Zeeland Kritiek op aanhouding Middelburgse krakers Oow, kiek toch vragen sp Oplossing in zicht voor concerten kerk Veere over thuishulp r 0 26 Vrijdag 20 juli 2007 PZC W Man en vrouw in cel na openbreken woning aan Koningstraat. door Nadia Berkelder middelburg - De politie heeft gis termiddag in Middelburg twee kra kers gearresteerd en ze vervolgens urenlang vastgehouden op het poli tiebureau. Volgens advocaat W. Suijkerbuijk mag dat niet. „Dat is niet correct", zei hij. „Zo hebben we dat niet afgesproken in Neder land." Volgens burgemeester K. Schouwe- naar zijn de twee aangehouden vanwege vernieling. De krakers zouden het slot van de twee wo ningen hebben geforceerd. „We hebben toestemming gevraagd aan justitie om ze aan te houden", zei Schouwenaar. De twee krakers, een man en een vrouw, hadden 's ochtends twee woningen aan de Koningstraat ge kraakt. in die straat wordt al sinds maart ook een ander pand ge kraakt. Toen één van de krakers op het politiebureau ging melden wat hij had gedaan, is hij aangehou den. Volgens de achtergebleven kra kers is de andere arrestant - de vrouw - vervolgens opgehaald in het bestaande kraakpand. „Ze kwamen aan de deur. Toen we niet meteen open deden omdat we onze advocaat wilden bellen, heeft de politie de ruit in de deur ingeslagen en zijn ze binnen geko men." Ook de vrouw is meegeno men naar het bureau. „Als ze geen machtiging hadden voor het binnengaan van die wo ning heeft de politie een pro bleem", zei Suijkerbuijk gistera vond. Hij was niet op de hoogte van wat zich in de Koningstraat heeft afge speeld. „De krakers belden me 's middags dat er politie voor de deur stond. Ik heb gezegd dat ze de agenten gewoon binnen moes ten laten. Vervolgens werd de ver binding verbroken en heb ik niets meer gehoord. Maar dit klinkt hele maal niet goed. Dit mag helemaal niet." Kraken zelf is in Nederland niet strafbaar als het pand langer dan een jaar leeg staat. Braak, het open breken van het pand, is dat wel, maar alleen als de krakers op heter De politie neemt poolshoogte in de Koningstraat. foto Ruben Oreel daad betrapt worden. „Als je een leegstaande woning wilt kraken, moet je hem wel eerst letterlijk kraken", aldus de advocaat. „An ders kun je niet naar binnen. Je kunt dat vernieling noemen, maar we noemen dat nou eenmaal met zijn allen kraken. Je moet eigenlijk zorgen dat je binnen bent voordat ze je pakken. Want dan heb je een woning en dan heb je rechten. Ik kan me wel voorstellen dat de gemeente probeert om ze af te schrikken omdat de gemeente bang is dat straks de hele straat ge kraakt is. Daar is de gemeente inderdaad bang voor. De onbewoonde pan den aan de Koningstraat zijn gister middag dichtgetimmerd. Er is een beveiligingsbedrijf ingeschakeld om controles uit te voeren. „Anders blijven ze bezig", zei bur gemeester Schouwenaar. „We heb ben de krakers de eerste keer het voordeel van de twijfel gegeven omdat ze toen zeiden dat ze vrij willig weg zouden gaan. Vervol gens namen ze een advocaat. Dat gaf ons niet het vertrouwen dat ze er ook echt weer uitgaan." De krakers zeiden gisteren te ver trekken zodra de gemeente wil be ginnen met de sloop van de wonin- Op verzoek van burgemeester Schouwenaar zijn gisteren twee krakers aangehouden. Hun advo caat zet grote vraagtekens bij hun arrestatie. gen. Schouwenaar vindt dat de po litie niets verkeerds heeft gedaan. „Een eigen bekentenis is ook een bewijslast in het strafrecht. Ik ben er niet bij geweest, maar het zou kunnen dat die kraker heeft ver teld dat hij de deur van dat pand heeft geforceerd. En dat is gewoon strafbaar. Dat die advocaat zegt dat het niet strafbaar is, dat zal wel. Die komt op voor de belangen van zijn cliënt. Ik interpreteer dat an ders. Het zal wel blijken, want het is nu een zaak van justitie. Daar gaat de gemeente niet over." De woningen aan de Koningstraat staan leeg als gevolg van het bouw putdrama. Door de lekkages in de bouwput is veel schade aan de hui zen ontstaan. De gemeente heeft inmiddels bijna alle huizen in de straat gekocht. Eén bewoner wei gert nog te vertrekken. Het is de bedoeling dat de huizen worden gesloopt om plaats te ma ken voor een appartementenge bouw. Vlak nadat het eerste huis is gekraakt, heeft de gemeente de res terende woningen al onbruikbaar gemaakt. Het sanitair is eruit ge sloopt en er is geen water en elek triciteit meer. De krakers zeiden gisteren te vre zen dat zij daar nu voor moeten opdraaien. Dat is niet zo, zei Schouwenaar. „Zo kinderachtig zijn we niet." De twee gearresteerde krakers wa ren gisteravond rond acht uur weer thuis. Trekkertrek Aagtekerke: diesellucht, zwarte rook en heel veel kippenvel. door Wendy van den Hurk aagtekerke - Kiezen tussen een sjieke oldtimer Jaguar en een antie ke trekker? Dat is voor de meeste boeren niet zo moeilijk. Die trek ker natuurlijk. Met koperen kapjes en handgas, als het even kan. „Schuin oversteken, schuin overste ken. Ooooww, kiek toch eens naar die achterbanden! Tsjakkaa! En ja, mensen, here we go! Dat is nou de reden waarom zijn vrouwtje van 55 kilo op een kleine trekker zit en Gerrit met zijn euh... ja, toch dikke buik op een grote mag rieje." Het gaat er behoorlijk boers, par don, ruig aan toe in de weilanden van Aagtekerke. Je zult ook maar presentator zijn bij de trekkertrek. Probeer met je stem maar eens bo ven het geronk van de motoren uit te komen. Het gejuich van de mensen. Gelukkig kan het publiek tegen een stootje. Op je klompen kun je de hele wereld aan. File. Voor de 'trekkersweegschaal' zitten de meeste chauffeurs weg te fikken in de brandende zon. Goe- senaar Jan-Kees Dekker niet. Zijn New Holland TVT190 is voorzien van airco. En cruisecontrol, lucht geveerde stoelen, GPS. „Je kunt er acht, négen, tien uur mee rijden zonder moe te worden. Schakelen hoeft zelfs niet. Maar ja, dan is dit wel een heel luxe uitvoering." Een ton heeft de trekker de blitse boer, voorzien van zongebruind ge zicht en spacy zonnebril, gekost. „En ik heb er nog zo een. Ik ge bruik ze bij het grond en zand rij den. Het kost wat, maar dan héb je ook wat. Een sterke trekker zonder al te veel onderhoud. Bekijks? Ja, meestal kijken mensen wel op. Op de weg, maar ook hier. Hoewel ik daarvoor niet hierheen ben geko men. Het gaat me om de sport, en de mensen. Vorig jaar hebben we trouwens wel gewonnen. Vandaag haalde^ie weer de full pull." Langs het lint staan twee meisjes. Ko men ze voor de mannen op de trekker? Nee, verbetert Sandra Gi- deonse. „Wij komen voor de trek kers. Vooral ik. Die rook, dat brul len van de motoren. Kippenvel krijg ik ervan. Dat heb ik met alles op vier wielen. Maar als ik een trekker hoor, kijk ik altijd even om." Same is Sandra's favoriet. Dat is de trekker waar vader Izaak op leerde rijden. De liefde komt er gens vandaan, „ik zei vanmorgen nog tegen mijn vrouw: dat onze dochter ooit van trekkers zou hou den, had ik vroeger nooit durven denken." Dan gaat de camera van de Middelburger weer de lucht in. „Ik neem het geluid op voor thuis." „Ik heb het met alles op vier wielen. Maar bij een trekker kijk ik altijd even om." Zo erg is het bij die jonge gasten uit Oostkapelle niet. Althans, nog niet. Ricardo de Visser weet alleen het gaspedaal van hun Ford te vin den. En Michel Maljaars maait wel eens het gras met hun Deutz-Fahr. „Als je een mesthoop leeghaalt en je gooit alles in een kar, ben je toch lekker aan het crossen." Vlak naast de crossbaan kampeert Aag- tekerkenaar Kees Francke met zijn Mc Cormick uit 1952. „vijfenveer tig pk. Mooi hoor, die nieuwe mo dellen: druk een knopje in en hij doet alles wat je wil. Maar dat ouwe spul is veel leuker. Deze heeft nog handgas. Die moet je mennen!" Op de David Brown van een jaar tje later zat Francke als kleine jon gen al. „Het was de eerste trekker van mijn vader. Ik hoorde via een kennis dat ze hem wilden slopen. Ik heb hem een tijdje geleden te ruggekocht en weer helemaal opge knapt. In het voorjaar leg ik er het land weer zaaiklaar mee." En welke trekkers trokken het beste? 2,5 ton: (Jacolien van Schaik uit Nieuwerbrug) 3,5 ton: (Christoffel Brouwer uit Aagtekerke) 4,7 ton: (Gilbert de Visser uit Aagtekerke) 6,0 ton: (Gerrit van Schaik uit Nieuwerbrug) 7,5 ton: (Frank Maljaars uit Aagtekerke) 10,0 ton: (Wim van Antwerpen uit Puttershoek) sport 3,0 ton: (Albert Ruyten uit de Wouwse Plantage) lissingen - Goedkopere dienstver lening mag niet ten koste gaan van cliënten en werknemers in de thuiszorg. Dat stelt de SP in Vlis- singen. De partij is bang dat de zorg aan mensen verschraalt door het niet verlengen van contracten van thuishulpen. Daardoor verdwijnt goed gekwalificeerd personeel van de werkvloer, aldus de SP. In schriftelijke vragen aan het Vlis- singse gemeentebestuur infor meert de partij naar de bereidheid van de gemeente om meer geld uit te trekken voor thuiszorg, zodat in stellingen gekwalificeerde mensen kunnen blijven inzetten. Ook wil de SP weten hoeveel thuishulpen in Vlissingen dit pro bleem treft. Problemen met geluid en verwarming kerk Veere bijna voorbij. oor Nadia Berkelder middelburg - De oplossing voor de problemen met het geluid en de verwarming in de Grote Kerk in Veere is nabij. Dat zegt de Veer- se wethouder J. Bostelaar (PvdA). Vorige week hebben de gemeente, de provincie, de Rijksgebouwen dienst en de Dienst Domeinen af spraken gemaakt over aanpassin gen aan de kerk. „De toezeggingen zijn nog niet de finitief', zegt Bostelaar. „We heb ben gesproken over het aanbren gen van een plafond dat het teveel aan geluid moet tegenhouden en het afdichten van de ramen. Een aantal ramen is nu niet geïsoleerd. We denken dat we op die manier een podium krijgen dat goed ge bruikt kan worden." Over het probleem met de verwar ming zijn nog geen afspraken ge maakt. „De ideale oplossing - de kerk de hele tijd verwarmen - is erg duur. We kijken nu naar een oplossing die voldoende is, stoken alleen als er iets te doen is in de kerk. In november moet er een kant en klare oplossing zijn." De stichting Muziekpodium Zee land kan in de winter vanwege de kou geen gebruik maken van de kerk. Daarom zijn de concerten vo rige winter in Middelburg gehou den, in café 't Schuttershof en in de doopsgezinde kerk. De verwar mingsproblemen hebben Muziek podium Zeeland in financiële pro blemen gebracht. De stichting heeft aangegeven geen huur te wil len betalen voor de maanden dat de kerk niet kan worden gebruikt. De gemeente Veere wil graag dat Muziekpodium Zeeland in de toe komst gebruik blijft maken van de Grote Kerk. Vorige maand zei voor zitter M. Steenbeek nog in de PZC dat de stichting een vertrek uit Veere niet uitsluit als de proble men niet worden opgelost. Terwijl Veere probeert Muziekpo dium Zeeland te behouden, hoopt Middelburg juist dat de stichting gebruik zal maken van de Concert De stichting Muziekpodium Zee land kan alleen gebruik maken van de kerk in Veere als de pro blemen met geluidsisolatie en verwarming worden opgelost. en Gehoorzaal. Die gaat dit najaar weer open na een uitgebreide ver bouwing. Het college van B en W heeft de stichting een subsidie van 25.000 euro toegezegd voor het ko mend seizoen. De raad moet daar overigens nog mee instemmen. Be stuurslid P. Caljouw laat weten dat de beslissing om komende winter weer in Middelburg te programme ren onder meer afhangt van het feit of die ook echt subsidie komt. Muziekpodium Zeeland verhuisde ruim drie jaar geleden naar de Gro te Kerk. De kerk werd voor enkele miljoenen euro's verbouwd. Al snel werd duidelijk dat die verbou wing de kerk nog niet geschikt maakte als concertzaal. Het is er niet alleen koud, maar het pand houdt ook niet voldoende geluid binnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28