van de ene verbazing in de andere Bioparkplan lijkt op kaartenhuis Q^lona O^ïs 7. 50% Motorgebrul in Cadzand-Bad Vitalisering Kapellebrug Moonlight Cruises 28 juli 4 aug. 2007 z PZC Vrijdag 20 juli 2007 27 LADYCARE ALLEEN OP AFSPRAAK BADKLEDING Van Tilburghstraat 37 - Driewegen (Zuid-Beveland bij Goes) - 0113-653177 Cadzand-Bad - Ooit al eens het ge luid van een vliegtuigmotor van ïo.ooo pk gehoord of beter, erva ren? Het kan komend weekeinde in Cadzand-Bad waar zaterdag 21 juli het jaarlijkse regionale tractor pullevenement wordt gehouden. De organisatie van het evenement, waarvan het wedstrijddeel meetelt voor de nationale competitie, is in handen van het team De Regt uit Biervliet. De wedstrijden worden gereden op een kleibaan, die voor de gele genheid is aangelegd met klei uit de Betuwe. Het wedstrijdprogram ma begint 's middags met 500 kilo vrije klasse, gevolgd door de twee- wielers met een gewicht tot 950 ki lo. De echt grote jongens - vrije klasse 4500 kilogram - komen als laatste aan bod. In deze klasse doet ook de Green Spirit van team De Regt met zijn vliegtuigmotor mee. In het centrum van de stad is het heel druk. In totaal worden anderhalf miljoen bezoerkers verwacht. foto's Peter Nicolai Het plan voor een biopark in de Kanaalzone lijkt op een kaartenhuis. Want wat als Nedalco afhaakt? De kans dat de nieuwe bio-ethanolfabriek van de Koninklijke Nedalco ook daadwerkelijk in Sas van Gent wordt gebouwd, is de voorbije week een stuk kleiner geworden. De nieuwe fabriek, die een sleutel positie moet gaan innemen in het Zeeuws-Vlaamse bioparkmodel, vergt een investering van 150 mil joen euro. Nedalco heeft het Rijk gevraagd om 40 miljoen euro sub sidie, maar het Rijk wil slechts 11,6 miljoen euro honoreren. Het res tant moet het bedrijf maar bijeen- vissen in Brussel, Middelburg of Terneuzen. ANALYSE door Conny van Gremberghe Brussel of liever Europa lijkt niet waarschijnlijk, omdat Nedalco voor het Sasse initiatief geen bui tenlandse partner heeft. Directe steun mag Brussel niet verlenen. Ook de provincie Zeeland kan on mogelijk zelf met een fikse miljoe nensubsidie op de proppen ko men. En de gemeente Terneuzen? Die heeft dat soort subsidiebedra gen niet eens voor handen. Het leek allemaal zo aardig. Een conglomeraat aan bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone zou profiteren van elkanders afvalstof fen en -water, biomassa, warmte en C02. De nieuwe fabriek van Ne dalco moest in het geheel een spilfunctie gaan vervullen. Uit de reststoffen van buurman Cargill (tarwesludge) zou Nedalco bio- ethanol kunnen maken, een bio brandstof Bij dat proces komt warmte vrij en CO, die Nedalco vervolgens weer zou kunnen leveren aan de glas tuinbouw in de polders rond de Axelse Vlakte. Nedalco kan vooralsnog niets. De geplande fabriek blijft voorlo pig in zijn papieren stadium. Net als trouwens de hele glastuinbouw in de Kanaalzone. Die laat voorlo pig nog wel even op zich wachten. Cargill blijft voorlopig zijn restzet- meel gewoon aanwenden voor de produktie van veevoer. Yara, een andere potentiële leve rancier van warmte en gas voor tuinders, gaat vooralsnog ook ge woon door met het verhandelen van zijn industriële gassen aan klanten die er netjes voor betalen. Het klonk allemaal nogal lyrisch in februari. Samenwerken, nieuwe initiatieven, innoverend, duur zaam, tweeduizend banen wel licht op termijn, een half miljard aan investeringen... Het enige bedrijf dat de voorbije maanden - binnen de bioparkge- dachte - aan de weg heeft getim merd, is Heros in Sluiskil, dat met de nieuwe vestiging van Rosen- daal Energie (biobrandstoffen) op het eigen terrein wat resultaat heeft geboekt. Ook op de Mossel- banken wordt nog gewerkt aan op slagdepots voor Oil Tanking en het Spaanse Biofueling. Maar het blijft daarbij. Van stromen aan rest warmte, energie en gassen van het ene bedrijf naar het andere, van in teractie, van innovatieve activiteit is evenwel nog geen sprake. Als de toekomst van het biopark- project afhangt van een Haagse subsidie, dan heeft het een funda ment van een kaartenhuis. KAPELLEBRUG - De gemeente Halst werkt aan plannen voor een nieu we bestemming van de voormali ge Casinoclub Hulst en de naastge legen sokkenfabriek van Lybeert in Kapellebrug. De Terneuzense projectontwikke laar N. Boussen heeft de sokkenfa briek aan de Gentsevaart gekocht. Lybeert is nog wel in bedrijf Direc teur H. Lybeert huurt het pand nu voor onbepaalde tijd van Boussen. Hij heeft nog geen idee wanneer zijn contract wordt opgezegd en wat zijn huurbaas met het fabrieks gebouw van plan is. Ook de naast gelegen voormalige Casinoclub Hulst is eigendom van Boussen. Het pand staat sinds 2002 leeg en brandde in maart 2004 gedeeltelijk uit. Sindsdien is er niks aan het pand gedaan. Wethouder P. Weemaes van Hulst bevestigt dat gewerkt wordt aan een nieuwe invulling voor de ver pauperde inkom van Kapellebrug, maar de precieze plannen wil hij nog niet kwijt. Boussen was niet bereikbaar voor commentaar. www.rederii-diikhuizen.nl 0118-419367

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67