hangu in het noordwesten was een zelfmoordaanslag op een trai ningscentrum van de politie. Zes mensen kwamen om het leven toen een bestuurder van een met explosieven volgepakte auto een hek van het centrum ramde. De dader probeerde volgens de politie vermoedelijk het plein van het complex te bereiken waar honder den rekruten exerceerden. Hangu staat bekend als een bolwerk van Al Qaida en de Taliban. Veel van het geweld van deze maand speelde zich af in Noord- Waziristan, een stammengebied in het grensgebied met Afghanistan. Sinds zaterdag hebben aanslagen in het gebied aan tientallen men sen, overwegend militairen, het le ven gekost. beving heviger dan voorspeld. Kerncentrales kunnen worden be veiligd tegen aardbevingen met een kracht 7 of 8. Oudere gebou wen zijn daar vaak niet tegen be stand. „Daarom zouden alle centra les van twintig, dertig jaar oud zeer kritisch tegen het licht moe ten worden gehouden." Jeruzalem - Harnas heeft sinds vo rige maand twintig ton aan explo sieven de Gazastrook binnen ge smokkeld. Ook zou het bezig zijn luchtafweergeschut en antitankwa pens aan te schaffen. Het zou twaalfduizend mannen onder de wapenen hebben. Dat heeft een Is raëlische legerfunctionaris be weerd op voorwaarde van anoni miteit. Vroeger kostte het Palestijnse strij ders maanden of jaren om zoveel explosieven in Gaza te krijgen, maar sinds de machtsovername vo rige maand door Harnas gaat het een stuk makkelijker. Hamas is sinds Israël zich twee jaar geleden terugtrok uit Gaza 'lichtjaren' voor uitgegaan wat zijn slagkracht be treft, zei de functionaris, en na de machtsovername is de smokkel vanuit Egypte nog eenvoudiger. Harnas verwierp de beschuldigin gen. Israël poogt volgens Harnas een excuus te creëren om de bele gering van Gaza aan te scherpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7