Geld en werk Internetten op vakantie kan schreeuwend duur zijn PZC Vrijdag 20 juli 2007 I 19 door Jasper van de Kerkhof illustratie Ruben L. Oppenheimer z elfs op vakantie kunnen we het niet laten. Onge veer de helft van de va kantiegangers zit regel matig op internet, blijkt uit onder zoek. Favoriet is contact houden met het thuisfront via e-mail. Ook het bekijken van nieuws, weerbe richten of digitale uitzendingen op de Nederlandse tv zijn populair. Allemaal niks mis mee, behalve dat internetten in het buitenland via je mobieltje schreeuwend duur kan zijn. Wie op die manier bij voorbeeld een pagina met veel fo to's bekijkt, moet niet opkijken van een rekening van honderden euro's, waarschuwt de Consumen tenbond. Een gedupeerde kreeg zelfs een factuur van 13.000 euro op de mat omdat hij op vakantie dagelijks een uurtje 'gratis' belde via Skype. Hoezo gratis? Vakantiegangers moeten voorzich tig zijn met mobiel internetten, meent Ewald van Kouwen van de Consumentenbond. „Vaak besef fen ze niet dat internetverkeer in het buitenland niet onder de bun del valt, waardoor ongemerkt extra kosten worden gemaakt. Op vakantie radio luisteren of televisie kijken via internet is geen goed idee, omdat je zó veel data binnen haalt. Daarvoor moet allemaal wor den betaald." Mobiel internet in het buitenland kost - afhankelijk van locatie en provider - tussen de 2 en 30 euro per megabyte (MB). Daarbij maakt het niet veel verschil of een laptop of smartphone (mobieltje met in- ternetfunctie) wordt gebruikt. Bui tenlands dataverkeer valt buiten de 'belbundel', dus voor elke MB wordt apart betaald. Maak gebruik van het voordeelnetwerk van de provider, dat scheelt vaak de helft. KPN en Vodafone hebben speciale abonnementen voor relatief goed koop mobiel internetten in het buitenland. Mobiel internet is in eigen land doorgaans goed betaal baar omdat de binnengehaalde MB's op de bundel in mindering worden gebracht. Maar het blijft oppassen geblazen, want de kos tenstructuur is soms erg ondoor zichtig. Wie het verkeerde abonne ment kiest, kan voor onaangena me verassingen komen te staan. Neem een ruime bundel, want achteraf voor extra verbruikte MB's bijbetalen, is altijd duurder. Goedkoop internetten in het bui tenland kan via zogenoemde hot spots, toegangen tot internet op plekken als restaurants, campings, tankstations en luchthavens. In Ne derland zijn ruim 2500 hotspots, maar in het buitenland zijn ze dunner gezaaid. Bij kleine aanbie ders is het gebruik gratis of wordt ter plekke betaald. Bij grote provi ders, die de meeste hotspots behe ren, kan ook worden betaald met creditcard of via sms. Zij brengen doorgaans enkele euro's per uur in rekening, ongeacht de hoeveelheid data die wordt binnengehaald. Vereiste is wel dat de laptop is uit gerust met WiFi, een toepassing waardoor contact kan worden ge maakt met een draadloos netwerk. Alle laptops jonger dan vijfjaar hebben deze techniek. Activeren gaat via een knopje met de letters WLAN of WiFi of het symbool voor draadloos netwerken: een puntje met halve cirkels erom heen. Voor computers zonder WiFi-techniek zijn voor enkele tientjes insteekkaarten of usb-adapters te koop. Nadeel van een hotspot is dat het bereik doorgaans hooguit 100 meter is. Op een camping die adverteert met 'gratis internet' kan mogelijk dus alleen in het hoofdgebouw op de digitale snelweg worden gesurft, daar staat de antenne. Ook is de verbinding niet beveiligd: invoeren van vertrouwelijke informatie als creditcardnummers of persoonlij ke gegevens, is niet aan te raden. Wie dat allemaal te ingewikkeld vindt, kan terecht in de 'oude' ver trouwde internetcafés, die tegen woordig in zowat elke provincie stad te vinden zijn en waar je voor een paar euro al een uur online bent. Let er echter op dat geen ver trouwelijke informatie wordt ach tergelaten voor de volgende gebrui ker, zoals wachtwoorden. SI Kijk voor locaties van hotspots op www.hotspot-locations.com. feit alleen al dat ze zich bezighoudt met zulke gedachten, maakt haar alert. Ze moet oppassen dat ze niet ongemerkt wegzinkt in een absorberende verliefdheid, die haar gedachten nog maar één richting uitzuigt, die alle energie uit haar slurpt en haar het gewone denken onmogelijk maakt. T ob heeft een uitstekende relatie met het hoofd I van de politie in zijn woonplaats, commissaris 1 Rijksen. Indertijd, toen hij nog J hoofdinspecteur was, heeft deze man hem achter de tralies gekregen vanwege de moord op Jobs oom Bart. Ten onrechte, want de moord was door iemand anders gepleegd, zoals pas zeven jaar later bekend werd. Rijksen heeft zijn vergissing enorm betreurd en hij heeft zich ingespannen om Job en Leonie behulpzaam te zijn bij het vinden van de ware dader. Hij is daar zelfs ernstig gewond bij geraakt. Sindsdsdien is er vriendschap gegroeid tussen de twee mannen. Job belt Hendrik Rijksen en zegt dat ze al weer enige tijd geen borrel hebben gedronken samen. Daar brengen ze diezelfde dag nog verandering in, aan het eind van de middag, in Venetië, dat min of meer hun stamkroeg is geworden. In de loop van het gesprek begint Job over Antoinette van der Geest en zegt dat hij graag eens zou praten met de patholoog-anatoom die het lichaam heeft onderzocht. Dat schijnt een mevrouw Zatelgem te zijn. 'Jij kunt vast regelen dat ik een afspraak met haar kan maken.' 'Ik zal zien wat ik kan doen,' zegt Hendrik Rijksen. De afspraak komt tot stand. Mevrouw Zatelgem, arts, is Belgische van geboorte. Ze is een jaar of veertig, aantrekkelijk van uiterlijk en ook door een vriendelijke uitstraling. Maar helaas getrouwd, leidt Job af uit een gladde ring om haar vinger. Ze heeft haar rapport over Antoinette van Dordt tevoorschijn gehaald en vertelt Job dat het slachtoffer verdronken moet zijn in open water, want in haar longen waren minuscule plantenresten aangetoond en zelfs een visje van enkele millimeters, dat door het laboratorium was gedetermineerd als een karper- en meervalachtige (de orde van de ostariophysi, leest mevrouw voor uit haar rapport). 'En in de Kager Plassen komen karpers voor,' zegt ze. 'De politie heeft tegen de familie gezegd dat er geen sporen van geweld op haar lichaam waren aangetroffen. Klopt dat?' vraagt Job. 'Dat klopt ten naaste bij. Ze had enkele lichte blauwe plekken in haar nek en een duidelijke striem ter hoogte van haar rechter sleutelbeen.' 'Zijn die ontstaan toen het lichaam uit het water is getrokken?' vraagt Job. 'Dat kan niet,' zegt mevrouw Zatelgem. 'Een dode krijgt geen blauwe plekken meer, geen inwendige bloedingen. Hetzelfde geldt voor die striem. Verder was er niets. Niet op haar armen of andere lichaamsdelen. Maar ze had een broek aan van vrij dikke stof, en een jasje. Als ze met die kleding aan onder water is geduwd, zou dat weinig sporen hebben nagelaten. Er miste wel wat haar, dus wellicht is haar hoofd met geweld aan het haar onder water getrokken.' 'En de doodsoorzaak is verdrinking?' 'Geen twijfel mogelijk,' zegt mevrouw Zatelgem. 'En ze is niet eerst verdoofd? Ze was niet bewusteloos toen ze verdronk?' 'Daarvoor is geen enkele aanwijzing.' 'Ik kan het me zo slecht voorstellen,' zegt Job. 'Hoe verdrink je iemand tegen haar wil in de Kager Plassen zonder sporen op het lichaam na te laten, behalve die paar? Stel het gebeurt vanuit een bootje. Het slachtoffer spartelt tegen. Laat de rand van de boot dan geen blauwe plekken achter op haar heupen, op haar benen? Hangt de moordenaar over de rand van de boot om het slachtoffer onder water te houden? Ik zie het niet voor me.' 'U hebt gelijk, het is moeilijk voorstelbaar,' zegt de patholoog-anatoom. 'Maar de feiten zijn zoals ze zijn. Waar komt uw interesse in deze zaak uit voort?' 'De zoon van het slachtoffer is een vriend van mijn dochter. Ik ben zelf bioloog, maar ik heb al een hele tijd belangstelling voor criminaliteit.' 'Merkwaardig hoe criminaliteit de mensen altijd weer fascineert,' zegt mevrouw Zavelgem. 'Ik dank u zeer. Ik ga er nog eens hard over nadenken hoe je iemand verdrinkt met zo weinig sporen van geweld.' Morgen aflevering 20. Job en Leonie brengen een bezoek aan Rijswijk In de PZC van gisteren ontbrak aflevering 18 van het feuilleton. Daarom vandaag een dubbele afle vering van De Apotheker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19