Een slot met een bos in de duinen Het Slot Haamstede ligt in een lommerrijke omgeving. foto Stefan Hopmans Zijn moeder, Marian Stuurman (47), vond dit juist leuk: „Het sprak me veel meer aan. Een diase rie in het donker vind ik normaal gesproken slaapverwekkend, maar nu bleef ik zowaar wakker! Het ging lekker snel." Een diaserie vind ik normaal gesproken slaapverwekkend, maar nu bleef ik wakker. Na de diavoorstelling geeft Marijke in de ridderzaal een toelichting op de diaserie. Zo vertelt ze over de verschillende eigenaren van het slot en over de samenwerking met Vereniging Natuurmonumenten. Peter Wilborts (42) uit Rijen vindt dat bij deze toelichting teveel de nadruk ligt op de tegenwoordige tijd: „Het gaat teveel over de laat ste vijftig jaar. Ik had meer over de historie van het slot verwacht. En een rondleiding door het slot." Het slot is alléén op Open Monu mentendag geheel toegankelijk voor het publiek. „Het was wel in teressant, maar erg summier." Voor meer informatie is er één boekje over het slot te koop, maar dat heeft Peter niet aangeschaft. „Ik heb het ook bij de VW zien liggen, dus ik zal er nog eens naar kijken." De beide presentaties duren sa men ongeveer driekwartier. Een vrijwilliger, Herman van Heffe uit Haamstede, gidst de bezoekers door het slotbos en naar de achter liggende duinen. Onderweg ver telt hij over de damhertenpopula tie op Schouwen-Duiveland, over de vele bunkers op het landgoed en over de plannen van Vereni ging Natuurmonumenten om de Zeepeduinen te laten verstuiven. Chantal de Bruijne (40) uit Som- melsdijk gaat wel vaker op excur sie: „Ik was nog nooit op het slot of op het landgoed geweest. Dit was de kans om het slotbos eens te bekijken. Ik doe regelmatig wan delingen met een gids of een bos wachter, want zo zie je plekjes die je niet makkelijk kunt vinden of waar je geen toegang tot hebt." Chantal loopt met een grote foto camera in de hand. „Ja," zegt ze, „ik maak altijd foto's op wandelin gen. Altijd kom je wel iets interes sants tegen, zoals bijvoorbeeld die ene bunker. En 's morgens vroeg, of 's avonds laat zoals nu, is het licht op z'n mooist." De excursie bevalt Chantal goed: „Eerst een stukje cultuur, daarna lekker op je gemakje in de natuur - prima, hoor. Dit bos is het groot ste en één van de weinige van Zee land. Als je als Zeeuw eens een keer in de bossen wilt lopen, dan kom je al gauw op Schouwen te recht." Zeeuwse wandelexcursies in de zomermaanden De excursie door het slotbos en de Zeepeduinen zullen nog twee maal plaatsvinden: op dinsdag 31 juli en dinsdag 21 augustus. De diavoorstelling begint om 18.30 uur en de wandeling omstreeks 19.15 uur. De wandeling heeft een lengte van zo'n 4 kilometer en duurt ongeveer 21/2 uur. De kosten voor de diavoorstelling bedragen €2 voor volwassenen en €1 voor kinderen tot 12 jaar. Die voor de wandeling bedragen €4 voor leden, €7 voor volwassenen en €2 voor kinderen tot 12 jaar. Slot Haamstede ligt aan de Noordstraat van Haamstede, tegenover Hotel Bom. Aanmelden kan bij www.natuurmonumenten.nl of de VVV Haamstede. Vanuit het slot start zaterdagmorgen 4 en 25 augustus een speciale ex cursie voor kinderen. Op zondag 12 augustus is er een bunkerexcursie in het slotbos en de Zeepeduinen. Zondagavond 25 juli en zaterdagmiddag 25 augustus zijn er een wandelin gen over de bloemdijken van Zuid-Beveland. Historie en natuur op excursie van N atuurmonumenten. door Stefan Hopmans In de zomermaanden organi seert Vereniging Natuurmonu menten verschillende excur sies in Zeeland. Eén daarvan voert over het landgoed van het ruim ze venhonderd jaar oude Slot Haam stede naar de Zeepeduinen. Door de eeuwen heen was het slot in het bezit van Schouwse notabelen, maar tegenwoordig zijn Govert en Marijke Geleijnse de enige perma nente bewoners op het slot. De na zaten van de Zierikzeese notaris Cornelis van der Lek de Clercq hebben hém aangesteld als bos- baas en haar als slotbewaarder. Het is Govert die de bezoekers aan de poort van het landgoed op vangt en naar de kelder van het slot leidt voor een diavoorstelling over de geschiedenis van het slot. Roel Bierens (16) uit Oss vindt het knap dat er veel informatie wordt gegeven met vrij simpele dia's: „Het was eigenlijk meer een video voorstelling, want er waren allerlei licht- en geluidseffecten in ver werkt. Toch vond ik het vooral iets voor kleine kinderen. Het was mij te sprookjesachtig, net Vila Volta." Wandelen in de Zeepeduinen. foto Stefan Hopmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36