Rondreizen met de kermis, voor het geld en voor het avontuur Zeeland Hoe eerder binnen, des Goede reis ES WILLEM VAN DAM De krant 4 weken voor €9,95! PZC 2 Donderdag 19 juli 2007 PZC Valys heet de organisatie. Dat is een door het Rijk gefi nancierde club die wordt geacht het openbaar vervoer voor gehandicapten te regelen. Valys belooft veel: zorge loos vervoer van waar je ook maar bent naar waar je ook maar heen wilt. Mijn zuster Betty behoort tot de doelgroep. Ze zit in een rol stoel en woont in Haarlem. Heel vaak komt ze niet meer bij ons over de vloer; om van Haarlem naar Wolphaartsdijk te rol stoelen is zelfs voor haar te ver. Gelukkig is daar Valys, bedacht ze. De reis was - op papier - van minuut tot minuut geregeld. Tijdstip van vertrek te Haar lem: tien uur. Om even na half twee kwam ze met de trein op het station in Goes aan, waar een rolstoeltaxi gereed zou staan om haar naar Wolphaartsdijk te Wat er ook klaar Goedje reis, had Valys haar nog stond in Goes, géén toegewenst. Goede reis? Ammehoela. rolstoeltaxi Wat er ook klaarstond op het sta tionsplein te Goes, géén rolstoel taxi. Die arriveerde - na ettelijke telefoontjes - bijna twee uur later. En omdat er ook nog andere passagiers opgepikt moes ten worden, werd mijn zuster geheel ongevraagd op een korte excursie door De Bevelanden getrakteerd. Rond half vijf stond ze eindelijk bij ons op de stoep. Er restte haar nog net genoeg tijd om een glas wijn te drinken en het met zorg bereide avondmaal haastig naar binnen te werken, want de rolstoel taxi zou kort na zevenen alweer voorrijden om haar naar het station Goes te brengen. Zóü. Het rolstoelbusje arriveerde pas na half acht, véél te laat om de trein terug naar Haarlem nog te kunnen halen. Opnieuw naar Valys gebeld. Foutje zeker, klonk het daar weer koeltjes, maar als u wilt kunt u een klacht indie nen. Bij dezen! COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, zaterdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: tel. 055- 5388000, fax 055-5388210, arbeids- markt@wegenerdagbladen.nl. Business to business, onroerend goed, educatie- en zorgadvertenties: tel. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Het avontuur lokt, maar er komt niemand op af. Achter het glas van de kermis- kassa's in Vlissingen hangen kaartjes: personeel gezocht, om mee te reizen. door Ondine van der Vleuten Kermisexploitant Rinie van de Wiel van de Tornado en Colin Buwalda van achtbaan Magie Mouse zoeken nog een paar avontuurlijk aange legde mannen tussen de 16 en 45 jaar. Ouder mag ook nog wel, als de kandidaat van aanpakken weet. Jan Vink (55), met dertig dienstja ren een van de trouwste werkne mers, heeft het nog prima naar zijn zin. „Ik hou van het kermisle- ven. Het is hard werken, maar je hebt vrijheid. Als de kermis een maal opgebouwd is, is het zwaar ste werk achter de rug. Je ziet alle steden en maakt elke dag wel wat leuks mee. Ja, nou ben ik oud, maar toen ik nog jong was, kreeg ik soms zo maar een zoen van een leuke meid. Of een pasfoto, van eentje die je haast niet kende." Kermis in Nederland v In het seizoen staan er in Ne derland zo'n 2000 kermissen, v Werknemers van 23 tot 65 jaar verdienen het minimumloon (8 euro), die van 15 tot 23 jaar het minimumjeugdloon. Sinds Oost-Europeanen (op Roemenen en Bulgaren na) geen tewerkstellingsvergun ning meer nodig hebben om hier te werken, is het perso neelstekort minder geworden. t- Er zijn een paar duizend exploi tanten en medewerkers, waar onder zo'n duizend families, waarvan de stambomen elkaar altijd wei ergens raken en die elkaar allemaal kennen. De saamhorigheid is groot. Er zijn twee belangenorganisa ties: de Nederlandse Kermis Bond en de Nationale Bond van Kermisbedrijfhouders. De laatste is de grootste (750 le den). In de winter houdt Jan het voor gezien. Dan gaat hij op vakantie naar de Filippijnen. Vakantie? „Ze ker", bevestigt baas Colin Buwal da. „Het is gewoon normaal werk, met vakantiedagen en alles wat je anders ook hebt. Gewoon volgens de cao." Toch is het nog niet zo eenvoudig om personeel te krij gen, zegt Buwalda. Het bestuurs lid van de Nederlandse Kermis Bond (NKB) hoort het ook van collega's regelmatig, als ze een bak kie koffie drinken: het is moeilijk om mensen te vinden. Buwalda is baas en dus altijd als eerste op en als laatste naar bed. „De jongens maak ik om half elf wakker om de attracties te contro leren. Om één uur gaat de kermis open en dan gaat het door tot pre cies twaalf uur 's nachts. Contrac tueel is vastgelegd dat het dan afge lopen moet zijn. En dan valt er voor die jongens ook niet veel meer te doen. Zelf ga ik dan met de vrouw nog napraten en de boekhouding doen, tot een uur of half twee." Buwalda heeft drie attracties en behoort tot het kleine groepje ker misfamilies dat het hele jaar door rondtrekt. „Daar zijn we een jaar of veertien geleden mee begon nen. Voor het geld, maar ook voor het avontuur. Vijf maanden Neder land, zeven maanden in de Oost bloklanden. Polen, Tsjechië, Hon garije, Slovenië, Litouwen. Meestal in de grotere steden. Het is een he le rit, dus we nemen er de tijd voor." Drie attracties, acht vrachtwagen combinaties telt zijn stoet. In de trailers zijn slaapplaatsen met al les erop en eraan. „Wie bij mij wil komen werken, hoeft alleen een tas met kleren mee te nemen. Voor onderdak en eten wordt ge zorgd." En goed ook, vult Rinie van de Wiel aan. Vandaag spinazie, sch nitzel en aardappels, gisteren was het kip-kerrie met rijst. Van de Wiel, die de familie-attractie Tor nado exploiteert, zoekt iemand voor tijdens het seizoen. Dat is van maart tot en met eind okto ber. Het werk is eenvoudig maar verantwoordelijk: kaartjes regelen, veiligheidsgordels vastdoen, op het goede moment de goede knop pen indrukken, pennen en split- pennen controleren én een beetje bijdragen aan de goede sfeer. „Voor koekjes maakt het niet uit of je chagrijnig aan de lopende band staat, maar hier moeten de mensen als het even kan een twee de keer terugkomen." Vlnr de mannen van de kermis Collin Buwalda, Bert de Jongh, Jan Vink en Rinie van de Wiel. foto Lex de Meester Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) PostcodeWoonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven, Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Ullah Saif (47) uit Zierikzee is één van de 38.171 deelnemers, onder wie ook weer een grote groep Zeeuwen, die meedoen aan de giste Vierdaagse van Nijmegen. Voor Ullah is het de derde keer. Hij loopt de langste af stand, vijftig kilometer. De PZC volgt hem vanaf de laatste voorberei dingen tot en met de intocht vrijdag op de 'Via Gladiola'. Vandaag: dag twee, de Elfstedenrijder. door Marcel Modde NIJMEGEN - Verbazing klinkt door in zijn stem, wanneer Ullah nog een keer goed op z'n horloge kijkt. Het staat er toch echt: vijf over half twaalf. Vijftig kilometer in goed 7,5 uur tijd. „Dat is snel! Ik snap het zelf ook niet." Of toch wel, want Ullah is op zijn tweede wandeling rond Nijmegen op sleeptouw genomen door een ervaren Friese elfstedenrijder van zestig jaar. De man heeft hem er van kunnen overtuigen dat het be ter is constant door te lopen, dan regelmatig pauzes in te lassen. „Ik ben nu één keer gestopt, voor een bakje koffie. En dat is me prima be vallen. Wanneer je tien minuten of een kwartier stil houdt, gaan je spieren zeer doen en moet je steeds weer even op gang komen. Die Fries, een fascinerende man, bekijkt het heel anders. De afstand moet je toch afleggen. Hoe langer je er over doet, des te meer pijn je lijd. En iedere minuut die je eer der binnen bent, heb je langer om te herstellen voor de volgende dag." De zon laat zich deze dag na-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2