Het Getij laat oerelementen ervaren Concert met Spaanse passie en schaduwkant carnaval PZC Vrijdag 20 juli 2007 33 Danseressen geven vorm aan poëzie in een choreografie van Jikke van Loo. foto Het Getij Poëzie-dansproject met water, aarde, lucht en vuur in de hoofdrollen. door Ali Pankow MIDDELBURG - Water, aarde, lucht en vuur gelden als de oerelemen ten. Het Getij, werkplaats voor de amateurkunsten Zeeland koos ze als uitgangspunt voor een uniek lo catieproject, waarin poëzie en dans zijn verweven. Onder de titel Met 't zand tussen de tenen wordt donderdag 2 augustus op het strand in Breskens ter hoogte van paviljoen 't Halve Maentje de pre mière gegeven van deze bijzonde re dansvoorstelling langs de vloed lijn. Elf Zeeuwse danseressen ge ven in een choreografie van Jikke van Loo vorm aan poëzie en laten het publiek op beeldende wijze de oerelementen ervaren. Vervolgens zal de voorstelling aansluitend drie dagen achtereen te zien zijn op de stranden in Domburg, Vlissingen en Westenschouwen. Het Getij nodigde vier dichters, die allen een lijntje met Zeeland hebben - ze wonen in de provin cie of komen hier vandaan - uit een gedicht te wijden aan één van de elementen. Sandra Burgers (lucht), Hanneke van Eijken (vuur), Joost Pieters (water) en Es ter Perquin (aarde) verbonden zich aan het project. Daarna was het de beurt aan pro fessioneel choreografe Jikke van Loo. „Ik koesterde al lang de wens eens een voorstelling aan het strand te maken. Dit project leek me daar bij uitstek voor geschikt. Ik heb de opdracht van Het Getij 'Er is een eenheid ontstaan waarin elk element ook zijn eigen plek krijgt'. aangenomen en direct diverse loca ties aan de vloedlijn voorgesteld", vertelt Van Loo. Een dans ontwik kelen op basis van poëzie gebeurt wel vaker, maar dit keer kreeg ze de gedichten aangereikt. „Dat was iets moeilijker, omdat er bij het ene gedicht wat meer en bij het an dere wat minder beelden bij me op kwamen", erkent de choreogra fe. Toch zegt ze bijzonder blij te zijn met het eindresultaat. „Er is een eenheid ontstaan, waarin toch elk element ook zijn eigen plek krijgt." Van Loo stelde vanuit de cursisten van Studio Free en uit le den van Stichting Dansz in Goes de dansgroep samen. Daar zitten danseressen bij met ruime erva ring, maar ook wat jongere leden, die nog nooit op locatie hebben ge danst." Van Loo koos voor muziek van onder meer Hans Siemer en zang van Lisa Gerrard. Zij erkent dat het weer behoorlijk van invloed kan zijn. Er wordt ge danst op het harde zand bij eb en een mooie zonsondergang is uiter aard welkom. Het publiek kan gra tis plaatsnemen rond de opvoe ringslocatie. „Eigen stoel meebren gen of gewoon op zand gaan zit ten", adviseert de choreografe. Met 't Zand tussen de tenen, danslo- S-J catievoorstelling, do. 2 aug. Bres kens (bij strandtent 't Halve Mae ntje), vrij. 3 aug. Domburg (bij strandtent De Stenen Toko), zat. 4 aug. Vlissingen (op het Badstrand) en zon. 5 aug. Westenschouwen (bij strandtent De Schaar), alle voorstel lingen van 20.00 - 21.00 uur. Roos Bekker en Eddie Franken geven concert in Jacobuskerk Renesse. door Ali Pankow RENESSE - Het is zo'n compositie die vrijwel iedereen wel eens eer der heeft gehoord: Manha de Car- neval van Luiz Bonfa. Er ging dan ook een golf herkenning door de Jacobuskerk in Renesse gistera vond bij het tweede nummer in het concert van Roos Bekker (mez zosopraan) en Eddie Franken (gi taar). Het duo biedt met dit lied de schaduwkant van carnaval in Rio de Janeiro: de ochtend na het feest als de stuk gelopen liefdes en de doden worden betreurd. Beken de uitvoeringen zijn er onder meer ook van Astrud Gilberto en Harry Belafonte. Een andere 'klassieker' tijdens dit donderdagavondconcert van het Recreatiepastoraat was Besame Mucho van Velazquez. Bekker en Franken kunnen uitste kend overweg met het Spaanse en Portugese repertoire en brachten een gevarieerde combinate aan volksliedjes uit Brazilië, Argentinië 'Wat de tango is voor Argentinië is de Choro voor Brazilië' en Spanje. In het openingsnum- mer bezong Bekker op ingetogen wijze het verlangen naar iets 'wat had kunnen zijn, maar nooit is ge weest'. 'Saudade' noemen de Por tugezen het, maar in Nederland hebben we er niet echt een woord voor, volgens de zangeres. Eddie Franken speelde onder meer een gitaarsolo van Rodrigo: Invocation et Danse, waarin hij zijn instru ment een boeiende muzikale dia loog liet voeren. Met Choro e Batuque van Almeida gaf het duo een voorbeeld van een kermerkende Braziliaanse compo sitie. „Wat de tango is voor Argen tinië, is de Choro voor Brazilië", gaf Bekker als toelichting. Overigens stond ook de tango op het programma: Jacinto Chiclana van Piazollo met een tekst van de dichter Jorge Luis Borges, waarin de goede inborst van een messen trekker wordt bezongen. Het volgende zomerconcert in de kerk in Renesse is 2 augustus met Edwin Vooys (orgel) en llona de Kie vit (mezzo-sopraan), 20.00 uur. Het strand in Breskens ter hoogte van paviljoen 't Halve Maentje is het decor van de dansvoorstelling 'Met 't zand tussen de tenen'. foto Ronald den Dekker Mezzo-sopraan Roos Bekker en gitarist Eddie Franken tijdens het zomera vondconcert in Renesse. foto Marijke Folkertsma ■0 "i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35