Zeeland Ambtenaren hebben nu recht op Iepenspintkever excuus Vlissings gemeentebestuur r r Planetariumplan in Kamperland 'Ik nam haar mee naar Krabbendijke' Vlissinger (38) verdacht van mishandeling ISÈr 26 Donderdag 19 juli 2007 PZCW Vakbonden overleggen over bestuurlijke crisis rond Scheldeterrein. door Maurits Sep VLISSINGEN - De groep ambtenaren die door het gemeentebestuur van Vlissingen naar huis was gestuurd en na anderhalve week alweer mocht terugkomen, heeft recht op excuses. Volgens vakbond CNV Publieke Zaak zijn de twaalf ten onrechte als groep gestigmatiseerd, terwijl 'het wellicht om niemand of om een paar mensen gaaf. Vakbondsbestuurder J. Riepe van CNV Publieke Zaak vindt daarom dat op korte termijn een excuus aan de groep gemaakt moet wor den. „Het gaat mij nu om de groep als geheel. Als ergens iemand iets heeft gedaan wat niet mag, dan moet die gestraft worden. Maar het kan niet zo zijn dat een hele groep het stempel van crimineel krijgt opgeplakt, zonder dat daar voor bewijzen zijn." Het college van B en W stuurde dinsdag 4 juli twaalf ambtenaren met buitengewoon verlof naar huis, omdat er twijfels bestonden over de juistheid van informatie Slechtweervoorziening en educatief project voor scholen. door Mieke van der Jagt KAMPERLAND - Met een beetje goe de wil bouwt metaalgroothandel Intree aan de Havenweg in Kam perland een planetarium, het eer ste in Zeeland. Die goede wil blijkt er te zijn, want hoewel een plane tarium op het bedrijfsterrein van de mataalgroothandel niet past in het bestemmingsplan voor het ha vengebied in Kamperland, voelt de gemeente Noord-Beveland er veel voor om dat plan te wijzigen. Een slechtweervoorziening past Wim en Milly Lobbezoo-Briet zijn zestig jaar getrouwd. door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Eigenlijk was Wim Lobbezoo verloofd met een ander Indisch meisje en had Milly Briët, die haar lesgaf in stenogra fie, een andere militair achter zich aan. Maar ze hebben geruild. Niemand die daar ooit spijt van heeft gekregen. Althans, Wim en Milly niet. Ze waren gisteren zestig jaar met elkaar getrouwd. Voor de gelegenheid druppelde nagenoeg de hele kroost -vier kinderen, ne gen kleinkinderen, vijf achterklein kinderen- binnen aan de Souburg- se Zeewijksingel, waar het stel al meer dan vijftig jaar woont. Hoe krap de huiskamer ook is, ge nieten deed het echtpaar toch wel. Dat doet het altijd, vertelde oudste over het project Scheldekwartier. Sindsdien doen externe deskundi gen, onder wie forensisch accoun tants, een diepgravend onderzoek naar de vraag of de betrokken amb tenaren hun werk integer hebben gedaan. Dat integriteitsonderzoek moet in september klaar zijn. Dan moet blijken of ambtenaren fou ten hebben gemaakt en of zij dat willens en wetens hebben gedaan. CNV-bestuurder Riepe vindt niet dat het gemeentebestuur op de re sultaten kan wachten voordat de ambtenaren excuses gemaakt wor den. „Men heeft nu iedereen laten weten dat er een zweem van crimi naliteit hangt rond die ambtena ren. Daar hebben ze last van. Dat is ziekmakend. De mensen liggen er nu wakker van." Riepe behartigt namens CNV. Pu blieke Zaak de belangen van ten minste één van de betrokken amb tenaren. Mogelijk worden dat er nog meer. Ook de vakbond AbvaKabo/FNV vertegenwoordigt betrokken ambtenaren. De gemeente Vlissingen heeft volgens vakbond CNV ten on rechte een hele groep ambtena ren gestigmatiseerd. Excuses van het college zijn nu op zijn plaats. namelijk wonderwel in de visie die de gemeente op de toekomst van de havens in Kamperland heeft ontwikkeld. Pleziervaart, re creatief- en permanent wonen en toerisme moeten in de voormalige veer- en landbouwhaven een grote re rol gaan spelen, maar de ge meente heeft in de visie ook ruim te gelaten voor bedrijven. Reden daarvoor is vooral dat aan de Ha venweg bedrijven actief zijn, waar onder de metaalgroothandel In tree. Al eerder kwam Intree met plan nen voor een planetarium naar de gemeente, maar toen was het on derdeel van een groter plan met een restaurant en winkels. Juist ho- zoon Sjors. „Zeker van kleine din gen. Kaartjes sturen aan zieke men sen en al was er niet altijd veel geld, mensen in de derde wereld konden op een deel rekenen." Milly hoorde de trots blozend aan. Wim niet, want dat is een prater. Honderduit vertelde hij over 1946, toen hij Milly leerde kennen in Soekaboemi. Waar hij oorlogsvrij williger was. bij de luchtmacht en zij op kantoor werkte. „We zagen mekaar en het was raak. Het was onze bedoeling om in Indonesië te blijven, we hadden het er goed, maar Milly had iets aan haar been en kon in Nederland beter behan deld worden. Daarom heb ik haar meegenomen naar Krabbendijke, waar ik vandaan kom." Na nog een paar maanden Haven dorp werd het uiteindelijk Sou burg. Wim ging werken bij de Schelde, als monteur bankwerker, en Milly zorgde voor de kinderen. Riepe vindt dat wethouder T. Ver- hage en gemeentesecretaris (alge meen directeur) D. Schipperheijn 'slecht gecommuniceerd' hebben en er daardoor 'een zootje van heb ben gemaakt'. „Natuurlijk kunnen ze de regel toepassen die ze hebben gebruikt als ze twijfels heb ben of alles zorgvuldig is gegaan. Maar ze hebben de regel niet goed toegepast. Als ze mensen echt ver denken, kunnen ze ze zonder uit betaling van loon schorsen. Maar als ze geen bewijzen hebben, moe ten ze mensen niet stigmatiseren. En aangezien ze de ambtenaren na anderhalve week alweer welkom terug heetten, blijkt naar mijn me ning dat de maatregel om ze naar huis te sturen, niet noodzakelijk was. Dat maakt het zo'n raar ver haal. En dan vraag ik me af of hier nog sprake is van behoorlijk be stuur." Over de positie van de wethouder en de gemeentesecretaris laat Rie pe zich nu nog niet uit. „Maar mocht blijken dat zij inderdaad te voortvarend hebben gehandeld, dan horen ze niet op die positie." De vakbonden overleggen van daag over de kwestie. Zij overwe gen samen een brief te schrijven aan het college van B en W. reca en detailhandel wil de ge meente Noord-Beveland reserve ren voor het dorp en de nieuw in te richten jachthaven. Om de planeten van ons zonnestel sel op schaal rond de zon te laten draaien, moet een kantoorgebouw tje op het terrein van Intree een andere bestemming krijgen. Die kunnen B en W verlenen met een vrijstellingsprocedure. Het college heeft besloten dat te doen, te meer omdat ook de welstandscommis sie maar weinig heeft aan te mer ken op de verandering. Het plan moet wel zes weken ter inzage worden gelegd, zodat belangheb benden eventuele bezwaren ken baar kunnen maken. „Tijd om Indonesië te missen had ik niet; elk jaar kwam er een kind. Later ben ik ergens in de huishou ding gaan werken, en bij de Delta, de V&D en een slagerij. Ik zorgde dat ik thuis was zodra de kinderen uit school kwamen en zo bleef ik altijd bezig. En nu nog. Ik kom nog altijd tijd tekort." Dat geldt zelfs voor Wim, die toch al sinds 1975 thuis zit. Hij werd af Markante boom in Meliskerke moet worden gekapt. door Maurits Sep MELISKERKE - Eén van de twee ie pen naast de kerk in Meliskerke is ziek. Er zit niets anders op dan de markante boom om te hakken. Ge vreesd wordt dat ook de andere iepziekte heeft. „Maar dat kunnen we pas over twee jaar zeker we ten", zegt Freek Wisse van de ge meente Veere. Vorig jaar hadden omwonenden al gezien dat de pakweg zestig jaar oude iep ziek was. Ze ontdekten dode blaadjes in de kruin. Nu blijkt redding niet meer mogelijk. Wisse hoopt dat de boom zo snel mogelijk gekapt kan worden. „We onderhandelen met een aanne mer, maar die heeft het ook druk, en door de vakantietijd weinig mensen. Als het meezit kunnen we over twee weken rooien, maar ik houd er rekening mee dat dat pas over drie weken lukt." De iepziekte ontstaat door schim mels in de houtvaten van een boom. De schimmels worden ver spreid door de iepenspintkever. In de gemeente Veere zijn nog vijf iepen door de iepenspintkever aan getast! Ook die moeten worden ge kapt. Twee ervan staan in Dom burg (bij de begraafplaats) en Kou- dekerke (Dregmanstraat). In de stad Veere zijn twee iepen op het Oranjeplein ziek. Wisse is bang dat de hele rij iepen daar uit eindelijk gerooid moet worden. „De zieke bomen staan in die rij. Iepziekte is heel besmettelijk. Dus als het tegen zit, moeten we ze uit eindelijk allemaal rooien." Dat zou voor het Oranjeplein een stevige tegenvaller zijn. Het is het lepziekte gekeurd. „Maar thuis had ik ook een draaibank. Bovendien wijden we ons erg aan het geloof Wij alle bei. We vinden er heel veel steun in. Want nee, we hebben het niet altijd makkelijk gehad. Ziekten en onze herinneringen aan de oorlog, dat stemt je niet altijd vrolijk. Ge lukkig praat ik met God alsof het mijn vriend is. En dan voel ik me weer helemaal gelukkig." belangrijkste parkeerterrein van Veere. De stenen vlakte oogt mede dankzij de bomen minder lelijk dan parkeerplaatsen meestal zijn. In Westkapelle is een iep in de Zuidstraat aangetast. Daar kan de schade meevallen, hoopt Wisse. „In Westkapelle waait het harder, dat scheelt. De wind komt vanaf zee en is daardoor schoon, voert geen besmetting mee. In de Zuid straat zijn vaker bomen gekapt vanwege iepziekte." De iepen in Domburg, Koudeker- ke, Veere en Westkapelle hebben volgens Wisse niet de 'monumen tale' waarde van die in Meliskerke. „Die laatste is naar mijn weten net na de oorlog geplant. De iepen in Veere zijn veel jonger, iets van 25 of 30 jaar." Als losse bomen zijn ook de iepen in de Westkappelse Zuidstraat niet De iepen op het Oranjeplein in Veere moeten mogelijk allemaal gekapt worden. zo waardevol. Allemaal samen wel. Zij geven de straat tussen de Markt en de vuurtoren het karakte ristieke uiterlijk: de kruinen raken elkaar bijna en vormen een over kapping. De gemeente Veere probeert zo goed mogelijk voor de iepen te zor gen. Ze worden goed in de gaten gehouden en behandeld om te voorkomen dat ze ziek worden. De iepziekte helemaal voorkomen lukt niet. Daarom is het zo belang rijk zieke iepen zo snel mogelijk weg te halen, zodat ze bomen in de buurt niet meer kunnen be smetten. Na het rooien moeten de bomen worden geschild, en de res ten verbrand. VLISSINGEN - De politie in Vlissin gen heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 38-jarige man uit die stad aangehouden. Hij wordt verdacht van mishandeling en huisvredebreuk. De man was tegen de wil van de bewoonster een woning in de Verkuijl Quakkelaarstraat binnen gedrongen. De 27-jarige vrouw heeft aangifte gedaan van huisvre debreuk. De man was het huis binnenge drongen omdat daar een 24-jarige vrouw aanwezig was. Zij heeft aan gifte gedaan van mishandeling door de man. Volgens de politie ligt de oorzaak in de relationele sfeer. De Vlissinger is door de politie in zijn auto aangehouden. Uit een blaastest bleek dat hij te veel had gedronken om te mogen rijden. De man verklaarde echter dat hij lopend naar huis wilde gaan. lepziekte is in Nederland voor het eerst geconstateerd in 1918 in Noord-Brabant. De ziekte heet in het buitenland Dutch Elm Disease omdat twee Neder landse onderzoeksters die voor het eerst hebben beschreven. Bestrijding is mogelijk door bomen in te enten met een schimmel. Deze methode is prijzig en moet elk jaar worden herhaald. Daarom ge beurt dat alleen bij monumentale bomen. (bron Wikipedia) Zestig jaar zijn Wim en Milly Lobbezoo-Briët getrouwd. „Als ze me tien mil joen bieden voor mijn vrouw, zeg ik: hou die centen maar." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28