dierenactivisten: beesten van mensen Harde aanpak activisten 'Het is niet leuk, maar het belang van de mens gaat voor.' Peter Heidt van apenproefdiercentrum BPRC PZC Vrijdag 20 juli 2007 1 3 Dierproeven Aantal dieren per soort waarop in 2005 dierproeven ziin verricht. a Muizer 286.342 Ratten 136.961 Kippen 103.913 Vissen 17.186 Overige vogels 11.876 Varkens 10.198 Konijnen 9.390 Cavia's 7.798 Hamsters 5.358 Overige knaagdieren 5.023 Runderen 4.985 Amfibieën 3.368 Schapen 3.355 Paarden 2.754 Honden 2.119 Apen 704 Geiten 494 Katten 406 Fretten 256 Kwartels 152 Overige vleeseters 151 Overige zoogdieren 13 Reptielen 7 Totaal 612.809 Muizen kij Éfec Ratten 46,7% Kippen Overige proefdieren (zie lijst) infographic: JD bron' Voedsel en Waren Autoriteit met dierenactivisten. De een kreeg een bijl door zijn voordeur, een ander zag zijn huis beklad of zijn banden lek gestoken. „Het is echt terreur", zegt Heidt. „Het lastige is dat ze anoniem zijn. We kunnen niet met ze pra ten, en kunnen dus ook de leu gens niet weerleggen met feiten. Veel dingen waarvan ze ons be schuldigen zijn absoluut niet waar. Wij proberen het ongerief van de apen tot een minimum te beperken. Dat zijn we zelfs wette lijk verplicht." De strategie om medewerkers van het apencentrum thuis te bela gen, komt uit Groot-Brittannië. Britse dierenactivisten staan erom bekend tot het uiterste te gaan in het tonen van hun dierenliefde. Zo werd in 2004 het graf leegge roofd van een 82-jarige vrouw die de schoonmoeder was van een man die cavia's fokte voor labora toriumproeven. In 1997 werd de vrouw van de eigenaar van een Graf van schoonmoeder van caviafokker werd 's nachts leeggeroofd kattenfokkerij gevonden met een zak over haar hoofd vastgebon den aan een boom. Primair doelwit is het laborato rium Huntingdon Life Sciences (HLS) en het nieuw te bouwen lab van de Universiteit van Ox ford. Militanten maken het leven van de betrokken laboranten tot een hel. Dat doen ze door intimi derende telefoontjes te plegen, au to's en huizen met rode verf te be kladden, brandbommen te gooien en familieleden te bedrei gen. De groep die in Nederland acties pleegt, is tussen de twintig en tweehonderd man groot en be dient zich van verschillende, steeds wisselende namen: Dieren bevrijdingsfront, Actiecampagne Koen, Free Monkey, Burger Initia tief en Rood Revolutionaire Actie. Begin augustus is de jaarlijkse bij eenkomst van dierenrechtenacti visten in Appelscha. Het CDA wil de bijeenkomst verbieden omdat het zou gaan om een trainings kamp voor terroristen. Max Boon (25) van organisator Respect voor Dieren reageert fel. „Het is het criminaliseren van acti visten die een bedreiging vormen voor de dierenindustrie, de achter ban van het CDA." „Het zijn vaak de activisten die de klappen krijgen. Van bontverko pers, winkeliers, circuslui. Er zul len ongetwijfeld mensen zijn die zich door ons gepest voelen. De eigenaar van bonthandelaar Mai- son de Bonneterie bijvoorbeeld." „Iedere dag worden er in Neder land 1,6 miljoen dieren doodge maakt. Als ik in Leeuwarden een hond op straat de keel doorsnijd, word ik hier -hopelijk- op aange sproken. Toch worden er in de stad iedere dag beesten gedood. Daar maak ik me druk om." Bij het apencentrum is het de af gelopen maanden opvallend rus tig. Enkele radicalen blijken hun pijlen nu louter op Groot-Brittan- nië te richten. „Maar wij blijven waakzaam. Zo plots als het ver trokken is, zo snel kan het ook weer terugkomen", zegt Heidt. Mogelijk gebiedsverbod of meldingsplicht voor extreme activist. Het kabinet gaat onderzoeken of het radicale dierenrechten- activisten kan aanpakken met be perkende maatregelen, zoals een gebiedsverbod of een meldings plicht. Ook wordt gekeken of de voorbereiding van openlijk geweld eenvoudiger strafbaar kan worden gesteld. Dat hebben de ministers van Bin nenlandse Zaken en Justitie toege zegd. Aanleiding voor het onder zoek zijn intimiderende acties te gen bestuurders van Nederlandse bedrijven en een rapport van de Algemene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst (AIVD), waarin staat dat Nederlandse activisten een coördinerende rol spelen bij radi caal optreden in Europa. De voorbereiding van openlijke ge weldpleging is momenteel alleen strafbaar als die agressie leidt tot zwaar lichamelijk letsel, of erger. De oppositiepartijen WD en PW vroegen om een verruiming van die regel. CDA-Kamerlid Sybrand van Haers- ma Buma bepleitte het gebruik van een gebiedsverbod, meldings plicht en het verbod om bij bepaal de personen in de buurt te komen om extreem dierenrechtenactivis- me in te dammen. „Er is hier spra ke van een sluimerend terrorisme. Niet door grote aanslagen, maar door bedreiging en intimidatie." De meeste dierproeven worden in Nederland gedaan met ratten en muizen. Hier wordt bij een verdoofde rat een chip ingebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13