Boonen geveld door een 'kieken' Moreau zit in verkeerde waaier «ITX5u,t PZCI39 43 Tour s Frances Robert Hunter boekt de tweede dagzege voor de Engelse wielerploeg Barloworld. foto Oliver Weiken/EPA Vrijdag 20 juli 2007 Gekwetste Vinokoerov begint zich weer wat beter te voelen Op Tholen is voor de eerste keer een wielerklassieker Tip? sport@pzc.nl Belg wordt gehinderd door val Dean, Hunter pakt de dagzege. door Ad Pertijs MONTPELLIER - Niet Tom Boonen, maar Robert Hunter won de mas sasprint van de elfde Touretappe in Montpellier. Daar baalde de Belg stevig van. In in laatste kilome ter werd hij op de laatste rotonde het slachtoffer van een schuiver van Julian Dean. Je moet een 'kieken' (kip zonder kop) zijn om met zo hard een bocht van 90 graden in te gaan. Toen schoof datzelfde 'kieken' vlak voor me op zijn buik en moest ik in de remmen en met mijn voet aan de grond. Nog een geluk dat ik niet met mijn hoofd door de drang hekken ben gevlogen." Boonen baalde niet zozeer van de gemiste kans op een tweede ritze- ge als wel op het feit dat hij een gouden slag had kunnen slaan in de strijd om de groene trui. Veel van zijn concurrenten (onder meer Zabel en Hushovd) waren achterop geraakt. „Ik had die trui vandaag zo goed als veilig kunnen stellen", foeterde Boonen. „Dan had ik met een ge rust gevoel de lastige etappe van morgen (vandaag) kunnen aan gaan." Zijn ploegmaat Steven de Jongh baalde evenzeer. „We zijn Astana gaan helpen puur voor de groene trui. En dan gebeurt er dit." Robert Hunter profiteerde in alle opzichten van de pech van Boo- Hunter haalt de tweede zege voor Barloworld binnen. Hij is de eerste coureur van het Afrikaan se continent die een Touretappe op zijn naam schrijft. nen. De Zuid-Afrikaan van Bar loworld won de rit, door Cancella- ra nipt voor te blijven. En hij na derde Boonen in het puntenklasse ment tot elf punten. Hij is de eer ste Afrikaanse coureur die in de Tour een ritzege heeft behaald. Barloworld kwam via een wildcard de Tour binnen. De kleine ploeg won al eerder een rit met Mauricio Soler. „Niet veel ProTour-teams doen het beter dan wij. In het be gin vroegen velen zich af wat wij te zoeken hadden in de Tour. Ik merk nu dat het respect voor ons team aan groeien is." Respect dat de Duitser Patrik Sinke- witz volgens de Zuid-Afrikaan woensdag compleet verloren heeft, nadat bekend werd dat hij is ge pakt is op testosteron, „ie hebt nu eenmaal stomme mensen, die voordeel proberen te halen uit de jongste ontwikkelingen. Het is mooi dat ook hij uiteindelijk wordt gepakt." „Veel mensen denken dat andere sporten geen dopingproblemen hebben. Vergeet het maar. Als je ze net zo diep durven graven in hun sport als de wielersport het doet, vind je ook veel meer." Franse renner verliest drie minuten en zakt in het klassement. door Alexander van Eenennaam MONTPELLIER - In de verkeerde waaier zitten is een nachtmerrie voor een klassementsrenner. De Fransman Christophe Moreau (AG2R) verloor gisteren in de elfde etappe van de Ronde van Frank rijk veel kostbare tijd omdat hij kort na de ravitaillering de slag miste. De Rabobankploeg werd gewaar schuwd voor de lastige omstandig heden bij de bevoorrading. „Adri van der Poel reed gasten rond en belde ons al en ook de twee men sen van de ravitaillering vertelden ons dat het smal en winderig was", aldus ploegleider Erik Dek ker. „Nu denk ik dat de mee. e ploegen wel op de hoogte waren, maar er zullen ook teams zijn waar anderen niet zo goed mee denken." Dekker: 'Astana was voorbereid, want die ploeg begon keihard te rijden' Voorkennis is één, maar dan gaat het er nog om in de voorste 'waaier' te komen. „Het is een kwestie van vooraan zitten, als je erbij wilt zijn in de voorste waaier, zo simpel is het. Als de wind van de zijkant komt, gaan de renners schuin achter elkaar rijden. Als de weg overgaat in de berm, is het rij tje vol en dan gaan de anderen daar in een rechte lijn achterrij den, grasmaaien noem ik dat. Daar mussen zat goed, hij liet zich niet verrassen. Hij was met een aantal Rabo-renners (Denis Mentsjov, Grischa Niermann en Bram de Groot) alert. „Astana was ook voorbereid, want die ploeg begon keihard te rijden", had Dekker gezien. Moreau, die in MONTPELLIER - De zege van Robert Hunter betekende niet alleen de eerste Zuid-Afrikaanse ritwinst in de geschiedenis in de Tour. Nog nooit eerder ook had iemand van het Afrikaanse continent een etap pe gewonnen. Met Zuid-Afrika komt het aantal nationaliteiten dat in deze Tour een rit heeft gewonnen op tien. België (Steegmans en Boonen) en Zwitserland (Cancellara 2) moch ten twee keer juichen. Australië (McEwen), Italië (Pozzato), Noor wegen (Hushovd), Duitsland (Ger- demann), Denemarken (Rasmus sen), Colombia (Soler), Frankrijk (Vasseur) en Zuid-Afrika ieder één keer. Het record in de Tour staat overigens op twaalf verschillende nationaliteiten. Dat was in 2002. breekt het dan ergens, want geen mens houdt dat vol. Het gat dat dan ontstaat, wordt alleen maar groter. Dichtrijden kan niet." Gele-truidrager Michael Ras het begin van de koers nog ten val was gekomen, verloor uiteindelijk meer dan drie minuten op Ras mussen en zakt naar plaats veer tien in het algemeen klassement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41