Binnenland Vage afspraak 'redt' regeling voor pardon M l - FLYBRAZILeNL sts: Herstel van onterecht gerooid bos in Schinveld duurt honderd jaar SSSFly Brazil! Nataic* 036-548 68 OO Piloten breken missies soms af 4 I Donderdag 19 juli 2007 pzc Hoogleraar hekelt 'woordenspel' dat geruzie moet verhullen. door Floor Ligtvoet den haag - Moet de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) wel of niet dwarse burge meesters op het matje roepen als zij aan Justitie geen informatie over illegalen doorspelen? Welles, schrijft staatssecretaris Albayrak die vreemdelingenzaken in haar pakket heeft. Nietes, houdt de VNG vol. De discussie rondom het generaal pardon lijkt even te rug bij af. Gemeenten mogen samen met jus titie bepalen hoe zij het vertrek van uitgeprocedeerde vreemdelin- 'Uiteindelijk gaat het om vrijwillig of gedwongen vertrek' gen bevorderen, zo spraken Albay rak en VNG onlangs af Het com promis leek een einde te maken aan het verzet van burgemeesters die weigerden te 'klikken' en lijs ten met uitgeprocedeerde vreem delingen aan Justitie te geven. Met geen woord werd gerept over ille- galenlijsten. Het compromis werd: 'individueel maatwerk op lokaal ni veau'. Vaag misschien, maar effec tief: alles leek weer pais en vree. Schone schijn, zegt Anton van Kalmthout, de Tilburgse hoogle raar migratierecht. „Een woorden- PETER VAN STRAATEN i/jjj ijjji UJlii' jjjJ spel om naar de buitenwereld toe het meningsverschil toe te dekken. Je kunt van alles verstaan onder de afspraak elkaar optimaal te on dersteunen en informeren." Ge meenten zullen niet anders opere ren dan ze al jaren doen, verwacht hij. Volgens Albayrak zijn de afspra ken glashelder: „Individueel maat werk op lokaal niveau betekent ui teraard niet dat een gemeente in de positie is om te besluiten géén informatie te geven", schrijft zij als antwoord op vragen van de WD. Niet waar, zegt een VNG-woord- voerder: „We hebben afspraken met de staatssecretaris over het doorgeven van gegevens van men sen die in aanmerking komen voor het pardon. Niet over men sen die niet in aanmerking ko men." Hoe je het ook wendt of keert, de uitgeprocedeerde vreemdeling moet weg van de overheid. Indivi dueel maatwerk op lokaal niveau verandert weinig aan dat harde feit, geeft ook een VNG-woord- voerder toe. „Uiteindelijk gaat het om vrijwillig of gedwongen ver trek." De VNG lijkt het gekibbel over de uitwerking van het pardon inmid dels zat: „Laten we nu eerst kijken hoe het in de praktijk gaat." Beide partijen vinden elkaar daar. Er is vooralsnog geen aanleiding, zo schrijft Albayrak, te veronder stellen dat gemeenten 'niet zullen meewerken aan de uitvoering van het vreemdelingenbeleid'. rM-MaTaT&Tort 1 i J'dagen y.a- 849.^ y a 999 - —..II. JUBL. ONTVANG Surf voor meer LAST MINUTES STUNTS naar (tel. 7 dagen per week, do. vr. za. en zo. tot 21.00 uur) ANVR/SGR Rondreis excl. i 95,- p.p. lokaal te voldoen den haag - Nederlandse F-16-pilo- ten hebben in Afghanistan enkele keren geweigerd hun wapens in te zetten. Zij braken hun missie af, omdat de opdracht die zij kregen niet voldeed aan de specifieke re gels die Nederland heeft opgesteld: de zogenoemde rules of engage ment. Dat hebben de ministers Verhagen (Buitenlandse Zaken), Van Middel koop (Defensie) en Koenders (Ont wikkelingssamenwerking) gisteren geschreven in antwoord op vragen van de PvdA. Deze partij maakt zich zorgen over de toename van het aantal burgers dat wordt gedood door ac ties van de troepen van vredes macht Isaf in Afghanistan. Volgens de drie bewindsmannen moet de F-r6-vlieger de situatie te allen tijde aan specifieke criteria toetsen alvorens tot actie over te gaan. „Als hieraan niet kan wor den voldaan, wordt de missie afge broken", schrijven zij. Raad van State stelt dat kap bos bij vliegveld niet legaal was. schinveld - SP en PvdA vinden dat het bos bij het Limburgse Schinveld zo snel mogelijk her plant moet worden. Zij zeggen dat nadat de Raad van State gisteren oordeelde dat de kap van zes hecta re bos in Onderbanken in januari vorig jaar niet volgens de regels van de wet was. Defensie liet de bomen kappen op verzoek van de Navo-vliegbasis in het net over de Duitse grens gele gen Geilenkirchen. De Navo vond de hoge bomen in het bos gevaar lijk voor de Awacs-radarvliegtui- gen die op de basis zijn gestatio neerd. Aan de kap ging een ontrui ming van het bos vooraf, dat door honderden inwoners en actievoer ders van GroenFront! bezet was. Het ministerie van Defensie legt zich vooralsnog niet neer bij de uit spraak van de Raad van State. De fensie wil in overleg met Vrom de benodigde onderzoeken laten doen 'naar alle relevante milieu-as pecten', inclusief de geluidsover last waar omwonenden tegen age ren. Zo willen de twee ministeries kijken of de procedure waarmee het ministerie van Vrom de ge meente Onderbanken toen op de knieën dwong, alsnog goed te on derbouwen valt. Als PvdA en SP hun zin krijgen, duurt het nog decennia voordat het bos hersteld is. „Over zo'n hon derd jaar zal de ecologische struc tuur van het bos pas weer de oude De Raad van State oordeelde dat de kap van bos in Onderbanken niet volgens de regels van de wet was. Defensie legt zich voor alsnog niet neer bij de uitspraak. zijn", zegt Leo Cleiren, districts hoofd Limburg van Staatsbosbe heer. Hij legt uit dat de ernstigste schade niet eens zozeer het kap pen van de bomen is geweest, maar veel meer het verwoesten van de typische bosbodem. „De forse loofbomen die hier ston den waren ruim tachtig jaar oud. In vaktaal zeggen wij dan dat het om 'bomen in de boomfase' gaat. Dat wil zeggen dat er intussen een speciaal ecosysteem is ontstaan, een bosklimaat." Op het gemeentehuis van Onder banken in Schinveld hangt sinds gisterochtend de vlag uit. De Raad van State heeft Onderbanken im mers op alle punten in het gelijk gesteld. Door deze uitspraak is de verdere kap van een gedeelte van de Schin- veldse bossen van de baan. Er zou in totaal 20 hectare bos moeten verdwijnen. Mom m E-PL c 1 Stoelendans van molens is unicum zoeterwoude - Drie, wellicht vier molens in Zoeterwoude en Leider dorp moeten verhuizen wegens verbouwingen aan de A4 en de aanleg van een bedrijventerrein. Het is een unicum dat er zo met beschermde rijksmonumenten wordt geschoven, aldus provincie Zuid-Holland gisteren. De reden voor de verhuizingen is dat de mo lens op hun nieuwe plek beter in het landschap passen. Buitenlandse teken bedreiging voor hond den haag - Nederlandse honden dreigen het slachtoffer te worden van nieuwe buitenlandse teken. De agressieve teken zijn het hele jaar door een bedreiging voor hon den, die als zij gestoken worden ernstige en soms fatale ziekten kunnen krijgen. Onderzoekers trof fen naast de bekende Lxodes-te- ken ook Rhipicephalus-teken aan, die tot nu toe alleen in het buiten land voorkwamen. Meer honden en katten lijden aan overgewicht utrecht - Steeds meer honden en katten lijden aan overgewicht. Dat stelt verzekeraar Proteq, met 95 procent marktleider in verzekerin gen voor huisdieren. De verzekeraarziet aan de declara ties die binnenkomen, dat steeds meer wordt uitgekeerd aan behan delingen van nieren, gewrichten en spijsvertering. Het gaat om een op de drie honden en katten die zwaarlijvig zijn. Oversteekspel spoor wordt tiener fataal utrecht - Een 17-jarige jongen uit Utrecht is dinsdagavond om het le ven gekomen, toen hij werd gegre pen door een trein op de Eykman- laan. De jongen deed samen met zijn vrienden een wedstrijdje wie op het laatste moment voor een aankomende trein langs durfde over te steken. Een jongen stak per scooter over en haalde de over kant. De 17-jarige jongen stak lo pend over en werd gegrepen. Slaapkamer ouderen kan in de achtertuin dronten - Ouderen die moeilijk traplopen, kunnen voortaan in een aparte 'kamer' in de tuin sla pen. Woningcorporatie OostFlevo- land Woondiensten uit Dronten wil senioren de mogelijkheid bie den om een kunststof kamer met slaap- en badgelegenheid te huren. De kamers worden aan de achter deur van het huis bevestigd, zodat mensen binnendoor naar de slaap kamer kunnen. Oude man bestraft met werk in zorgcentrum rotterdam - Een oude man moet van de rechtbank in Rotterdam drie maanden vrijwilligerswerk doen in een zorgcentrum voor ouderen. Deze straf krijgt hij om dat hij in 2005 methanol als alco hol heeft verkocht aan drie Russi sche zeelieden. Twee van de drie overleefden de inname van de gifti ge vloeistof niet. De nu 81-jarige man had hen wel gewaarschuwd dat zij het bocht moesten mengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4