Zeeland Vrijwilligers helpen inburgeren y a 0 SCHOUWEN-DUIVELAND 31 Pluk de dag op het Schouwse strand Wij geven u "*5 de helft cadeau! j deDRVKKERY Brasseriemenu Harry Potter and the Deathly Hallows Grote oefening Schouwse kust Stofzuiger Met name Duitsers in rep en roer na positieve controle Sinkewitz - 41 Donderdag 19 juli 2007 III 'Mobile. Portie mosselen wordt aanslag op portemonnee Tip? redzzee@pzc.nl Gemeente huurt Vluchtelingenwerk in voor nieuwkomers. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Vluchtelingenwerk Ne derland wordt op Schouwen-Dui- veland ingezet om nieuwe Neder landers snel wegwijs te maken op het eiland. Want hoe sluit je een zorgverzeke ring af en waar kan je kinderbij slag aanvragen? Allemaal vragen die de nieuwe Nederlanders op zich af krijgen zodra ze een ver blijfsvergunning hebben. Vrijwilli gers van Vluchtelingenwerk gaan de mensen op verzoek van de ge meente begeleiden. „Dat hoeven we als gemeente niet te doen, het is geen wettelijke verplichting, maar wij vinden dit belangrijk. Ide aliter moeten deze mensen dezelf de kansen krijgen om de eigen toe komst vorm te geven", zegt wet houder G. Houtekamer. Hij verwacht dat de komende an derhalfjaar ongeveer twintig men sen dit speciale inburgeringstraject gaan volgen. Er zitten nog vijftien gezinnen in de noodopvang en er komen ook nog nieuwe asielzoe kers bij die een verblijfsvergun ning krijgen. „Dat getal is geba seerd op ervaringscijfers van de af gelopen jaren. „Het kunnen er een paar meer of minder zijn." De ge meente trekt hiervoor ongeveer 39.000 euro uit. Het is de bedoe ling dat alle nieuwkomers een per soonlijke begeleider krijgen. Een soort buddy die met raad en daad ter zijde staat. „Het gaat om men sen die jaren en jaren helemaal Vluchtelingenwerk Nederland gaat nieuwe Nederlanders helpt met de maatschappelijke inburge ring. De gemeente trekt hiervoor budget uit. niets hebben mogen doen en nu een verblijfsvergunning krijgen. Die krijgen ineens heel wat over zich heen." Want het is niet alleen een huis huren, een uitkering aanvragen of werk zoeken. De mensen worden geconfronteerd met allerlei formu lieren, maar ook regels zoals het ge meentelijke beleid dat je een reïn- tegratietraject moet doorlopen als je een uitkering krijgt. Dit soort regels zijn vaak onbe kend en roepen veel vragen op die de buddy dan kan helpen uitleg gen. „In principe duren de begeleidings trajecten een jaar, in enkele geval len wat langer." Naast deze persoonlijke begelei ding komt ook een speciaal inbur- geringsinformatiepunt waar men sen bijvoorbeeld terecht kunnen om hun diploma uit het land van herkomst te laten waarderen. Veel mensen hebben in het buitenland een diploma gehaald die niet er kend wordt in Nederland. Bij het informatiepunt wordt bekeken wat het diploma in Nederland waard is en of er bijvoorbeeld extra scholing nodig is om in Ne derland in hetzelfde vak aan het werk te kunnen. PG3EE SCHARENDIJKE - Lekker druk was het gistermid dag op het strand aan de Brouwersdam. Met slechts zo nu en dan een wolkje en 23 graden was het best te doen in bikini of zwembroek. Ve len hesen zich dan ook in de strandgarderobe. De familie Hesbeens uit het Brabantse Putte viert al drie weken vakantie op Schouwen-Duiveland en doet niet mee aan praatjes over het slechte weer. „Het heeft ons best meegezeten," vertelt vader Hesbeens vanaf zijn strandlaken. „De eer ste week regende het 's morgens, maar begon 'smiddags de zon te schijnen. De tweede week was het bewolkt, maar droog." Over deze week wil Hesbeens het liever niet hebben, maar de fa milie pikte gistermiddag toch maar mooi wat zon nestralen mee. Vandaag kan het met een zwakke wind uit het noordoosten ook nog aangenaam strandweer worden. Maar de weersverwachtin gen voor morgen en het weekeinde zijn niet best. Kouder en natter, om kort te gaan. Pluk de dag, lijkt het motto. foto Ronald den Dekker I i SPAARPUNT Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. Markt 51 Middelburg T0118 886 886 vanavond vanaf 17.30 uur met Kikkererwtensoep, Portugese stoofschotel en Toni 15,00 of 12,50 (vegetarisch) Reserveren? bel 0118 - 886 866 vanaf zaterdagmorgen 9.00 uur J.K. Rowling Drvkkeryprijs 17,50 www.de-drvkkery.nl WESTENSCHOUWEN - Vijf Zeeuwse hulpverleningsinstanties houden zaterdagmiddag een gezamenlijke oefening op zee en op het strand ter hoogte van strandovergang de Rotonde in Westenschouwen. Een brand op een zeilboot enkele honderden meters uit kust wordt in scène gezet. Aan boord zijn slachtoffers, die mogelijk via het strand moeten worden afgevoerd naar het ziekenhuis. Bij de oefening zijn betrokken de strandreddingsbrigade Wester- schouwen, de brandweer Schou wen-Duiveland, de meldkamer Zeeland, de regionale ambulance voorziening en de KNRM. Doel van de oefening is de juiste behandeling van slachtoffers en verder de samenwerking en com municatie tussen de betrokken diensten. Ook de beeldvorming die de diensten van elkaar hebben, speelt een rol bij de multidiscipli naire training. De oefening wordt gecombineerd met de overdracht van een aantal hartdefibrillatoren van de gemeen te Schouwen-Duiveland aan de strandreddingsbrigade. De trai ning begint om 13.30 en duurt tot 15.00 uur. Bij slecht weer wordt de oefening uitgesteld tot 28 juli. Tip? redactie@pzc.nl In Zeeland woont een vrouw die gaat piepen als ze hard probeert te praten, maar de hele ruimte vult als ze beschaafd wil conver seren. En daar zit ze mee. Ze heeft nog een afwijking: op vallende passages uit de krant voorlezen. Zo maakte ze haar ga de gisteren opmerkzaam op een artikel over geluidsoverlast. Stil leslaapkamer, twintig decibel, las ze met opgetrokken wenk brauwen voor. Sibliotheek, der tig decibel. Zachte conversatie, veertig decibel. Normaal ge sprek, zestig decibel. Stofzuiger, zeventig decibel. Ze dacht even na en stelde toen toch de vraag maar. „Praat ik net zo hard als een stofzuiger?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67