Zeeland Zorgsaam betaalt zieke alfahulp zelf Op de Gentse Feesten val je Verkoop stadhuisje Sint Anna ter Muiden is nog niet beslecht IJzendijke in de startblokken voor folkloristische dag mm Verkeerd lichaam 26 I Vrijdag 20 juli 2007 PZC Directeur verwacht dat tekorten tot enkele tonnen op zullen lopen. door Conny van Cremberghe terneuzen - Cliënten van Zorg saam in Zeeuws-Vlaanderen hoe ven niet zelf het salaris van hun al fahulp betalen wanneer die door ziekte geveld is. Zorgsaam neemt, net als in het verleden het geval was, de betaling van de hulpen voor rekening. „We hebben nooit anders gedaan. Nu kan er wel ge steld worden dat met de invoering van de Wet maatschappelijke on dersteuning regels veranderd zijn, maar het kan natuurlijk nooit zo zijn dat mensen die al zo van in stanties afhankelijk zijn door ande re regels in de steek worden gela ten. Daar doen wij als zorginstel ling niet aan mee", zegt Zorgsaam- directeur Arnold Schelfhout. Volgens de directeur van de Zeeuws-Vlaamse zorginstelling zul len de tekorten van zijn instelling door het bekostigen van de ziekte- gelden van de alfahulpen verder oplopen. Op Walcheren, waar col lega-instelling Zorgstroom het ziek- tegeld voor alfahulpen voor reke ning neemt, schat men in dat het PW 'Hopelijk resulteert het overleg tussen koepelorganisatie en staatssecretaris over gerezen pro blemen in nieuwe afspraken en komt er wat rust voor de sector' extra tekort oploopt tot een ton. Schelfhout denkt eerder aan 'enke le tonnen.' „Duidelijk is wel dat we ook voor dit probleem in sa menspraak tussen zorgverzeke raars en gemeenten een oplossing moeten vinden. We kunnen de medewerkers niet laten vallen, maar ook de patiënten niet", aldus Schelfhout. De Zorgsaamdirecteur ziet - on danks allerlei consternatie rond de Wmo - wel enige verbeteringen in de thuiszorgverstrekking. „De rijks overheid delegeert een belangrijke zorgtaak naar gemeenten die er ei genlijk niet op berekend zijn. In Zeeland is in gezamenlijkheid ge tracht om de overgang zo goed mo gelijk te laten verlopen. Dat alles zich nog wat moet zetten, is vol gens Schelfhout begrijpelijk. „Voor een zo'n ingrijpende operatie had een overgangsperiode van enkele jaren moet gelden. Nu is het nog wat behelpen, maar op het gebied van bijvoorbeeld het indiceren van patiënten zie ik hier toch verbete ringen. De mensen die de indica ties doen, leren dat ook. Natuurlijk moet alles nog beter en moeten er meer huisbezoeken komen. Dat zal volgende week, als de staatsse- crtaris samen met de landelijke koepel van zorgverstrekkers en ge meenten over de gerezen proble men overlegt, wel weer aan de or de komen. Hopelijk volgen er nieu we afspraken en wat rust voor de sector." IJZENDIJKE - Het is één van de grootste toeristische evenementen van Zeeuws-Vlaanderen: de folklo ristische dag in IJzendijke. In 'Petit Paris' is inmiddels alles in gereedheid voor de 36e editie. Die begint zoals gebruikelijk met een optocht van ringrijderspaarden en -sjezen, onder aanvoering van muziekgezelschap Geduld Over wint. Want paarden en ringrijden vormen het hart van de folkloris tische dag. Na de optocht (9.30 uur) en de officiële opening (10.00 uur) gaan de trekpaarden draven op de Markt. De ring- rijdwedstrijden duren de gehele dag. Ook in de straten rondom is er 7SE ALMANAK Hij is rood, groot en erg aanhanke lijk. Liefst ligt hij op schoot. Gaat er vanuit dat zijn menselijk perso neel de deur voor hem open doet, zodat hij niet door het kattenluikje hoeft. Vindt het zeer vanzelfspre kend dat zijn diner op tijd wordt geserveerd en protesteert luid miau wend als het hem te lang duurt. Scherpt zijn nagels bijvoorkeur Kip, cultuur en vette hap domineren het centrum van Gent. door Raymond de Frel cent - Kom zeg! Natuurlijk durft het jochie dat 'standbeeld' wel een paar centjes te geven. Stoer stapt- ie naar voren, laat de muntjes in een pet kletteren en schrikt zich een hoedje. Het standbeeld leeft! Het wil hem een hand geven! Het ventje weet niet hoe snel hij weer in zijn veilige buggy moet ploffen. Blèèèh! De Gentse Feesten? Nóóit meer! Mama heeft hem amper tien me ter verder geduwd, staat daar alweer een engerd met een trollen- neus en een dierenpak. Maar gelukkig, nu zijn er talloze benen van toeschouwers waarachter hij zich kan wegstoppen. Ja, het is de ze woensdagavond op de 164e edi tie van de Gentse Feesten druk. Ontzettend druk. Vanzelfspre kend, het is vakantietijd. Maar er moeten de volgende dag toch ook gewoon nog Gentenaren werken? Daar is helemaal niets van te mer ken. Neem bijvoorbeeld de Oude Beestenmarkt, waar de Vlaamse zanger-gitarist Luc De Vos met zijn band Gorki rond half tien een spetterende show weggeeft. De Beestenmarkt is meer dan 'volzet', er kan geen kip meer bij. En dus rest er niets dan af en toe springen om boven het hek toch een glimp van het spektakel op te vangen. Over kippen gesproken. Het ge meentebestuur van Gent koos dit jaar voor een simpele scharrelkip op de affiches van het cultureel volksfeest. Schepen van feestelijk heden Lieven de Caluwé lichtte die keuze een paar maanden gele den in geuren en kleuren toe. „Kip pen zijn verstandige dieren, die weten hoe te genieten, 's Morgens springen ze van hun stok en begin nen welgemutst een dag te scharre len, kakelen, eten en pronken. En ze leggen elke dag een ei. Kortom, kippen hebben een gezonde le venshouding. Scharrelen, kakelen, pronken en je ei kwijt kunnen, dat komt helemaal overeen met de Gentse Feesten." 'Het gaat in Gent vooral om kijken en bekeken worden. En er valt héél wat te zien' De Caluwé heeft helemaal gelijk, hoewel op sommige plaatsen in het centrum vanwege de drukte een vergelijking met een legbatte rijkip meer op zijn plaats zou zijn. Maar inderdaad, het gaat in Gent vooral om kijken en bekeken wor den. En er valt héél wat te zien. Straatartiesten natuurlijk, op elke hoek van de straat klinkt er wel muziek, geschreeuw en geklap. van alles te doen. Zoals de jaar markt en demonstraties van am bachtslieden, zoals kantklossen, glasblazen en manden maken. Ook zijn er exposities. Deze activi teiten starten al om 9.00 uur. Het koor Saint David's Minstrels en Geduld Overwint treden om 13.30 uur op in de hervormde kerk. Op de bolbaan begint dan ook het krulbollen. Het eind van de folklo ristische dag is om 19.30 uur met een openluchtconcert door het Haspengouws Jeugdorkest" uit Tongeren. Voor (oud-)dierenarts Pol van de Vijver is het overigens een speciale dag. Hij stopt als orga nisator en voorzitter van de stich ting. Tijdens de feesten is er praktisch op elke hoek van de straat wel een straat artiest te vinden. De grootste attractie zijn echter toch de bezoekers zelf. Wat is er nou mooier dan te observeren hoe er smakelijk wordt gekliederd met Zeeuwse mosselen, die tradi tiegetrouw weer gretig aftrek vin den op de feesten? En wat te den ken van de kleding van menig feestganger? Ieder zijn smaak na tuurlijk, maar als je bedenkt dat bijna al die mensen in de och tend voor de spiegel stonden en dachten 'ja zeg, dit staat leuk', kan je je op een terras uren verma ken. Gekke hoedjes, vieze knie kousjes, foute leggings en korte rokjes... op de Gentse Feesten val je van de ene in de andere verba zing. De stadsdiensten verwachten dat na de laatste dag (maandag) de tel ler stopt op ongeveer anderhalf miljoen bezoekers. Meer moeten het er ook echt niet worden. Optre dens van straatartiesten zorgen voor ophopingen op de wegen naar de hoofdpodia. En daar een maal aangekomen, is schouder- aan-schouder-werk haast een ze kerheid. De Oude Beestenmarkt is dus al volgepakt met mensen, het Sint Baafsplein is dat om tien uur bij het optreden van de Lalalovers ook al bijna. Het caribisch getinte Polé Polé Festival, op de Graslei? Idem dito. Iets rustiger, en daardoor veel ge moedelijker, is het in het Baudelo- park, dé plek waar studerend Gent kuiert en luiert onder groen ver lichte bomen. Hier ruik je even geen braadwors ten en hamburgers, hier even geen lawaai, hier kan je de drukte hele maal aan je voorbij laten gaan. Biertje erbij, wat wil een mens nog meer? Misschien dat het in een glas in plaats van een plastic beker zit? Pech gehad, dat mag sinds dit jaar om veiligheidsrede nen niet meer. Wie op straat ge zien wordt met glas, riskeert een boete. Een ware Duveldrinker in de Belfortstraat heeft daar lak aan. „Ja daag, Duvel in een plastic be ker. Dan liever een bekeuring!" Dl Programma van de Gentse Feesten: www.gentsefeesten.be. Busdiensten vanuit Zeeuws-Vlaande ren op www.veolia-transport.nl. Tip? redactie@pzc.nl aan de lerenfauteuil in plaats van aan de bomen in de tuin en ligt het liefst hele dagen te slapen op een lekker warm plekje. Tot dusverre het portret van een heel normale kater. Toch is Reus, want zo heet-ie, anders. Hij zit in het verkeerde lichaam. Want hij lust alles. Maar absoluut geen vis. B en W Sluis willen vandaag definitief besluit over verkoop. door René Hoonhorst SINT ANNA TER MUIDEN - Burge meester en wethouders van Sluis hopen vandaag definitief te beslis sen wie het stadhuisje in Sint An na ter Muiden mag kopen. De Vlaamse kunstenaar Elie Lam bert had nog tot vrijdag - in plaats van tot donderdag, zoals wethou der Carien Bolijn eerder deze week dacht - tijd om 325.001 euro op rekening van de gemeente te storten. Lambert liet overigens eer der deze week weten dat hij zijn bij inschrijving gedane bod ge stand doet. Hij vroeg uitstel van betaling aan omdat de taxateur van zijn bank het stadhuisje aan het Marktplein niet in zou mogen. Maar als dat klopt, moet de kunste naar de gemeente inschakelen. „Want natuurlijk moet er gelegen heid zijn om het pand door een ex pert te laten bekijken", meldde een woordvoerster. Lambert zegt zich wettig eigenaar van het pand te voelen en accep teert niet dat de gemeente het pand aan een ander gunt. Wethou der Bolijn houdt het tot nu toe bij de constatering dat hij op tijd het volgens contract overeengekomen bedrag moet betalen. Als hij na de uitsteltermijn nog niet aan zijn ver plichtingen voldoet, gaat het pand - zoals in de notariële voorwaar den is opgenomen - naar de twee de hoogste bieder: de Belgische buurman van het stadhuisje. Vlaamse kandidaat-koper Lam- bert zegt dat Sluis afgesproken bedrag krijgt, maar claimt dat zijn bankman stadhuisje niet in mag voor taxatie van pand. Het liberale raadslid Christian van de Vijver, die zelf aan het Markt plein in Sint Anna woont, vindt dat de nieuwe situatie de weg vrij maakt voor een andere koper. In plaats van het pand aan haar Bel gische buurman te gunnen, die 'slechts enkele weken per jaar op Sint Anna is', kan de gemeente het pand beter verkopen aan Woongoed Zeeuws-Vlaanderen. De corporatie bood ruim zestien mille meer dan de door het college vastgestelde bodemprijs van 215.000 euro. Woongoed zal een 'goed huisvader' zijn, weet Van de Vijver. Al is het maar omdat de cor poratie eerder bekend maakte dat het pand gebruikt kan blijven wor den voor exposities, voorleesavon den en andere kleinschalige cultu rele uitingen. Voor welke optie het college van Sluis kiest, moet vandaag blij ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 66