Binnenland KI Onrust bij thuisfront Uruzgan groeit Valiumverkrachter krijgt tien jaar wegens grof seksueel misbruik zeeuws museum middelburg kunst kijken voelen, Koper gestolen uit windmolens PZC Vrijdag 20 juli 2007 I 5 DE PLEK VOOR EEN UITGESPROKEN STIJL IN MODERNE WOONINRICHTING! Kaaistraat 9-13 Kortgene Tel. (0113) 30 24 30 DE WOON V pniTURE &F00D. fTFN terras www.zeeuwsmuseum.nl LELYSTAD - Energiebedrijf Nuon zet camera's in om zijn windmo lens te beveiligen tegen koperdie- ven. Gisteren werd bekend dat uit twee turbines langs de IJsselmeer- dijk in Flevoland - bij Lelystad - ko peren kabels werden gestolen. In totaal namen de dieven 450 meter aan koperen kabels mee. Nuon had al plannen voor het plaatsen van camera's, maar dat was met het oog op onderhoud. De dieven hebben volgens Nuon 'met gevaar voor eigen leven' hun actie uitgevoerd. Op vijftig meter hoogte zaagden zij drie stevige ko peren kabels door die de stroom vanaf de wieken geleiden naar het stroomnet. In een van de windmo lens lag een reservekabel, die ook werd meegenomen. Sassenheimer vierde seksuele lusten bot op zijn slachtoffers. door Anton Diedrich SASSENHEIM - De 'valiumverkrach ter' uit Sassenheim is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf Tegen de 26-jarige man, die terecht stond voor vier verkrachtingen en een poging tot verkrachting, was de maximumstraf van zestien jaar geëist. De rechtbank sprak de man vrij van een van de vier verkrachtin gen. Het slachtoffer red pas meer dan een jaar na het voorval aangif te, nadat de volledige naam en fo to van de verdachte waren vrijgege ven in een opsporingsbericht op televisie. De zaak van de valiumverkrachter werd groot nieuws door dat opspo ringsbericht, op 10 april vorig jaar. Het komt zelden voor dat de volle dige naam en foto van een ver dachte openbaar worden gemaakt. Justitie meende dat er groot gevaar bestond voor herhaling van de ge welddadige verkrachtingen, waar bij de man zijn slachtoffers een verdovend middel toediende. Hij werd enkele maanden later opge pakt in Brazilië, waar hij vier maanden lang in de gevangenis op uitlevering naar Nederland wacht te en gedurende die tijd veelvuldig werd verkracht door bewakers en medegevangenen. De rechtbank wilde de man, die steeds heeft ontkend, een lange ge vangenisstraf opleggen. De maxi mumstraf zou echter in geen ver houding staan tot andere straffen die voor zedendelicten of zelfs moord worden opgelegd, oordeel den de rechters. De man heeft 'op grove wijze zijn seksuele lusten gebotvierd op zijn slachtoffers', oordeelde de recht- Man die slachtoffers weerloos maakte met een verdovend mid del in hun drankje, krijgt tien jaar celstraf voor drie verkrachtin gen en een aanranding. bank. Hij maakte de meisjes weer loos door een verdovend middel in hun drankje te doen en ver krachtte hen vervolgens vaginaal, anaal en oraal, waarbij hij min stens een keer in de mond van een slachtoffer heeft geürineerd. Een meisje stopte door de verkrachting even met ademen, een ander slachtoffer werd wakker in haar ei gen braaksel. De man was niet aanwezig tijdens het voorlezen van het vonnis. Zijn advocaat weigerde na afloop com mentaar. Het Openbaar Ministerie meldt 'tevreden' te zijn met de op gelegde straf. „Tien jaar is een for se straf voor drie verkrachtingen en een aanranding", zegt een woordvoerster van het OM. Zij meldt dat er nog drie zaken in voorbereiding zijn tegen de vali umverkrachter. De Braziliaanse au toriteiten moeten eerst bepalen dat hij ook voor die beschuldigin gen zou zijn uitgeleverd, vervol gens begint justitie de rechtszaak. De uitkomst van die zaken zou zijn straf kunnen verlengen. Moeilijke tijden voor familie en vrienden van troepen in Afghanistan. door Floor Ligtvoet en Remko Tanis DEN HAAG - Achter de bijna twee duizend Nederlandse militairen in Afghanistan gaan duizenden fami lieleden en vrienden schuil. De op lopende spanning in Uruzgan mist ook bij hen zijn uitwerking niet. Dagenlang deed Lisette uit Noord-Brabant de radio niet aan. „Toen mijn man vrijdag weer weg ging, heb ik een paar dagen alleen maar voor me uit zitten staren. Het is leeg, in mijn lijf en in mijn huis. Ik dwing mezelf dan tóch de telefoon te pakken en af te spreken met een vriendin. Maar als ik daar na weer thuiskom, is het gat tien meter dieper." De man van Lisette, sergeant-ma joor Hans, vertrok op 27 februari naar Uruzgan. Omdat zijn uitzen ding ruim een half jaar duurt, mocht hij deze maand twee we ken op verlof naar huis. In die pe riode werd een zware aanslag ge pleegd op de markt van Deh Ra- wod, waarbij zeventien Afghanen en de Nederlandse luitenant Tom Krist sneuvelde. Zeven van zijn col lega's raakten gewond. Een week geleden is Hans voor de tweede keer vertrokken naar Uruzgan. „Dit afscheid was totaal anders", vertelt Lisette, die niet met haar achternaam in de krant wil. „De eerste keer was het in Uruzgan nog redelijk rustig. Nu denk je: dat was stilte voor de storm. Je weet nu naar wat voor gebied hij terug gaat. Sinds april, toen de eerste Ne derlandse militair er door oorlogs geweld sneuvelde, zit ik continu in spanning. Ik kijk geen Journaal. Ik wil niet horen wat daar gebeurt. Als er iets met mijn man is, zoekt Defensie wel contact. Maar ontlo pen kan je het niet. Via vrienden en familie hoor je het toch. Dat is heel angstig." Een week geleden vetrok Hans opnieuw naar Afghanistan. Zijn vrouw Lisette hielp hem inpakken. Dat Marina van der Vlies soms be nauwd was om het welzijn van haar zoon liet zij hem niet mer ken. „Je stopt het weg. Hij was boordschutter van een tank in Tarin Kowt. Voor hem was het daar moeilijk genoeg. Ik wilde hem steunen en niet tot last zijn." Haar zoon keerde voortijdig terug. Hij scheurde zijn meniscus aan twee kanten toen hij achter een van de dakplaten van zijn YPR-pantservoertuig bleef hangen en in Nederland moest worden be handeld. Daar bleek zijn herstel langer te duren dan gedacht. Pech, maar ook geluk. Benny was thuis voordat in Uruzgan de zwaarste ge vechten van de missie uitbraken. „Het gaf me een dubbel gevoel. Als moeder ben je hartstikke blij dat-ie thuis zit, maar het was ook jammer. Voor Benny was het beter als hij weer had teruggekund. Zijn lichaam zit nu hier, zijn hoofd is nog daar." Inno Hagenbeek coördineert de te lefooncirkel van vrijwilligers die is opgericht om achterblijvers een luisterend oor te bieden. „Je merkt 'Ik kijk geen Journaal meer. Ik wil niet horen wat daar gebeurt' dat het thuisfront ongeruster wordt. Zeker nu er militairen zijn gesneuveld." Familie en vrienden doen vaker een beroep op de vrij willigers, die zelf ook familieleden hebben die in Uruzgan gelegerd zijn. „We hadden eerst maar enkele bel lers per maand. Nu zijn dat er toch wel zeventien a achttien." Soms moeten ze hun ei kwijt, maar zit ten buren en vrienden niet te wachten op wéér een verhaal over die militair, vertelt hij. „Anderen weten dat hun zoon regelmatig op patrouille gaat. Zij bellen op als ze op het nieuws zien dat een mili tair gereanimeerd wordt in een tank." Marina weet precies hoe ouders zulke beelden ervaren. „Dan voel je het hart in de keel", zegt ze. „Dan wil je gelijk weten: waar is het gebeurd? Was het zijn een heid?" Defensie zelf springt uiterst voor zichtig om met het thuisfront. Fa milieleden wordt afgeraden om hun verhaal te doen bij journalis ten. Zij moeten niet traceerbaar zijn. Vorig jaar werden ongeveer tien families van uitgezonden mili foto Bert Jansen/GPD tairen telefonisch lastiggevallen. Het werd als bedreigend ervaren. De politie noemde het overlast, er was geen sprake van serieuze be dreigingen. Om zo voorzichtig mogelijk te zijn, spreken Lisette en haar man soms in codetaal over de telefoon. „Het zijn open lijnen, dus moet je voorzichtig zijn met wat je zegt. Ie dereen kan meeluisteren." Dus ook de Taliban. „Soms merk ik dat er bij hem meer zit dan hij wil of kan vertellen. Dan zit ik echt met mijn handen in het haar." Benny vertelde bijvoorbeeld dat hij snoep jes ging kopen maar dat hij er aan zeven genoeg had, vertelt Marina. „Dan wist ik genoeg. Hij zou op patrouille gaan en hoopte binnen een week weer terug te zijn." Over twee maanden komt Hans weer thuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5