Slechts één boek niet teruggebracht Gratis de nieuwste boeken lezen op de Brouwersdam Vrolijk gekleurde zitzakken van Fatboy slingeren in het rond, een ouderwetse rie ten strandstoel staat er uitnodi gend bij. Daarnaast nog een lig stoel, een grote picknicktafel met daarop felblauwe mandjes met tijd schriften erin en een schaak- en damtafel voor de liefhebber. Dit sa men is 'terras' van de strandbiblio- theek. „De tijdschriften worden ge sponsord door Sanoma en mogen zelfs zonder inschrijving gelezen worden", vertelt Lindsay Pelt (22). Samen met collegaatjes Emma Hoek (18) en Yvonne Auperlee (16) runt ze deze zomer de strand bibliotheek. De bibliotheek zelf is niet meer dan een gehuurde con tainer. Maar eenmaal binnen zie je daar niets van. Langs de wanden staan zes open kasten vol met boe ken. „Van peuterboekjes, prenten boeken, detectives, romans tot in formatieve boeken en strips", somt Lindsay op. Er is een gezelli ge strandsfeer gecreëerd met be hulp van schelpen, reddings boeien, zeesterren en zand op de grond. „Dat vinden een hoop men sen wel een beetje vreemd", lacht Lindsay. Boeken die in een gewone biblio theek vaak tijden uitgeleend zijn, staan hier gewoon op de plank. Deze populaire boeken zijn spe ciaal voor de strandbibliotheek aangeschaft. Dit kan dankzij subsi die van de provincie Zuid-Hol land. De overige komen uit Biblio theek Zuid-Hollandse Delta. Hier door is het aanbod zeer divers, er is zelfs een plank vol Duitstalige boeken. Uiteraard zijn populaire boeken erg in trek. „Hippe schrij vers zoals Saskia Noort (Nieuwe Buren), Khaled Hosseini (De Vliege raar), Kluun (De Weduwnaar) en Jill Mansell (Ondersteboven) wor den veel gelezen." Maar ook naar informatieve boeken is veel vraag. „Boeken over cocktails, trendy kookboeken, fotoboeken van ste den en streekgidsen zijn natuurlijk ideaal om op het strand door te bladeren. Jonge lezertjes vinden Zelfs de reddingsbrigade komt wel eens een stripboek lenen. doe-boeken erg leuk. Vooral doe-het-zelf-op-hetstrandboeken, hoe ze een kasteel of vlieger moe ten bouwen bijvoorbeeld." Strip boeken zijn bij jong en oud popu lair. „Zelfs de reddingsbrigade komt wel eens een strip halen", vertelt Lindsay. Naast boeken heeft de strandbieb ook de nieuwste snufjes op leesge- bied. Zo kun je een luisterhoek of e-book lenen. „Vorig jaar waren luisterhoeken redelijk populair. Als één iemand ermee begint en ge zien wordt, dan volgen er al snel meer." Het e-book is de nieuwste aanwinst. Het apparaat biedt de keuze uit vijf titels. Op het scherm ter grootte van een boek kun je bladzijde voor bladzijde lezen en er is de mogelijkheid om pagina's te vergroten. Net als een luister- boek is zo'n e-book dus heel ge schikt voor mensen die moeite hebben met lezen of dyslectisch zijn, want ook zij komen bij de strandbieb. Voor alle moderne gad gets geldt wel: alleen gebruiken op het terras van de bibliotheek of binnen het gezichtsveld van de meisjes. Het uitleensysteem is simpel. "Als je voor het eerst komt vul je een re gistratieformulier in. Hiervoor hoef je geen identiteitsbewijs te la ten zien. Mensen hebben vaak geen belangrijke papieren mee en het is een zaak van vertrouwen. In schrijven kost ook géén geld en je krijgt geen pasje", legt Lindsay uit. Dat deze eenvoudige manier werkt blijkt wel, vorig jaar zijn er 1800 boeken uitgeleend en er is één boek niet teruggebracht. Eenmaal ingeschreven kan je een boek uitzoeken. Er is geen maxi mum gesteld aan het aantal te le nen boeken. In principe is de uit leentermijn een dag. Maar ook dit is flexibel. „In overleg mogen men sen boeken gerust op een andere dag terugbrengen. Als ze bijvoor beeld op de camping zitten en de volgende dag weer naar het strand komen is dat geen enkel pro bleem." Met behulp van kaartjes wordt bijgehouden welk boek is uitgeleend. „In elk boek zit een kaart waarop de auteur en titel staat. Als iemand het boek leent, halen we het kaartje eruit en schrijven we zijn of haar naam er op. Dat kaartje houden we achter in een bak. Als een boek wordt in geleverd zoeken we het kaartje er weer bij en stoppen het terug in het boek." Het lenen van boeken moet vooral makkelijk zijn bij de strandbiblio theek. En het inleveren ook. Mocht de bieb onverhoopt dicht zijn, door slecht weer of omdat je gewoonweg te laat bent, dan kun nen de boeken ook bij de reddings brigade of De Kous afgeleverd wor den. Dan komt het allemaal goed. Strandbibliotheek info Voor het tweede jaar is de strandbibliotheek te vinden op het strand van Brouwersdam, bij de strandopgang bij strand paviljoen De Kous. De strandbi bliotheek is tot en met 1 sep tember (op zonnige dagen) da gelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur, behalve op zondag. Een gehuurde container is omgebouwd tot een complete bibliotheek, inclusief zand op de vloer. foto Ronald den Dekker Op het terras van de strandbibliotheek kun je van alles doen; lezen, dam men, schaken of lui in een rieten stoel zitten. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36