Boeken Reve wil lezer vermaken H 'P K; Seksmoord en Bossche bollen De vrouwen in Mussolini's leven ra ra BOEKEN KORT PZC Donderdag 19 juli 2007 19 JEUGDZORG Ernst Timmer (1954) heeft voor zijn vierde ro man een actueel thema bij de kop: jeugd- en gezinszorg. In Gierzwaluwen, dat hij om de ac tualiteit te benadrukken plaatst in 'de verwoestende zomer van 2007', beschrijft hij hoe de be gaafde, maar contactgestoorde jongen Jari Juffermans het on derwerp en slachtoffer wordt van een teveel aan goedbedoel de zorg door zijn omgeving. De twee vorige romans van Tim mer werden genomineerd voor de Libris Literatuurprijs. Ernst Timmer - Gierzwaluwen. Pro metheus. 18,95 euro De Ierse schrijver Colum McCann (1965) verbleef voor zijn roman Het verre licht een jaar onder de daklozen van New York en voor de roman Danser in de balletwereld van Rusland. „Het is het voorrecht van een romanschrijver om zo gek te zijn ergens binnen te val len waar anderen misschien niet zouden komen", schrijft hij in zijn nieuwe roman Zoli. Het is het waargebeurde verhaal van de dichteres Papsuza, die de wet ten van haar Roma-gemeen- schap tartte door poëzie te pu bliceren en een Ierse minnaar te nemen. [fl Colum McCann - Zoli. De Harmonie, 19,50 euro. PP IJS Heeft de Portugese grootmeester José Saramago (1922) zoiets als een oerboek, waar hij steeds op terugvalt? Hij kondigde vaak aan dat hij zijn Boek der bekoringen ging publice ren, over zijn kinderjaren. Maar het zal waarschijnlijk nooit ver schijnen. Te hoogdravend, vond hij zo rond de tijd dat hij in 1998 de Nobelprijs kreeg toege kend. Wel is er nu een beschei dener terugblik op zijn jeugd in de vorm van Kleine herinnerin gen. Met foto's ook. Bijschrift bij een foto van zijn moeder: 'Beeldschoon'. José Saramago - Kleine herinnerin gen. J.M. Meulenhoff, 15 euro (geb.) Jonathan van het Reve debuteert met de novelle De boot en het meisje. De jonge Reve neemt het stokje over van grootvader Karei en oudoom Gerard. „Ik hoop dat ik als schrijver gewaardeerd word." J| onathan van het Reve (1983) wijst op een I gekopieerd tijdschriftartikel dat op de ter- I rastafel ligt. Het stuk gaat over hem. „Ik weet ook wel dat ik niet een zwaar volwas- n boek heb geschreven. De boot en het meisje is een luchtig, vlot geschreven verhaal, als ik het zo mag zeggen. Dat wordt wel eens ver ward met waardeloos." En dat is De boot en het meisje niet. Het gaat over de 22-jarige Leo, die zijn dagen lummel end doorbrengt en het liefst in de nabijheid van studente Rosa verkeert. De boot die Leo wil kopen, is de katalysator om nader tot elkaar te komen. Het is bovendien een heel grappig boek, waarin meligheid en snedigheid hoogtij vieren. Jonathan van het Reve: drie afge broken studies aan de universiteit, hulpkok in een wijnbar in De Pijp. „Op de achterflap staat dat ik kok ben, maar dat is opschepperij. Ik heb ook niet de ambitie om kok te worden." Zou de interviewer ook zeggen, met zo'n achternaam. Een beladen achternaam, omdat de schrijver weet dat hij met zijn lite raire debuut in het nog niet verstil de vaarwater van grootvader Karei van het Reve en oudoom Gerard Reve terecht is gekomen. Hij neemt het artikel op. Verzucht: „Heel plagerig noemt die meneer van dat tijdschrift de naam Gerard Vanter. Dat was mijn overgrootvader, die ook schreef. En hij noemt diens kinderboek, De avonturen van Mop en Strop. En dat ik eerst maar eens moet proberen daar overheen te komen. Heel dapper is dat, om zo'n vergelijking te trekken." Hij maakt niet bepaald een timide indruk, Jona than van het Reve. En zijn achternaam is geen molensteen. Hij wist dat de vragen over de be roemde literatoren, die hij overigens niet goed heeft gekend, zouden komen. „Ik heb ook niet opgezien tegen de aandacht. Mijn naasten heb ben me niet ontmoedigd, maar aangemoedigd. Nee, er hebben nooit cameraploegen voor de deur gestaan En ik heb nooit overwogen een pseudoniem te kiezen. Mijn echte naam was toch wel uitgelekt en dan had je pas echt die verhalen gekregen dat ik niet durfde met zo'n naam." Er zit een aangename cadans in de zinnen van Jonathan van het Reve. „Ik vind ritme belangrijk. Ik weet vaak al hoe een zin wat metrum betreft moet lopen en uit hoeveel lettergrepen hij moet bestaan, maar ik weet dan nog niet precies wat ik wil zeggen. Hoewel ik ook weer niet als een soort Beethoven achter de computer zit, hoor." Van het Reve koos hoofdpersonen die dicht bij hem stonden, die pra ten en handelen zoals hij ook kan praten en handelen. Natuurlijke dialogen, be schrijvingen van milieus die hij niet Jtoeft te verzinnen. „Ik weet wat die personen zeggen. Een dialoog tussen twee professoren in het Ox ford van voor de Tweede Wereldoorlog zou ik nooit op papier krijgen." Ook de grappen en de manier waarop die in het verhaal zitten, in dialoogvorm en licht ab surd, komen uit zijn leefwereld. „Ik grap met vrienden zoals dat in het boek gebeurt. Ik heb sterk het gevoel dat ik de lezer moet vermaken. Dat is een plicht van de schrijver." Hij ziet op tegen de recensies, dat wel. Bang om niet serieus genomen te worden. „Ik hoop dat men het een leuk boek vindt. Misschien hoop ik eerder nog dat ik als schrijver gewaar deerd word." Strijdlustig: „Ik wil het conflict zoeken met mensen die onzin over mijn boek beweren. Ik verlang ernaar op niveau mee te praten over mijn boek. Dat mijn stem gehoord wordt, als schrijver. „Ik ben ook heel benieuwd naar mijn volgende boek. Ik heb gezegd dat ik niet wist of er nog een boek zou komen. Maar nu ik van veel men sen heb gehoord dat ze dit wel goed vonden, ga ik door. Ik wil beter worden. Zoals The Beat les alleen maar beter werden. Niet zoals Ger ard, die zijn beroemdste boek, De avonden, met een in het begin schreef Ik wil niet op latere leeftijd proberen mijn oude niveau te halen." [J"] Jonathan van het Reve: De boot en het meisje. Nijgh Van Ditmar, 15 euro. door Maarten Moll foto Johannes Abeling Jonathan van het Reve debuteerde vorige week met de novelle De boot en het meisje. door Mieske van Eek Herman Vemde Tequila sunrise Ellessy, 8,95 euro et is niet pluis in Den Bosch. Betaalde seks, drugs, geweld, onder wereld, een engerd met een dodelijke fascinatie voor springstoffen, een foute offi cier van Justitie en een versla ving aan Bossche bollen. Her man Vemde uit Best voert ons in zijn nieuwe misdaad- boek Tequila sunrise langs duistere en kleurrijke kanten van de Brabantse hoofdstad. Maar het is allemaal pure fic tie, stelt hij Bosschenaren en dagjesmensen gerust aan het eind van zijn boek. De lezers hebben er dan zo'n 320 blad zijden vol actie en geweld op zitten. De heldin van het ver haal is de prostituee Monica. Een vakvrouw, die in een club werkt voor de wat welge steldere klantenkring. Nu Mo nica al 32 jaar is, maakt ze zich zorgen over haar eigen ui terste houdbaarheidsdatum, want het oudste beroep loont het best met een jong en strak lijf Voorlopig krijgt Monica eerst iets anders aan haar hoofd, een geheugenstick van een computer, die een schijnbaar onachtzame officier van Justi tie bij haar heeft verloren. Dat hij een collega in Breda een hak wil zetten, vertelt hij haar niet. Monica speelt de stick met vertrouwelijke infor matie via een vriendin in han den van een Bossche onder wereldbaas en brengt daar mee een keten van gebeurte nissen op gang, die tot moord, intimidatie en een ontvoering leidt. Uiteindelijk ziet Monica zich gedwongen zelf tot actie over te gaan. Een aardig, bij vlagen verras send boek, dat mooi gebruik maakt van actuele ontwikke lingen in de Nederlandse mis daadwereld. door Theo Hakkert Frans Denissen De vrouwen van Mussolini. Achter de facades van het fascisme Uitgeverij Bert Bakker, 29,95 euro (geb.) oman zonder fictie'. Zo noemt Frans De- 1 nissen het boek dat hij schreef over de Italiaanse fascist Benito Mussolini, 11 Duce, die zijn land leidde ten tijde van de Tweede Wereld oorlog. Denissen heeft bijeen gebracht wat anderen al over Mussolini hadden geschre ven, maar omdat hij zo zijn ei gen selectie en interpretatie heeft toegepast, wil hij het geen geschiedboek noemen. De selectie houdt onder meer in dat hij de biografie van Mussolini schetst via een om weg, en wel die van de vrou wen in zijn leven. Mussolini heeft in zijn leven tientallen vrouwen gekend, om het neutraal uit te druk ken. Hoewel vrijwel iedereen die ooit tot de hofhouding van II Duce heeft behoord, memoires heeft geschreven - tot en met de man die aan de aan- en afvoer van de dames een dag- en nachttaak had - blijft eigenlijk onduidelijk of Benito Mussolini hen altijd liet komen voor seks of louter om hun adoratie voor hem. Frans Denissen poogt de ver schillende relaties te ontrafe len, met als voornaamste stel ling dat Mussolini's laatste minnares, Clara Petacci, die samen met II Duce op 6 okto ber 1945 werd geëxecuteerd, politiek gezien een veel grote re invloed op hem had dan tot nu toe werd aangenomen. De vrouwen van Mussolini geeft een fascinerend inzicht in het knotsgekke pandemo nium rond 11 Duce. Een cul tus die niet voorbij is, ook niet voor zijn laatste minna res Clara Petacci. Op haar graf in Rome, waar haar gebeente na enkele omzwervingen is beland, liggen nog dagelijks verse bloemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19