Dierproeven maar noodzakelijk Militante 12 Vrijdag 20 juli 2007 PZC Dierproeven in Nederland Het aantal gebruikte proefdieren in Neder land is gedaald van ruim 1.5 miljoen in 1978 tot ruim 612.000 in 2005. Zo'n 70 procent van al le dierproeven worden gedaan op ratten en muizen. Dierproeven voor cosmetica zijn sinds 1997 verboden in Ne derland. Sinds 2003 geldt een verbod op dierproe ven met mensapen. Dit najaar moet de Eu ropese richtlijn voor dierproeven herzien worden. Nederland zal in Europa pleiten voor regels die meer over eenkomen met onze strenge wetten. Dierproeven zijn wet telijk verplicht voor dat een geneesmiddel voor mensen mag wor den toegepast. Onderzoek bij dieren geeft belangrijke aan wijzingen over wat bij mensen te verwach ten valt. Zo is veel ken nis over het afweersys teem opgedaan in on derzoek bij muizen en veel kennis over hart- en vaataandoe- ningen in onderzoek bij honden. Rond 1950 werd vacci natie tegen polio mo gelijk na proeven met muizen en apen. Een aantal laboratoria fokt zelf dieren, ande re kopen ze bij gespe cialiseerde fokbedrij- ven. De meeste proefdier en worden na de proef pijnloos ge dood. Een kleine groep wordt ingezet voor een tweede proef. Proefdieren mogen het laboratorium niet verlaten. Een uitzon- dering is gemaakt voor chimpansees waarbij aids- of hepati- tisonderzoek is ge daan. Zij zijn in dieren tuinen als de Beekse Bergen geplaatst (on besmette dieren) of in een speciale opvang (besmette dieren). Onderzoekers moeten toestemming vragen voor elke proef bij een ethische commissie. De ethische commis sie toetst volgens het 3v-beleid: vervangen (kan het ook zonder dier?), verminderen (zo min mogelijk die ren per proef), verfij nen (minder ongerief voor dieren). Als er een goedge keurd alternatief is, wordt een dierproef niet toegestaan. Computermodellen, kunstratten en weef- selonderzoek zullen de dierproef naar ver wachting nooit volle dig vervangen. Zielig De roep om een harde aanpak van dierenactivisten klinkt steeds luider. Terroristen zijn het, vindt een deel van het kabinet. De activisten voeren campagne met vreselijke foto's van gemartelde proefdieren. Maar Nederland loopt wereldwijd juist voorop wat ethiek en regulering betreft. Zo zijn dierproeven voor cosmetica hier al tien jaar strikt verboden. door Monique Prins foto Rick Nederstigt/ANP Vier resusaapjes kij ken nieuwsgierig naar de bezoekers die langs hun ijze ren kooien trekken. Een jong aapje klemt zich vast aan de buik van zijn moeder. Professor Peter Heidt geeft het meteen toe, het zijn schattige beestjes. Heidt is verantwoordelijk voor de apen van het proefdiercen trum BPRC in Rijswijk. En toch, zegt hij, kan hij goed verantwoord en waarom het nodig is om dier proeven te doen. „Het is zielig, maar noodzakelijk. Met behulp van proeven met deze aapjes hebben we belangrijke resul taten geboekt in de zoektocht naar vaccins voor ziektes als aids, mala ria, tuberculose en hepatitis. Voor dit soort onderzoek bestaan geen alternatieven. Je kunt een im muunsysteem niet nabootsen in een computer. Het is niet leuk, maar het belang van de mens gaat voor." Iedereen die dierproeven doet, moet eerst een uitgebreide cursus volgen. Voor iedere dierproef moet goedkeuring worden ver leend door de Dier Experimenten Commissie (DEC). Kortgezegd test de DEC of het maatschappelijk be lang opweegt tegen het ongerief dat een dier wordt aangedaan. Nederland is strenger dan de mees te andere landen in de wereld. Zo zijn dierproeven voor cosmetica en proeven met mensapen hier verboden. Bovendien wordt de toe gestane hoeveelheid pijn streng be waakt. De aanpassing van de Euro pese richtlijn die dit najaar wordt verwacht, zal naar verwachting voor Nederland weinig gevolgen hebben. Het is eerder waarschijn lijk dat onze strenge regels als uit gangspunt gaan dienen voor ande re landen in Europa. Onderzoeker Jurgen Seppen van het Academisch Medisch Centrum (AMC) doet geregeld proeven met ratten voor zijn research naar nieu we therapieën voor leverziekten. De ratten komen uit een kolonie die speciaal hiervoor door het AMC wordt gekweekt. „Een rat mag geen pijn hebben", zegt Seppen. „Niet uit ethische overwegingen en niet omdat het slecht zou zijn voor het onder zoek. Testresultaten zijn minder va lide als het dier pijn of stress heeft. Maar nee, de ratten krijgen geen mooie oude dag op een kinder boerderij. Na de proeven worden ze pijnloos gedood. Mensen vin den dat akelig. Maar ze zetten net zo makkelijk een muizenklem in huis waar zo'n beestje met z'n pootje in vast komt te zitten en heel langzaam sterft." „Als er een alternatief zou zijn, zou elke onderzoeker dat met lief de gebruiken. Maar dat is niet zo", zegt de onderzoeker. „Misschien dat het in de toekomst in aantal af neemt, maar helemaal verdwijnen 'Als er een alternatief zou zijn zou elke onderzoeker dat met liefde gebruiken' zal de dierproef nooit. Ze zijn no dig voor het redden van mensenle vens. En dat kun je niet zeggen van de miljoenen boerderijdieren die we jaarlijks over de kling jagen voor ons genot. Laat mensen zich daar druk over maken." Directeur Marja Zuidgeest van ac tiegroep Proefdiervrij is het daar niet mee eens. „Wetenschappers zeggen wel heel makkelijk dat het niet zonder proefdieren kan, maar daar ben ik nog niet zo zeker van. Ze moeten gewoon wat harder zoe ken naar alternatieven. Het lijkt er wel op dat routinematig naar het proefdier wordt gegrepen." „Onze ambitie is op termijn de ver vanging van alle dierproeven", zegt Zuidgeest. „Wat niet wil zeg gen dat we tegen de gezondheid van mensen zijn. Wij willen al leen niet dat dieren worden opge offerd voor onze gezondheid." Sjaak Swart van de ethische com missie van de Rijksuniversiteit Groningen zou graag zien dat be langengroepen zitting nemen in de ethische commissie waar nu doorgaans diverse medici, onder zoekers, ethici en juristen in zit ten. Maar de belangengroepen wei geren. „Wij kunnen niet deelne men aan een comité, dat is geba seerd op iets waar wij principieel tegen zijn. Wat moeten we daar doen: voortdurend zeggen dat we tegen zijn?", zegt Zuidgeest. Heidt van het apencentrum is er van overtuigd dat de meeste men sen begrijpen dat dierproeven een noodzakelijk kwaad zijn. „Als ie mand kanker krijgt, wil hij dat er medicijnen en behandelingen voor zijn. Desnoods via dierproe ven. Veel mensen weten niet eens om welke onderzoeken het gaat. Eigenlijk zou groot op elk zieken huis en op medicijnen moeten staan 'deze behandeling is mede mogelijk gemaakt door dierproe ven'. Dan zou tot veel meer men sen doordringen hoe wezenlijk dit werk is. En hoe vaak ze er onbe wust gebruik van maken." Militanten bedreigen laboranten en fokkers met de dood. Een schietschijf op een fo to van zijn gezicht mei: daaronder 'Apenmoorde- naar' hing op alle lantaarnpalen rond zijn huis. Regelmatig de monstranten in zijn tuin, doodsbedreigingen van hem en zijn gezin en hij is zelfs eens van de snelweg afgereden door een dierenactivist. Professor Peter Heidt wil maar zeggen dat hij al het nodige heeft meegemaakt in de dertig jaar dat hij bij het proef- dier(apen)centrum BPRC in Rijswijk werkt. En zo hebben de meeste BPRC-medewerkers allemaal hun eigen ervaring Een proefkonijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12