land Familie Akar begint 1 1 Iedere loper in Nijmegen Hypocriet De krant 4 weken voor €9,9S! PZC 2 Vrijdag 20 juli 2007 PZC MATTY VERKAMMAN Gisterochtend kreeg ik een televisiemaker van Netwerk aan de telefoon. Of ik een standpunt had over de wei gering van de Duitse zenders ARD en ZDF nog langer beelden van de Tour de France te laten zien. En of ik dat stand punt wilde toelichten. „Wel", zo zei ik, „een standpunt heb ik, maar dat standpunt wil ik eerst kwijt in mijn PZC-column." Vervolgens werd de telefoon niet neergelegd, want ik weet hoe het werkt in Hilversum. Een redacteur praat dan gewoon verder. Ik speelde het spel mee en stelde vast dat ik de hou ding van de Duitsers volkomen belachelijk vond. „Mooi", zei de Netwerker. „Maar waarom?" „Nou, omdat weer eens blijkt dat journalistiek werk min of meer ophoudt zodra de televisie begint." Daar moest mijn telefonische gesprekspartner even bij slikken, maar hij herpakte zich en zei dat het toch ook iets aangenaams heeft wanneer de televisie duidelijk maakt dat de wielersport onbetrouwbaar is. „Beste man", zo antwoordde ik, „de televisie is één grote hypo criete bende. Al sinds de dag waarop werd besloten dat de tele visie enorme bedragen betaalt voor gebeurtenissen waar men zogenaamd journalistiek over bericht, zit de televisie in een spagaat. De televisie is part of the deal en heeft heel andere dan journalistieke belangen. Het gaat platweg om de kijkcijfers en de adverteerders die op grond van die kijkcijfers vermogens betalen. Die Duitse zenders interesseert het geen bal dat wielrenners rijdende apotheken zijn. De televisie vindt het alleen maar vervelend dat Duitsland schoon genoeg heeft van het wielrennen en om die reden adverteerders verliest." Hier dacht Hilversum even over na. „Zodra je column in de PZC heeft gestaan, hoor je me weer."„Da's goed", besloot ik, „en nu weer aan je journalistieke werk. Dat zouden die Duitse zenders trouwens ook moeten doen!" 'Journalistiek werk houdt min of meer op zodra de tv begint' COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315600, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, zaterdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: tel. 055- 5388000, fax 055-5388210, arbeids- markt@wegenerdagbladen.nl. Business to business, onroerend goed, educatie- en zorgadvertenties: tel. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. De eerste Zeeuwse asielzoekers hebben hun verblijfsvergunning inmiddels op zak, dankzij het generaal pardon. Het betekent het einde van een lange, onzekere periode. door Melita Lanting Het is pure blijdschap bij de familie Akar. Na vele jaren vluch ten van adres naar adres kunnen ze ein delijk beginnen aan een nieuwe toekomst. Ze hebben een verblijfs vergunning gekregen met dank aan het generaal pardon. „Wat ik als eerste heb gedaan toen ik het hoorde? Ik heb gehuild", zegt Gi- zem Akar. Nu is het tijd om vooruit te kijken. „We gaan een eigen bedrijf begin nen, een familiebedrijf', zegt echt genoot Kevork Akar. „We gaan klussen doen. Schoonmaken, gla zen wassen, schilderen." Maar voor het zover is moet er eerst een huis komen. Dolgraag willen ze in Burgh-Haamstede blijven. Daar wonen ze inmiddels meer dan ze ven jaar. Eerst in het asielzoekers centrum en nu al weer jaren in de polder bij Burghsluis. Uitgeproce deerd, uit het asielzoekerscentrum gezet en illegaal stonden vader, moeder en hun twee kinderen op straat. Ze kregen onderdak bij een boer. Hij heeft een vakantiewo ning en daar mochten ze in. „We hebben zoveel hulp gehad. Van de boer, van Philomene (vrijwilliger van vluchtelingenwerk, red.). Ze zijn inmiddels helemaal geïnte greerd in het dorp. Ze kennen veel mensen, dochter Sitare speelt bij de muziekvereniging en gaat naar Goes op school. Berke zit in groep acht van de basisschool en Gizem en Kevork doen vrijwilligerswerk, want werken mocht niet. Terugkijken op de achterliggende periode willen ze eigenlijk niet. „We beginnen aan een nieuw le ven." Toch komt ongemerkt het gesprek telkens terug op het verleden. „Kijk", zegt Gizem en ze pakt een vrolijk gekleurde koffiebeker. „Ik wou graag koffiebekers kopen maar telkens dacht ik: doe maar niet, want misschien moet ik mor gen wel weg." Het symboliseert de knagende on zekerheid die het gezin dagelijks kwelde. „Iedere dag kon het afgelo pen zijn. Niemand kan dat gevoel begrijpen. Dat vergeet je nooit meer." Kevork: „Elke keer ben je bang dat er een brief komt, dat de politie komt." 'Iedere dag kon het afgelopen zijn. Niemand kan dat gevoel begrijpen' De familie Akar is negen jaar gele den met twee kleine kinderen ge vlucht uit Turkije. De relatie tus sen de geliefden (hij een Armeen se Turk en christen, zij orthodox is lamitisch opgevoed) wordt niet ge tolereerd. Vluchten is letterlijk de enige manier voor haar om te over leven. Het wordt een lijdensweg, maar een bijna grenzenloos opti misme trekt de familie er door heen. „Er is in Nederland een mooi gezegde: achter de wolken schijnt de zon en dat heb ik altijd i. Je moet positief blijven." Taken van de gemeente - Gemeenten melden asielzoe kers die mogen blijven aan bij de Immigratie- en Naturalisatie Dienst (IND), als ze daar nog niet bekend waren. Gemeenten werken niet mee aan opvang van asielzoekers die onrechtmatig in Neder land verblijven. - Rijk en gemeenten moeten bij dragen aan snelle inburgering van mensen die verblijfsvergun ning krijgen. Mensen die een verblijfstatus ontvangen moeten binnen twee jaar adequaat worden ge huisvest. Maar het is moeilijk geweest. Eerst vier dagen in een politiecel. Dage lijks urenlang zitten voor verhoor met twee kleine kinderen die wil den slapen. Het grote taalpro bleem. Daarna van asielzoekerscen trum naar asielzoekerscentrum en uiteindelijk in Burgh-Haamstede terecht gekomen. Ook daar was het moeilijk. Kleine, gehorige ka mers, veel dronkenschap in de nacht en veel sombere mensen om zich heen. Nu hebben ze nage noeg geen contact meer met ande re asielzoekers. „Nee, die zijn veel te negatief Krijgen ze een verblijfs vergunning, zeuren ze weer dat ze geen Nederlands willen leren." De Akars pakken het anders aan. Toen in januari duidelijk werd dat er een generaal pardon aan zat te komen zijn ze alvast op eigen kos ten Nederlands gaan leren en plan nen maken. Nog even wachten op de ID-kaart en het sofi-nummer. „En dan naar de Kamer van Koophandel om het bedrijf te starten." Pardonregeling door de jaren heen 1 april De nieuwe Vreem delingenwet treedt in werking. De regels voor toelating van buitenlanders in Nederland worden flink aangescherpt. 2 mei Pim Fortuyn (LPF) doet een voorstel om vluchtelingen die langer dan vijfjaar in Nederland wonen, een verblijfsvergunning te geven. Het voorstel haalt het regeerakkoord van het kabinet Balkenende I niet. 22 juli Hilbrand Nawijn (LPF) wordt minister van Vreemdelingen zaken en Integratie. 2001 2002 februari Nawijn wil een groep van 2300 asielzoekers een verblijfsvergun ning geven, mei Rita Verdonk (WD) wordt minister van Vreemdelingenzaken en Integratie, september Verdonk voert een beperkte pardonregeling in voor vluchtelin gen die minstens vijf jaar in Nederland zijn. Ongeveer 2200 asielzoekers zouden in aanmerking komen. 2003 Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening T>f7 O De PZC gaat zorgvuldig om r net persoonsgegevens. In liet colofon tieft u nadere informatie Ullah Saif (47) uit Zierikzee is één van de 38.171 deelnemers, onder wie ook weer een grote groep Zeeuwen, die meedoen aan de 91ste Vierdaagse van Nijmegen. Voor Ullah is het de derde keer. Hij loopt de langste af stand, vijftig kilometer. De PZC volgt hem vanaf de laatste voorberei dingen tot en met de intocht vrijdag op de 'Via Gladiola'. Vandaag: dag drie, beroemd. door Marcel Modde NIJMEGEN - Bijna drieduizend deel nemers hebben het sinds dag één opgegeven. Ullah niet. Hij loopt al leen maar sneller. Weer dik een kwartier van zijn oude record afge snoept. Al is het hem daar niet om te doen, benadrukt Ullah ogenblik kelijk. „Maar het gaat gewoon écht lekker!" Dit keer is hij (na zeven uur en een kwartier) binnen nog voordat het finishkantoortje opent. En dus zit hij lijdzaam op een bankje in de schaduw te wachten om zijn stempelkaart in te leveren en een nieuwe af te halen. De Zevenheu- velenweg is mooi maar slopend, er vaart Ullah. Hij heeft last van zijn enkel en vermoedt dat het stijgen en dalen op dag drie daar mee te maken heeft. „Dat en toch ook de kilometers die gaan tellen." Onderweg en bij de finish houdt Ullah zijn digitale camera steevast in de aanslag. Natuurlijk ook voor de mooie landschappen en leuke tafereeltjes onderweg. Maar nog in dringender speurt hij naar landelij ke beroemdheden. Radio 3FM-dj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2