menselijk brein PZC Vrijdag 20 juli 2007 21 Praktische gids voor pubers met autisme Kinderen met autisme vinden het lastig de wereld te doorgronden. Als ze in de puberteit raken, moe ten ze ook nog op zoek naar zich zelf. Wat hoort dan bij je als puber en wat hoort bij het autisme? Caroline van der Velde, moeder van een zoon met autisme, schreef eerder de Oudergids Autisme. Nu is er de Pubergids Autisme, een hand boek voor opgroeiende jongeren met autisme. Van der Velde gaat geen onderwerp uit de weg: van vrienden maken tot stages zoeken, van wasjes draaien tot seks. Nieuwezijds, 18,95 euro. Sigaretten in film maakt roken aantrekkelijker Rokers die naar een film kijken waarin de hoofdrolspeler rookt zijn meer geneigd om zelf te blij ven roken. Niet-rokers oordelen na zo'n film positiever over roken. Dat schrijven Amerikaanse onder zoekers in het julinummer van Psy chological Science. De onderzoe kers lieten 52 studenten, waarvan de helft rookte, kijken naar scenes waarin de hoofdrolspeler met en zonder sigaret verscheen. Wie zich kon identificeren met de rokende hoofdrolspeler, oordeelde ook gun stiger over roken. r w foto GPD Lach van een dolfijn is een menselijke illusie Mensen denken soms dat een aap of een dolfijn naar hen lacht. Dit misverstand berust op de activiteit van de zogeheten spiegelneuronen in onze hersenen, stelt V. Gazolla (UMC Groningen) in het vakblad Current Biology. Deze hersencel len worden actief als we iemand een beweging zien maken. De spie gelneuronen bootsen die bewe ging na zodat we ons kunnen inle ven in wat we een ander zien doen. We 'vertalen' vervolgens de uitdrukking van het dier naar een voor mensen bekende activiteit. Scheiding zorgt voor blijvend verlies geluk Na een scheiding of ontslag krij gen veel mensen niet meer het 'ge- luksniveau' dat ze voor deze ingrij pende gebeurtenissen hadden. Het blijft altijd iets minder. Mensen die trouwen zijn, na een 'geluks- piek', vijfjaar na dato wel weer op hun 'oude' geluksniveau. Wie zijn of haar partner verliest, doet er ge middeld wel zeven jaar over om weer 'normaal' gelukkig te zijn. Dat blijkt uit gecombineerd Ameri kaans en Duits onderzoek, gepubli ceerd in Current Directions in Psy chological Science. Beekman geleerd dat iedereen, maatje 34 of maat 62, wel iets nega tiefs van zichzelf vindt. Natuurlijk is alles te camoufleren, zegt ze. „Maar kijk eerst eens naar wat je wél mooi vindt aan jezelf Door die punten te accentueren, verleg je vanzelf de aandacht van je min der mooie kanten." Veel vrouwen zijn ontevre den met hun uiterlijk, bij voorbeeld omdat ze volumi neus zijn. „Toch zijn ze gezond", zegt Beekman. „Realiseer je dus bij elke hap: heb ik echt zin in eten? In negen van de tien geval len kun je er met enige discipline namelijk zelf iets aan doen. Spor ten, bewegen, veel water drinken, gezond eten. In mijn trainingen raad ik ook wel het dragen van ge zondheidsschoenen aan. Wissel die af met flatjes of hoge hakken. Dat voorkomt een hoop rugpijn." Beekman, net terug van een mode bijeenkomst in Parijs, verbaasde zich er in de Franse hoofdstad over hoe onzeker veel vrouwen zich over hun uiterlijk voelden. „Prachtige vrouwen met grote rie men, om hun heupen maar te ca moufleren. Slank, zo leren we im mers uit de media en de reclame, hetero- of transseksueel) al in de baarmoeder worden vastgelegd en niet door opvoeding en sociale om geving worden bepaald. Ze wor den vastgelegd tijdens de ontwik keling van de foetale hersenen, on der invloed van vooral testosteron. De haren rijzen je te berge als je leest wat er allemaal is geprobeerd mensen van hun homoseksualiteit af te brengen: van hormonale cas traties, braakmiddelen in combina tie met homo-erotische plaatjes tot elektroshockbehandelingen. Maar voordat je bij dro men en seksualiteit bent beland, wordt door Geurts eerst bouw en werking van onze hersenen uit de doeken ge daan. Dat is wel even doorploete ren, zeker omdat hij nogal verzot is om naast de Nederlandse na men ook de Latijnse te vermelden. In een aantal gevallen zal het zin vol zijn, maar overdaad schaadt hier. Beter was geweest achterin het boek een verklarende Latijnse woordenlijst op te nemen. Geurts behandelt in het boek zelf ook het bewustzijn. Hij laat daarin verschillende theorieën de revue passeren en schrijft over basisbe- wustzijn en hoger bewustzijn. Het hogere bewustzijn zou zijn biologi sche basis hebben in een complex systeem van functionele netwer ken, die elk honderden tot miljoe nen hersencellen omvatten. Via een centrale hersenkern zouden deze aan elkaar zijn gekoppeld. Aanwijzingen daarvoor komen on der meer uit onderzoek naar be- wustzijnsstoornissen. Bij het be wustzijn spelen geheugen, aan dacht en taal een belangrijke rol. De vraag 'kunnen dieren denken' beantwoordt prof Wim van der Grind met een duidelijk 'ja'. Hij laat dat zien aan de hand van ge drag van onder meer kraaien, stok staartjes en bevers. Hij schrijft over een Japanse kraai, die de ge woonte heeft noten te kraken 's Nachts werken de hersens anders dan overdag. door ze op een harde ondergrond te laten vallen. Maar omdat het as falt ter plekke daarvoor te zacht was, liet deze kraai de walnoten boven een zebrapad vallen. Wanneer de noot door een auto was stuk gereden, wachtte de vo gel tot het voetgangerslicht op groen stond om naar de noot te wandelen en het inwendige eruit te pikken. Over slimheid gespro ken. In Over de kop wordt een aantal in teressante aspecten van het brein archieffoto GPD beknopt en overzichtelijk voor het voetlicht gebracht. Het was mooi geweest wanneer bij het boek een uitvouwblad met (verschillende doorsneden) van de hersenen was bijgevoegd. Sommige illustraties zijn wel erg summier. Over de kop, fascinerende vragen over het brein. Jeroen j.G. Geurts, met medewerking van Wim A. van de Grind, Dick F. Swaab en Victor I. Spoormaker. Scriptum. Prijs: 14.95 euro werkt trouwens ook goed." Bij zo'n 'spiegelbeeldtraining', die Beekman onder andere aan werk nemers van bedrijven en onderne mingen geeft, horen belangrijke vragen. 'Ben ik de persoon die ik wil zijn?' 'Valt mijn identiteit sa men met mijn imago?' Oftewel: 'Klopt dat wat ik in de spiegel zie met wie ik werkelijk ben?' Voor wie ondanks alle in spanningen en pogingen tot positief denken toch nog ontevreden is over het eigen uiterlijk, heeft Beekman een paar camouflagetechnieken. Of, afhan kelijk van hoe je ernaar kijkt, ac centueringstrucs. „Ontevreden over je benen of je buik? Een don kere legging of strakke, smalle jeans maakt slank. Met een wijd uitlopende blouse of luchtige tu niek daaroverheen verleng je je bo venlichaam, leg je het accent op je boezem en verhul je buik en heu pen. Elegant, ook bij 30 graden." Dyanne Beekman, die zelf zweert bij comfortabele kleding die vari eert van 'sophisticated vrouwelijk' tot 'gemakkelijk', moet één ding van het hart. „Ondermode. Mij valt op dat veel vrouwen te kleine bh's dragen, waardoor hun bor sten er aan de zijkant uit opbollen. Dat is misschien niet storend als je op de boerderij woont. Maar bor sten komen beter uit op z'n stads: ze horen aan de voorkant." is toch wel het mooiste dat er is. Zodra vrouwen volslank zijn, vin den ze zichzelf niet mooi meer en voelen ze zich onzeker." Haar advies: ga - gekleed én naakt - voor de spiegel staan en noem elke dag drie dingen op die je wèl mooi vindt aan jezelf „Die positieve punten, bijvoorbeeld je ogen, borsten of benen, worden er na een tijdje vanzelf meer. Ie gaat anders naar jezelf kijken: het glas is half vol in plaats van halfleeg. Ie leert jezelf meer waarderen en voelt je prettiger en vrolijker. Dan zie je er vanzelf al beter uit. El ke dag een complimentje uitdelen, foto Dave Wallis GPD/The Forum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21