PZC 41 T-Mobile overweegt te stoppen Gebruik van testosteron niet effectief 45 44 Jumpin' de Weel haalt nationale subtop naar Nisse Tip? sport@pzc.nl Wielrenster Agnieta Francke doet mee aan het EK voor juniores Donderdag 19 juli 2007 Omstanders bieden Patrick Sinkewitz (liggend) de helpende hand nadat hij na afloop van de achtste etappe van de Tour in aanraking met een toeschouwer kwam. foto Michaela Immel/EPA Teambaas wielerploeg ziet ook positieve kanten aan dopingzaak. door Ad Pertijs Marseille - Niet ritwinnaar Céd- ric Vasseur, maar de in een Duits ziekenhuis liggende Patrik Sinke witz was gisteren het gesprek van de dag in de Tour de France. Vlak voor de start van de rit Tal- lard-Marseille werd bekend dat de 26-jarige Duitser is betrapt op het gebruik van testosteron. In afwachting van de uitkomst van de contra-expertise heeft zijn ploeg T-Mobile hem geschorst.Het nieuws van de positieve controle van Sinkewitz (op 8 juni tijdens een trainingskamp van de ploeg in de Pyreneeën) sloeg in als een bom. De Duitse zenders ARD en ZDF staakten onmiddellijk de uit zending van de koers. Sponsor T-Mobile liet weten te overwegen zich terug te trekken uit de sport. Andere Duitse teams zien hun voortbestaan in gevaar gebracht. Zowat vanuit de operatiekamer meldde de zondag in Tignes zwaar gevallen Sinkewitz van niks te we ten. „Het kan niet waar zijn. Ver der heb ik wel wat anders aan mijn hoofd. Ik sta op het punt om geopereerd te worden aan mijn neus." Verontwaardiging was er over het feit dat de ploeg via de media (een persbericht van de Duitse wieler bond BDR aan het persbureau DPA) moest vernemen dat Sinke- Bob Stapleton van T-Mobile is aangedaan over het dopinggevai in zijn wielerploeg. Maar hij vindt de positieve controle ook een overwinning op het bedrog. witz met een verhouding testoste- ron-epitestosteron van 24-1 (4-1 is toegestaan) de onaangekondigde controle niet had overleefd. Bob Stapleton was de eerste om de discussie niet een andere rich ting te laten uitgaan. „Het gaat er niet om hoe het nieuws tot ons is gekomen. Het gaat om de feiten." De steenrijke Amerikaan is aange steld om T-Mobile 'absoluut' do- pingvrij te maken. Hij weigert bij de pakken neer te gaan zitten. Bij de start in Tallard en bij de finish in Marseille liet hij blijken nog vastberadener de strijd tegen do ping te willen aangaan. „Gelukkig hebben de controles van de laatste tijd het nodige aan de oppervlakte gebracht. Juist nu moeten we daar om doorgaan. Dit is geen neder laag maar een overwinning op het bedrog." Stapleton wil niet alleen zijn eigen team, maar de hele sport schoonve gen. Hij vindt dat alle teams daar toe een uiterste inspanning moe ten leveren. „De één doet van al les, anderen doen niets. Dat kan niet. Er moet gelijkheid van rech ten en plichten zijn, met dezelfde consequenties voor iedereen," Middel wordt ook gebruikt in verband met euforische bijwerking. door Ad Pertijs Marseille - Testosteron, het mid del waarop wielrenner Patrik Sin kewitz is betrapt, is volgens de Bre dase arts en dopingdeskundige Be rend Nikkels een van de oudste do- pingproducten in de sport. „Het is er al zeker vijftig jaar." Waarom gebruiken renners her? „Het is een herstelbevorderend middel. Net als epo. Alleen testos teron is echter niet sterk genoeg om epo te vervangen. Het wordt daarom doorgaans gebruikt in combinatie met epo. Het voordeel van zo'n combinatie is dat het bloed (hematocriet) minder dik wordt." Wanneer gebruiken renners het? „Vooral in de opbouwfase. Tijdens trainingskampen bijvoorbeeld. Dankzij het gebruik van testoste ron kun je veel langer trainen. Om dat het een geestelijke, euforische bijwerking heeft is het ook beter op te brengen om zo lang te trai nen. Het vervangt wat dat betreft de aloude amfetamines." In de koers wordt het niet gebruikt? „Doorgaans niet. Omdat het bij de dopingcontrole na de wedstrijd heel gemakkelijk op te sporen is." Is het gemakkelijk te verkrijgen? „Gewoon te verkrijgen op het in ternet. Testoviron is een populair middel. De schema's van hoe het te gebruiken zijn algemeen be kend." Moet je de bijsluiter goed lezen? „Zeker. Het kan bij langdurig en veelvuldig gebruik een down-regu- wie onlangs een extreem lage testosteronwaarde is gemeten, is waarschijnlijk sprake van zo'n down-regulatie." Is het gebruik van testosteron erg ef fectief? latie van je natuurlijke testosteron opleveren. De natuurlijk aanmaak stopt, met als gevaar dat je op den duur alleen nog maar steriel zaad produceert. Ie komt het ook tegen bij bodybuilders. Bij de renners bij „Eigenlijk niet zo." Waarom gebruiken ze het dan? „Omdat de aanpak zo hard is, dat renners denken dat het wel goed moet werken. De UCI maakt min of meer reclame voor het middel. Naast het anabole effect, is er dus ook het geestelijke effect, waar ren ners op uit zijn. Uit de veterinaire 'Gecastreerde honden gaan weer blaffen van testosteron' wetenschap is bekend dat gecas treerde honden na het toedienen van testosteron de dag erop weer vrolijk lopen te blaffen." Snapt u Sinkewitz? „Veel renners denken dat het nu de tijd is om een gokje te wagen. Als de meesten een tandje terug schakelen, is het de gok waard on juist iets extra's te doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43